Obróbka cieplna metali w roku 2020 należała do technologii próżniowych SECO/WARWICK

SECO/WARWICK i obróbka cieplna metali w roku 2020 Seco/Warwick

Ubiegły rok czołowemu twórcy rozwiązań obróbki cieplnej – firmie SECO/WARWICK – upłynął pod znakiem technologii próżniowych. Pomimo nietypowego okresu i niepewności na światowych rynkach Grupa SECO/WARWICK umocniła swą pozycję lidera na rynku technologii próżniowych.

Rozwiązania firmy SECO/WARWICK trafiły w 2020 r. na 5 kontynentów, głównie  do branży lotniczej, motoryzacyjnej, wojskowej oraz producentów narzędzi.

Amerykański sen SECO/WARWICK

Ubiegły rok zapisze się jako bardzo dobry rok na amerykańskim rynku. Już w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r., SECO/VACUUM Technologies (SVT), amerykańska spółka z Grupy SECO/WARWICK, sprzedała cztery piece próżniowe Vector (wielozadaniowy piec próżniowy). To rozwiązanie trafiło m.in. do producenta matryc do wytłaczania aluminium – Youngstown Tool & Die. Kolejne miesiące zaowocowały następnymi zamówieniami na ten produkt. Czwarty kwartał natomiast był najlepszy w całej historii tej amerykańskiej spółki. To bardzo dobry prognostyk na rok 2021 i wyśmienite zakończenie roku. 

Powiązane firmy

Vector podbija rynek wszechstronnością zastosowania

Vector to zdecydowanie najbardziej wszechstronny piec próżniowy i najpopularniejszy produkt w portfolio spółki.  Ten jednokomorowy model HPGQ ma wiele możliwości użycia i sprawdza się w różnych branżach. Vector można wykorzystywać w różnych procesach technologicznych, takich jak hartowanie, odpuszczanie czy wyżarzanie stali, a także w lutowaniu i spiekaniu. Jego cechą charakterystyczną jest niskie zużycie energii elektrycznej i gazów procesowych przy zachowaniu wysokiej wydajności. To najpopularniejsze rozwiązanie segmentu próżni trafiło do producentów: podwozi samolotów, narzędzi i matryc do wytłaczania aluminium czy implantów stomatologicznych.

Piec Vector najlepszy na rynkach wschodnich

W 2020 r. Vector zagościł w ukraińskiej Fabryce Maszyn w Kaymance, produkującej obecnie ponad 50 rodzajów pomp dla branż chemicznej, metalurgii, energetycznej oraz innych i będącą międzynarodowym liderem w tej dziedzinie. Również firmy zajmujące się budową maszyn aktywnie korzystały z technologii próżniowych – do grona klientów SECO/WARWICK dołączył rosyjski ROTEC. Rozwiązanie SECO/WARWICK będzie jedynym na rynku rosyjskim systemem dedykowanym produkcji skomplikowanych części zawierających spawane uszczelnienia typu plaster miodu. To kolejne potwierdzenie obecności SECO/WARWICK na rynkach wschodnich.

Przemysł wojskowy z rozwiązaniami SECO/WARWICK

Przykładem współpracy z przemysłem wojskowym jest turecki ALP Aviation. To już czwarta instalacja, tym razem pieca próżniowego do nawęglania (LPC) elementów przekładni śmigłowców i innych statków powietrznych, dla tego klienta w ciągu 13 lat owocnej współpracy. 

Specjalny piec próżniowy z system hartowania w gazie pod wysokim ciśnieniem powstaje na zamówienie Departamentu Obrony USA. Dzięki szerokim możliwościom urządzenia i niezawodnym procesom klient będzie mógł zapewnić nieprzerwaną dostępność istotnych części dla lotnictwa. Klient z sektora obronnego specjalizuje się w naprawie i utrzymaniu podzespołów lotniczych. Urządzenie będzie głównie wykorzystywane do produkcji najważniejszych części zamiennych dla sił powietrznych amerykańskiej armii. 

SECO/WARWICK na polskim rynku

Po raz pierwszy SECO/WARWICK nawiązał współpracę z firmą Geberit – polskim oddziałem europejskim liderem zaawansowanej technologii sanitarnej. Do zakładu produkcyjnego trafią dwa piece próżniowe Vector dostosowane do indywidualnych potrzeb tej niemieckiej marki producenta ceramiki sanitarnej.

Po raz drugi w historii SECO/WARWICK współpracowało z Mennicą Polską, dostarczając kolejny piec próżniowy Vector z którego pomocą odbywać się będzie produkcja kolekcjonerskich stempli i monet. Wyróżnikiem konstrukcji drugiego pieca próżniowego Vector jest dodatkowa opcja wysokiej próżni, grzania konwekcyjnego oraz technologii PreNITLPC, która otwiera nowe możliwości prób azotowania wsadów na cienkie warstwy. Mennice na całym świecie to bardzo wymagający klienci, dla których rekomendacja jest istotnym kryterium wyboru partnera.

Hartownie usługowe z rozwiązaniami SECO/WARWICK

W 2020 r. głównym odbiorą rozwiązań dostarczanych przez SECO/WARWICK były hartownie usługowe. Technologia CMe to obok Vector to jedno z dwóch najbardziej poszukiwanych rozwiązań obróbki cieplnej dla hartowni usługowych na całym świecie. Wspólnym mianownikiem obu rozwiązań jest wszechstronność technologiczna i elastyczność operacyjna, które wyróżniają rozwiązania SECO/WARWICK. Produkty oferowane hartowniom usługowym najczęściej są projektami niestandardowymi, indywidualnymi i wymagającymi obszernej wiedzy inżynierskiej czy konstrukcyjnej. Na wdrożenie obu rozwiązań jednocześnie zdecydował się jeden z producentów podzespołów do obróbki skrawaniem, który mając te sprawdzone technologie próżniowe zdecydował się na wprowadzenie własnej obróbki cieplnej.

Hartownie usługowe w ubiegłym roku najczęściej zamawiały dwa flagowe produkty SECO/WARWICK, tj. piece wielokomorowe – CaseMaster Evolution (CMe) i jednokomorowe – Vector. Wspólnym mianownikiem obu rozwiązań jest proces nawęglania próżniowego, w którym specjalizuje się SECO/WARWICK – tłumaczy Maciej Korecki, wiceprezes Segmentu Pieców Próżniowych Grupy SECO/WARWICK. – W ubiegłym roku SECO/WARWICK dostarczyło dedykowane rozwiązania dla polskiej hartowni Kuczma, australijskiej grupy HTA czy hartowni z dużym zapleczem naukowym Hart-TECH. Hartownie usługowe, potrzebują rozwiązań szytych na miarę. Urządzeń, które gwarantują unikalność i wszechstronność procesów 

Technologia CaseMaster Evolution-T (CMe-T)

CaseMaster Evolution-T (CMe-T) to produkt roku 2020, który nie ma na rynku konkurencji. Trzykomorowy piec próżniowy zapewnia ekonomiczne utwardzanie powierzchni przy użyciu technologii nawęglania niskociśnieniowego i hartowania azotem pod wysokim ciśnieniem. Piec CMe-T może zastąpić istniejące linie i generatory stosowane do masowej obróbki cieplnej w atmosferze ochronnej i hartowaniu olejowym, zapewniając jednocześnie większą precyzję i powtarzalność procesu. To rozwiązanie wyróżnia się nie tylko trzykomorową konstrukcją, ale przede wszystkim znaczną poprawą jakości procesu, redukcją kosztów, dzięki podwojeniu wydajności i większą elastycznością produkcji.

Ponadto, bezpieczna eksploatacja pieca CMe-T i niewielki wpływ na środowisko stają się coraz ważniejsze dla liderów branży. Jest to jeden z głównych powodów, dla których producenci branży lotniczej i motoryzacyjnej są coraz bardziej zainteresowani CMe-T jako preferowanym rozwiązaniem obróbki cieplnej. W ubiegłym roku to rozwiązanie królowało w Indiach, m.in. u największego indyjskiego producenta chłodnic.  
 
Największy piec trafił do Holandii

Będąc w temacie "naj", to holenderski oddział Hauck w Eindhoven od 2020 r. użytkuje z powodzeniem piec, pracujący w warunkach wysokiej próżni z olbrzymią komorą roboczą  o wymiarach 1200x1200x2000 [mm]. Jest to nie tylko największy piec z całkowicie metalową komorą grzejną, ale i największe urządzenie tego typu na terytorium regionu Beneluksu. 
 
Pierwsze wdrożenia UCM 4D Quench dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego

Rok po premierze podczas targów Thermprocess oraz prezentacji w Detroit pierwsze piece UCM 4D Quench trafią do klientów. Technologią priorytetowo zainteresowały się przedsiębiorstwa z branży lotniczej i obronnej i to właśnie ta branża złożyła zamówienia na pierwsze piece oferujące nową jakość. 

UCM 4D Quench jest to system do próżniowej obróbki cieplnej przeznaczony do nawęglania próżniowego i hartowania pojedynczych elementów z kontrolą i ograniczeniem odkształceń. Piec UCM 4D Quench jest przeznaczony do obróbki cieplnej najbardziej odpowiedzialnych i krytycznych elementów warunkujących bezpieczeństwo i niezawodność pracy. Spełnia najbardziej rygorystyczne kryteria przemysłu lotniczego w zakresie precyzji i powtarzalności rezultatów oraz kontroli i monitorowania procesu i zapewnienia jakości. System oferuje najnowsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, integracji w łańcuchu produkcyjnym oraz ochrony środowiska naturalnego. 

Źródło: SECO/WARWICK

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę