STOM 2016: W Targach Kielce zapachniało wiosną

Agata Świderska

Tegoroczna „Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce”, czyli cykl 9. imprez dedykowanych obróbce metali, blach i branżom pokrewnym, przyciągnęła blisko 780 wystawców i współwystawców oraz 7 tysięcy zwiedzających. W dniach 9-11 marca w 6 halach swoje maszyny i urządzenia prezentowali zarówno najwięksi producenci, jak i firmy dopiero raczkujące w świecie biznesu. 

Jak co roku imprezy targowe firmowane wspólną marką STOM przyciągnęły reprezentantów wszystkich sektorów związanych z obróbką metali i blach, w tym branży maszynowej, motoryzacyjnej, górniczej, lotniczej, konstrukcji stalowych, medycznej, energetycznej i transportu kolejowego. Jak szacują organizatorzy, tegoroczne targi odwiedziło blisko 7 tysięcy specjalistów i decydentów poszukujących nowych kontaktów biznesowych i konkretnych rozwiązań dla swojego biznesu. Szeroki przekrój reprezentowanych przez nich branż to efekt synergii wywołany połączeniem pod jednym szyldem dziewięciu wydarzeń targowych: STOM-TOOL, STOM BLECH & CUTTING, CONTROL-STOM, SPAWALNICTWO, STOM-LASER, EXPO-SURFACE, PNEUMATICON, WIRTOPROCESY oraz Dni Druku 3D.

Powiązane firmy

Cloos-Polska Sp. z o. o.

Panorama nowości

Dla prawie 800 wystawców, współwystawców i firm reprezentowanych targi STOM były pierwszą w tym roku okazją do zaprezentowania nowych maszyn, urządzeń i produktów stworzonych z myślą o aplikacjach przemysłowych. Dużą część z nich zgłoszono do konkursu na najlepszy produkt targowy. To właśnie te zgłoszenia – dostępne na stronie internetowej targów – można uznać za przydatną „ściągawkę” wskazującą kierunek zwiedzania podczas podróży przez sześć zapełnionych po brzegi hal targowych. Oprócz pras krawędziowych, giętarek i przecinarek na liście nowości nie zabrakło również całych stanowisk obróbczych, systemów wentylacyjno-odciągowych, oprogramowania CAD/CAM oraz innowacyjnych technologii, w tym prezentowanych po raz pierwszy na rynku polskim. Jednym z takich produktów była głowica szlifierska ALUMASTER High Speed Disc firmy PFERD do zgrubnej obróbki aluminium wyposażona w wymienne płytki skrawające z włókna szklanego.

Głowica pozwala na głębokie szlifowanie nie tylko powierzchni płaskich, ale również kantów. A opcja obracania płytek o 360º redukuje częstotliwość ich wymiany, zwiększając ekonomiczność narzędzia – tłumaczył Grzegorz Koczur, prezes PFERD-VSM Sp. z o.o. – Co więcej, efektem procesu skrawania są wióry, nie zaś szkodliwy pył szlifierski, przez co jest ono przyjazne dla zdrowia operatora.

Innym nowatorskim rozwiązaniem docenionym przez jury konkursu na najlepszy produkt targowy była wieża filtrowentylacyjna CleanAirTower firmy Kemper. Dzięki wysokiej, smukłej konstrukcji urządzenie nie wymaga doprowadzania rur odciągowych, pobierając powietrze bezpośrednio ze strefy skrawania oraz jej okolic (do 12 m). Oczyszczone powietrze jest następnie powtórnie wprowadzane na stanowisko robocze z poziomu gruntu, a pyły gromadzone są w bezkontaktowym zbiorniku usuwanym w całości bez konieczności ręcznego opróżniania.

Złoci medaliści

Rozwiązanie Kempera jako jedyne w swojej kategorii zostało wyróżnione medalem targów SPAWALNICTWO. Podobne nagrody przyznano również w trzech innych kategoriach: STOM-TOOL, STOM-BLECH i STOM-LASER. Największą ich liczbę rozdano w pierwszej grupie, a więc wśród producentów maszyn, urządzeń i narzędzi do obróbki metalu. Medale STOM-TOOL 2016 otrzymały kolejno firmy: Amob – Maquinas Ferramentas za elektryczną giętarkę trzpieniową e-MOB 52, Autmex Wojciech Łańcucki za hybrydową prasę krawędziową Adira GB 22040 PLS z rodziny Green Bender, Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania za sposób modyfikacji naprężeń w warstwie wierzchniej utwardzonych stopów metali oraz GF Machining Solutions za drutowe centrum elektroerozyjne AgieCharmilles CUT E 350.

W pozostałych kategoriach przyznano po jednym medalu: dla firmy STIGAL za przecinarkę plazmowo-gazową PRO Master 3D (STOM BLECH & CUTTING 2016) oraz dla LaserTec za zrobotyzowane stanowisko do procesów laserowych (STOM-LASER 2016).

Osobną grupę „medalistów” tworzyły firmy nagrodzone za ciekawą aranżację stoisk targowych. W tej kategorii laury zdobyły: AJAN Elektronik Serwice, CLOOS-Polska, Faktor Piotr Pachczyński, FANUC POLSKA, ITA, Plasma SYSTEM, PRIMA POWER Central Europe, STIGAL, TRUMPF POLSKA i YAMAZAKI MAZAK Central Europe Oddział w Polsce.

Gala rozdania nagród zakończyła się wręczeniem jubileuszowych statuetek z okazji 10-,25- i 40-lecia działalności. Otrzymały je firmy STIGAL (10 lat), Power Tech (10 lat), Polteknik (25 lat), HASAN (25 lat) i Pneumat System (40 lat działalności).

Teoria i praktyka

Bogaty program wydarzeń towarzyszących sprawił, że tegoroczne targi STOM były jednak czymś więcej niż tylko okazją do zaprezentowania własnych produktów i porównania ich z ofertą konkurencji. Zorganizowane pod auspicjami Enterprise Europe Network spotkania brokerskie umożliwiły przedsiębiorstwom z Polski oraz innych krajów Europy nawiązanie bezpośrednich relacji z potencjalnymi kooperantami z pokrewnych branż, stając się platformą spotkań B2B służącą rozwijaniu kontaktów biznesowych. Łącznie w 70 spotkaniach zaaranżowanych przez organizatora na podstawie wcześniejszych zgłoszeń wzięło udział 29 firm z Polski, Niemiec, Czech, Chorwacji, Włoch i Rumunii.

Kto zaś był żądny wiedzy, mógł posłuchać wykładów wygłoszonych w ramach seminarium „Technologie obróbki laserowej” zorganizowanego wspólnie z PAN przez Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej oraz konferencji „Innowacyjne technologie spawalnicze w praktyce” pod auspicjami Zakładu Inżynierii Spajania Politechniki Warszawskiej. Oba spotkania ukierunkowane były na popularyzację nowatorskich metod obróbki, w tym spawania hybrydowego i metodą LED oraz mikroobróbki laserowej.

Drukowany świat

Szeroki wachlarz imprez tematycznych towarzyszył również VII Dniom Druku 3D, które w tym roku zajęły całą halę G. Na przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych swoją ofertę prezentowało 80 producentów drukarek i filamentów. Oprócz urządzeń amatorskich można było obejrzeć również profesjonalny sprzęt do drukowania z proszków metalicznych (m.in. stali nierdzewnej i narzędziowej, tytanu, aluminium, stopów magnezu, kobaltu i chromu). Według szacunków organizatorów imprezę odwiedziło blisko 4500 zwiedzających.

Oprócz podziwiania barwnych ekspozycji goście mogli również wziąć udział w cyklu konferencji „Wybrane zagadnienia druku 3D” zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich „ProCAx” wspólnie ze Stowarzyszeniem Naukowo-Technicznym FabLab Kielce. Wygłaszane przez specjalistów i naukowców prelekcje koncentrowały się na nowatorskich zastosowaniach druku 3D w praktyce m.in. w branży medycznej, wzornictwie i wojskowości. Jedna z sesji była również w całości poświęcona drukowi z proszków metali metodami SLS, SLM, DMLS, LENS, EMB oraz EBAM.

Największą popularnością cieszyły się jednak nietuzinkowe projekty: robota BB8 znanego z najnowszej części „Gwiezdnych Wojen” autorstwa firmy Fucco Design oraz wyścigi Goliathów, czyli miniaturowych czołgów rozpędzających się do 13 km/h, wydrukowanych przez firmę Monkeyfab S.C.

Galeria artykułu

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę