Sztuczna inteligencja w produkcji tematem przewodnim targów Hannover Messe

IA w produkcji tematem przewodnim targów Hannover Messe Hannover Messe

Od 17 do 21 kwietnia 2023 r. przedsiębiorcy w ramach targów Hannover Messe rzucą więcej światła na temat "AI w produkcji". Obok tematu optymalizacji procesów produkcyjnych, wystawcy skupią się na roli AI w symulacji, testowaniu i rozwoju produktu. W ramach targów odbędą się również specjalne wycieczki z przewodnikiem, dedykowany format dyskusji oraz liczne wystawy firm prezentujące narzędzia i przypadki użycia AI – od robotyki po komórki produkcyjne.

Jedynym sposobem dla przedsiębiorstw przemysłowych na zachowanie konkurencyjności w nadchodzących latach jest połączenie sztucznej inteligencji (AI) z automatyzacją procesów. Sztuczna inteligencja w przemyśle czy produkcji w rzeczywistości różni się od wielu innych sektorów, a to wykracza poza kwestię zwykłego pozyskiwania i przetwarzania danych.
 
Szybko można opracować prototypy, ale wyzwanie w przemysłowych projektach AI – poza pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych – polega zwykle na zintegrowaniu aplikacji z całym zakładem produkcyjnym, jego poszczególnymi działami, systemem zarządzania produkcją lub linią produkcyjną. Innymi słowy, AI plug and play jest rzadkością. Podczas Hannover Messe twórcy AI, inżynierowie oprogramowania spotykają się z użytkownikami, aby wspólnie opracować produkty lub procesy AI klasy przemysłowej. Podczas gdy w przeszłości koncentrowano się na przypadkach użycia, w których wykrywano błędy lub anomalie lub dokonywano prognoz, przemysł w 2023 r. skupia się na optymalizacji procesów i wykorzystaniu metod AI do symulacji, testowania i rozwoju produktów.
 
Drugiego dnia targów firma Monolith AI zaprezentuje swoje rozwiązanie do symulacji w inżynierii mechanicznej w ramach wydarzenia Industrial AI na Industrial Transformation Stage. Podejście Monolith AI idzie nawet dalej niż kwitnąca branża symulacyjna. Każda przeprowadzona symulacja rozwija model, ponieważ twórcy opierają się na danych w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że inżynieria mechaniczna może zaoszczędzić na licznych procedurach testowych. Ponadto sztuczna inteligencja przekazuje deweloperom sugestie dotyczące ich produktów, bazując na danych w czasie rzeczywistym.

Generatywna sztuczna inteligencja, na przykład w postaci narzędzia DALL-E, zmieni oblicze rozwoju produktu przemysłowego, a projektant otrzyma wsparcie od inteligentnego agenta. Festo, firma wystawiająca się na targach, od kilku lat pracuje w obszarze uczenia wzmacniającego dla procesów produkcyjnych. Kolejny krok zakłada wykorzystanie algorytmów generatywnych do rozwoju produktów. OpenAI opublikował niedawno modele 3D dla DALL-E. Wyzwaniem w branży, oprócz wyzwania 3D, jest to, że produkty muszą być również ruchome. Oprócz Festo, które wprowadza swojego nowego Cobota, Autodesk również zajmuje się tym zagadnieniem.
 
Wyzwaniem związanym z integracją uczenia maszynowego z procesami zajmują się także dostawcy kontroli procesów - Siemens skupia się ponadto na dostarczaniu ML Ops, w którym inżynierowie dostarczają niezawodne modele uczenia maszynowego dla wydajnej produkcji i stale je utrzymują. Siemens zapewni również wgląd w projekt AI u klienta podczas wydarzenia Industrial AI w drugim dniu targów. Firma Omron zaprezentuje system sterowania Cell-Line, firma Beckhoff przedstawi rozwiązania wizyjne, a firma Dürr zaprezentuje swoją rodzinę produktów DXQanalyze. 
 
Źródło: Deutsche Messe

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę