Rozwiązanie Super IQ dla niemieckiego lidera obróbki cieplnej

Rozwiązanie Super IQ dla niemieckiego lidera obróbki Seco/Warwick

Jedna z największych niemieckich hartowni usługowych (Lohnhärtereien) zakupiła innowacyjny piec Seco/Warwick. To poziomy, dwukomorowy piec linii CaseMaster Evolution – Super IQ z systemem nawęglania próżniowego FineCarb i systemem hartowania w oleju. Pierwszy piec z grzaniem próżniowym produkcji Seco/Warwick w niemieckich zakładach Härtewerk Chemnitz GmbH i pierwsze rozwiązanie SuperIQ (grzanie w próżni, chłodzenie w klasycznych olejach atmosferowych) na terenie Niemiec. Europa jest drugim rynkiem, po Ameryce Północnej, na którym będzie pracować piec z nawęglaniem nowej generacji.

Powiązane firmy

Zamówione przez Härtewerk Chemnitz GmbH urządzenie to Super IQ – dwukomorowy piec próżniowy wyposażony w komorę grzejną i przedsionek załadowczo-wyładowczy wraz z wanną hartowniczą. Chłodzenie wsadu może być przeprowadzone w dwóch różnych ośrodkach dynamicznie: w gazie obojętnym (1,5 bar abs) w przedsionku hartowniczym, nad lustrem oleju z wymuszonym obiegiem gazu przez dmuchawę zainstalowaną w stropie przedsionka oraz w oleju hartowniczym.

Trwała izolacja grafitowa komory grzejnej oraz grafitowe elementy grzejne zapewniają długoterminową i niezawodną pracę w warunkach eksploatacji przemysłowej. System grzejny zapewnia szybkie i równomierne nagrzewanie wsadu również w niskich temperaturach, co pozwala na znaczne skrócenie czasu nagrzewu. Wysokowydajny system cyrkulacji oleju zapewnia doskonałą penetrację wsadu podczas hartowania, dzięki czemu jest on chłodzony szybko i równomiernie. Dostarczone urządzenie umożliwia realizację takich procesów obróbki cieplnej, cieplno-chemicznej jak nawęglanie próżniowe oraz hartowanie.

– CaseMaster Evolution to linia urządzeń, która doskonale nadaje się do parków maszynowych komercyjnych hartowni. Z powodzeniem może zastąpić przestarzałe i nie ekologiczne urządzenia atmosferowe z nawęglaniem gazowym. Piec, który trafi do Niemiec, znacznie zwiększy wydajność naszego partnera oraz poprawi jakość obrabianych elementów. Super IQ rozwiązuje bolączki hartowników, bo można je włączać i wyłączać bez dodatkowych nakładów czasu i energii. Jest oszczędne, ponieważ nie wymaga utrzymywania go w czasie postoju na określonych parametrach temperaturowych, jak to ma miejsce w tradycyjnych piecach atmosferowych. Obróbka w próżni zwiększa również jakość produktu końcowego oraz bezpieczeństwo procesu. Odbywają się one w środowisku niepalnym – mówi Maciej Korecki, wiceprezes Segmentu Próżni Seco/Warwick.

Przewaga dzięki innowacji

Seco/Warwick, jeden z największych globalnych dostawców rozwiązań do obróbki cieplnej metali nieustannie inwestuje w badania i rozwój tworząc coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest dwukomorowy piec linii CaseMaster Evolution – Super IQ z systemem hartowania w oleju i systemem nawęglania próżniowego FineCarb. Jego podstawową zaletą jest szybkość technologii nawęglania w próżni, a także elastyczność operacyjna. Piec działa tylko wtedy, kiedy jest potrzeba, dzięki systemowi start-stop. Unikatowa konstrukcja eliminuje atmosferę palną i wybuchową. Ryzyko wystąpienia pożaru czy wybuchu zostaje całkowicie wyeliminowane. Dzięki doskonałej równomierności nawęglania (LPC) uzyskujemy idealny efekt nawet przy gęsto upakowanym ładunku i trudnych geometrycznie częściach.  Dodatkową zaletą jest bardzo dokładny i precyzyjny symulator procesu LPC (SimVaC).

Super IQ to hybrydowy system łączący cechy konwencjonalnego i próżniowego pieca w jednym i zaprojektowany przede wszystkim do procesów nawęglania w podwyższonych temperaturach i hartowania w tradycyjnych olejach. Branża wymaga czystszej, szybszej, a przede wszystkim efektywniejszej metody nawęglania. Super IQ, w porównaniu do tradycyjnych metod, to korzyści w obszarze poprawy produktywności. Działa w wyższych zakresach temperatur, co przekłada się na krótsze cykle, a w efekcie bardziej wydajną produkcję.

Europejskie hartownie inwestują w technologię próżniową

Wybór technologii Seco/Warwick przez doświadczony, europejski koncern Härtewerk Chemnitz to doskonała rekomendacja rynkowa. Hartownie komercyjne należą do jednych z bardziej wymagających branż, bowiem ich potrzeby są bardzo wszechstronne, a procesy muszą być zoptymalizowane. Super IQ zastąpi w niemieckich zakładach starą technologię atmosferową.

– Dzięki piecom z Seco/Warwick chcemy rozszerzyć nasze możliwości w zakresie obróbki elementów produkowanych masowo. Maszyny, z którymi dotychczas pracowaliśmy, wymagały czasochłonnych i kosztownych przygotowań, zwłaszcza gdy sprzęt nie miał odpowiedniej temperatury. Niestety, jest to główny mankament pieców atmosferowych. Wymagają one stałej gotowości, dlatego muszą być utrzymywane w temperaturze nawet, gdy proces produkcyjny jest wstrzymany lub zatrzymany. Z finansowego punktu widzenia mniej korzystne jest wyłączanie i schładzanie istniejących pieców niż utrzymywanie urządzeń w gotowości do produkcji, co z kolei powoduje wysokie koszty utrzymania. Zamówiony piec Super IQ nie tylko eliminuje te trudności, ale również umożliwia wydajną obróbkę cieplną z bardzo dużą powtarzalnością i równomiernością warstwy nawęglonej, co w przypadku pieców atmosferowych było możliwe tylko w ograniczonym zakresie – wyjaśnił Kai Werlitz, technical operations manager, Härtewerk Chemnitz GmbH.

Połączenie sprawdzonej i pewnej konstrukcji pieca próżniowego z klasyczną technologią hartowania w oleju daje gwarancję niezawodnej i bardzo efektywnej pracy. Super IQ to możliwość przeprowadzania wydajnych i czystych procesów hartowania przy wysokiej ekonomice. Ma to szczególnie istotne znaczenie w dobie drastycznych wzrostów cen energii w całej Europie.

Härtewerk Chemnitz GmbH jest wiodącą hartownią usługową na rynku niemieckim. Zakłady w Chemnitz i Chomutov oferują bardzo szeroki wachlarz usług z zakresu obróbki termicznej metali, zapewniając wysoką jakość. Ponad 500 klientów z branży budowy maszyn, przemysłu samochodowego i metalowego w Niemczech i Europie zaufało Lohnhärterei Härtewerk Chemnitz GmbH.

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę