Strategia logistyczna zapewnianiająca ciągłość produkcji w fabrykach

Strategia logistyczna zapewnianiająca ciągłość produkcji Elesa+Ganter

Wydarzenia na świecie w ostatnich latach pokazały jak niezwykle istotnym aspektem w każdej firmie produkcyjnej jest posiadanie zapasów, niezbędnych do utrzymania ciągłości produkcji. Przed okresem pandemii wiele firm dążyło do minimalizowania stoków magazynowych, ponieważ ich utrzymywanie wiąże się z zamrażaniem kapitału. Z tego powodu w ostatnich latach dla wielu przedsiębiorców bardziej opłacalne było utrzymywanie krytycznych zapasów niż ich gromadzenie. Jak się niedawno okazało, taka strategia naraziła wiele firm produkcyjnych na kosztowne przestoje.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Wiosna 2020 roku, kiedy to koronawirus wstrzymał planowe dostawy z Azji pokazała nam wszystkim, które firmy miały na tyle dobrą koncepcję logistyczną, aby wyjść z niespodziewanej sytuacji obronną ręką i zapewnić swoim klientom dostępność produktów bez opóźnień. Niewiele firm było przygotowanych na ogólnoświatowy problem z wstrzymaniem dostaw lub zamknięciem na wiele tygodni różnego rodzaju fabryk. Wybuch pandemii wpłynął na wszystkie branże gospodarki i zapoczątkował trudny okres na światowych rynkach. Do dziś wiele firm odczuwa ogromny problem z brakiem surowców oraz zakłóceniami w łańcuchach dostaw.

Opisane powyżej wydarzenia utrudniły prowadzenie biznesu w wielu firmach, jednak w  przypadku firmy Elesa+Ganter pozwoliły nam one uzyskać znaczącą przewagę konkurencyjną. Jak to możliwe? Otóż wieloletnia strategia logistyczna Elesa+Ganter w ostatnich latach odbiegała od panujących na rynku trendów. Wielu producentów prezentowało zupełnie inne podejście w tej kwestii niż Elesa+Ganter. Jednak wobec kryzysu, wywołanego koronawirusem koncepcja logistyczna firmy okazała się być nie tylko dobrym kierunkiem, ale również pozwoliła na realizowanie jeszcze większych transakcji niż dotychczas. Dzięki strategii logistycznej firm macierzystych w najtrudniejszych momentach i okresie lockdownów, zapewniono ciągłość produkcji w fabrykach oraz terminowe dostawy do lokalnych magazynów. To właśnie strategia logistyczna Elesa+Ganter, która od wielu lat opiera się na lokalnych magazynach w danym kraju, pozwoliła uniknąć problemów z dostępnością towaru. W przeciwieństwie do konkurentów, którzy posiadają magazyny centralne zagranicą i dostarczają swoje produkty kurierem bezpośrednio do klienta, Elesa+Ganter realizuje strategię, opartą na regularnych dostawach produktów na rynki lokalne.

Nowe zautomatyzowane centrum produkcji form w fabryce Elesy – Monza, Włochy

Firma Elesa+Ganter od lat stosuje model biznesowy, w którym głównym założeniem jest dostarczanie produktów do klienta w 24 godziny. Nie byłoby to możliwe bez lokalnego magazynu, który zawsze dba o odpowiednie zapasy towaru. Właśnie takie podejście do kwestii logistycznych zagwarantowało oddziałowi w Polsce silną pozycję na rynku. W najtrudniejszym momencie (wiosna 2020 r.) firma podjęła decyzję o zamówieniu jak największej ilości produktów z fabryk i ulokowaniu ich w magazynie. Podczas, gdy inni producenci musieli zmierzyć się ze skutkami nowej sytuacji, ograniczeniami w dostawach i brakiem towaru, firma Elesa+Ganter mogła pozwolić sobie na taki krok. Fabryki pracowały nieprzerwanie, 7 dni w tygodniu i posiadały odpowiednie stany magazynowe, nie tylko produktów gotowych, ale również surowców, z których są wytwarzane elementy.

Dzięki temu w ówczesnej sytuacji podjęto decyzję o zwiększeniu produkcji, aby realizować rosnące potrzeby rynku. Od tamtego momentu, fabryki inwestowały stale w zakup surowców, przewidując potencjalne problemy z ich dostępnością w przyszłości. Dzięki tak przemyślanej koncepcji, dziś firma jest w stanie oferować produkty od ręki. W obecnej chwili  fabryki nadal pracują 7 dni tygodniu w systemie kilkuzmianowym. Oprócz tego firmy macierzyste stale inwestują w rozwój swoich zakładów produkcyjnych, tak aby zapewnić najwyższą jakość obsługi klienta. Tylko w ostatnich 2 latach fabryka Elesy we Włoszech otworzyła nowoczesne centrum logistyczne oraz nowe zautomatyzowane centrum produkcji form. Wszystkie tego typu inwestycje mają za zadanie skrócić czas produkcji oraz wysyłki towaru. To nie koniec tego typu inwestycji.

Nowe centrum logistyczne w fabryce Elesy – Monza/Włochy

Dzięki powyższym przedsięwzięciom oraz strategii firm macierzystych, Elesa+Ganter może realizować w Polsce taką, a nie inną koncepcję logistyczną. W magazynie pod Warszawą znajduje się obecnie ok. 40.000 produktów, przeznaczonych do budowy maszyn i urządzeń z branży przemysłowej. Lokalna strategia, oparta na 20-letnim doświadczeniu jest stale optymalizowana pod potrzeby i preferencje polskiego klienta. Takie podejście do biznesu skutkuje tym, że ok. 90% zamówień klientów jest realizowanych od ręki. Pozwala na to zoptymalizowany asortyment oraz ilość składowanych produktów.

W siedzibie pracuje zespół Product Managerów, który odpowiada za codzienną analizę stanów magazynowych oraz ich aktualizację. Jest on również odpowiedzialny za negocjowanie cen oraz ustalanie dostaw z fabrykami, tak aby każdego dnia zapewnić odpowiednią ilość zapasów w polskim magazynie. Jednocześnie Product Managerowie są inżynierami, posiadającymi szeroką wiedzę techniczną, która pozwala im na zaoferowanie klientom alternatywnego produktu, w sytuacji gdy nie ma go chwilowo na magazynie. 

Dzięki wyspecjalizowanemu personelowi w magazynie Elesa+Ganter jest w stanie realizować 14 dostaw tygodniowo, które są na bieżąco rozpakowywane i wprowadzane do systemu. Aby zapewnić sprawną obsługę dostaw, a jednocześnie cały czas kompletować zamówienia i paczki dla klientów, firma zatrudniłą odpowiedni zespół ludzi. Także od kilku lat firma optymalizuje procesy informatyczne oraz inwestuje w automatyzację magazynu m.in. regały wysokiego składowania. Wykorzystuje też w pełni kubaturę nowego magazynu. M.in. te czynniki oraz plany inwestycyjne, wpłynęły na decyzję o zmianie biura i przeprowadzce do nowej siedziby w 2019 roku.

Badania pokazują, że dla większości klientów czas realizacji zamówienia jest najważniejszym czynnikiem, decydującym o wyborze produktu i wpływa na decyzje zakupowe. W branży produkcyjnej jest to w tej chwili kluczowy aspekt. Żadna firma produkcyjna nie może sobie pozwolić na brak komponentów, niezbędnych do realizacji produkcji oraz zapewnienia terminowości zleceń. 

Reasumując, w tych trudnych czasach Elesa+Ganter jest w stanie realizować dużo większe zamówienia, przy zapewnieniu tej samej jakości obsługi klienta. Nie byłoby to możliwe, gdyby strategia logistyczna, którą przyjęła wiele lat temu była zupełnie inna.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę