Światowa premiera: Obrabiarka M1 firmy DMG MORI

Światowa premiera: Obrabiarka M1 firmy DMG MORI DMG Mori

Redukcja kosztów wytwarzania dzięki wysokiej wydajności obróbki oraz przystępnej cenie – nowa obrabiarka M1 firmy DMG MORI została zaprojektowana z myślą o potrzebach klientów.

M1 – wysoka jakość i funkcjonalność obrabiarek DMG MORI w przystępnej cenie

Dzięki 45 liniom produktów DMG MORI oferuje swoim klientom unikalną w skali światowej różnorodność obrabiarek do każdego zastosowania w obróbce metali. Nawet przy tak imponującym bogactwie możliwości zawsze istnieją punkty wyjścia dla nowych rozwiązań i istotnych ulepszeń.

Powiązane firmy

DMG MORI Polska Sp. z o.o.

Koncern DMG MORI posiada w sowim portfolio 45 serii obrabiarek dedykowanych do różnych zastosowań obróbkowych. Mimo tak bogatej oferty, DMG MORI nieustannie rozwija swoje produkty oraz poszukuje nowych, innowacyjnych rozwiązań. Tym razem doświadczeni konstruktorzy z zakładu produkcyjnego FAMOT, mającego swą siedzibę w Pleszewie w Polsce, zaprojektowali prostą, 3-osiową frezarkę, która znajdzie zastosowanie niemal w każdym zakładzie produkcyjnym. M1 łączy w sobie wysoką jakość oraz funkcjonalność obrabiarek DMG MORI z przystępną ceną, dzięki czemu wyznacza nowe standardy w segmencie prostych frezarek sterowanych numerycznie. Światowa premiera obrabiarki odbyła się podczas wirtualnego wydarzenia „Digital Event” we Pfronten w lutym 2021 r.

obrabiarka M1 firmy DMG Mori

Największym wyzwaniem, przed jakim staje większość zakładów produkcyjnych, jest ciągła redukcja kosztów wytwarzania w celu utrzymania konkurencyjności na rynku. Wprowadzając do sprzedaży obrabiarkę M1, koncern DMG MORI odpowiada na potrzeby klientów oraz wymagania rynku. M1 znajdzie zastosowanie zarówno w małych przedsiębiorstwach – nawet tych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, jak i dużych zakładach produkcyjnych, które potrzebują prostej, ale zarazem dokładnej 3-osiowej frezarki. Połączenie bezkompromisowej jakości obrabiarek DMG MORI z przystępną ceną sprawia, że M1 jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich części, które nie wymagają obróbki na droższych i bardziej zaawansowanych technologicznie centrach frezarskich. 

Dzięki unikalnej konstrukcji opartej na monolitycznym łożu i nieruchomym stole, M1 cechuje się wyjątkową sztywnością w tym segmencie obrabiarek. Wysoka sztywność statyczna i dynamiczna oraz doskonałe właściwości tłumiące zapewniają stabilny proces obróbki, niską chropowatość obrobionej powierzchni oraz wyższą żywotność narzędzi – a wszystko to w połączeniu z bardzo atrakcyjną ceną. Co więcej, duża pojemność cieplna komponentów sprawia, że M1 jest mniej podatna na odkształcenia termiczne. Obrabiarka jest wyposażona w niezawodne i sprawdzone wrzeciono inline 10.000 lub 12.000 obr/min, które zapewnia wysoką wydajność obróbki. Warto podkreślić, iż do tej pory wrzeciono inline zostało zainstalowane w ponad 3000 obrabiarek DMG MORI na całym świecie.

Łatwe w obsłudze sterowanie SINUMERIK 828D

Obrabiarka M1 została wyposażona w łatwe w obsłudze, a zarazem niezawodne sterowanie SINUMERIK 828D. Warto zauważyć, że programy NC przygotowywane na sterowaniu SINUMERIK 828D oraz SINUMERIK 840D są ze sobą w pełni kompatybilne, dzięki czemu użytkownicy mogą je przenosić pomiędzy różnymi obrabiarkami wyposażonymi w sterowanie Siemens. Podobnie jak inne obrabiarki DMG MORI, również M1 posiada w standardzie IoT connector, który umożliwia zastosowanie szeregu innych aplikacji takich jak NETservice, SERVICEcamera czy myDMGMORI.

detale wytworzone w obrabiarce

Pakiety dopasowane do potrzeb klientów

Obrabiarka M1 jest dostępna w trzech stałych konfiguracjach o różnym stopniu zaawansowania: M1 COMPLETE, M1 PLUS oraz M1 PRO. Zostały one zdefiniowane w oparciu o potrzeby klientów. Obejmują one między innymi: sondy pomiarowe, transporter wirów, spłukiwanie łoża czy też wewnętrzne doprowadzenie chłodziwa. Wszystkie 3 konfiguracje cechują się łatwością transportu oraz szybkim uruchomieniem, które zajmuje zaledwie kilka godzin. Oznacza to, iż po dostawie obrabiarka jest gotowa do pracy nawet tego samego dnia. 

Nowy konfigurator M1

Nowa platforma dostępna on-line umożliwia skonfigurowanie obrabiarki M1 za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Przejrzyste oraz intuicyjne menu pozwala na wybranie specyfikacji dopasowanej do indywidulanych potrzeb klienta. Konfigurator umożliwia również bezpośredni kontakt z ekspertami DMG MORI, którzy zapewniają wsparcie techniczne również na etapie wyboru specyfikacji obrabiarki. DMG MORI dostarcza kompleksowe rozwiązania również w zakresie oprzyrządowania technologicznego czy też narzędzi dzięki dostępności kwalifikowanych produktów DMG MORI (DMG MORI Qualified Products – DMQP).

Obrabiarka M1 – najważniejsze cechy
    • wysoka funkcjonalność w przystępnej cenie,
    • wysoka sztywność statyczna i dynamiczna oraz doskonałe właściwości tłumiące dzięki monolitycznej konstrukcji łoża obrabiarki,
    • szeroki rozstaw rolkowych prowadnic tocznych we wszystkich osiach,
    • wysoka wydajność obróbki oraz niska chropowatość obrobionej powierzchni dzięki dużej sztywności,
    • stabilność termiczna dzięki dużej pojemności cieplnej komponentów,
    • nieruchomy stół o wymiarach 850 x 650 mm umożliwia stabilną obróbkę części o masie do 600 kg,
    • niezawodne wrzeciono Inline – ponad 3000 obrabiarek DMG MORI z wrzecionem inline zainstalowanych na całym świecie,
    • optymalna przestrzeń robocza (X= 550 / Y= 550 / Z= 510 mm) połączona z kompaktową konstrukcją (powierzchnia posadowienia 6 m2),
    • łatwe w obsłudze sterowanie SINUMERIK 828D
    • IoTconnector w standardzie.

Źródło: DMG Mori

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę