Sztuczna inteligencja wspiera poszukiwanie węglowodorów

Sztuczna inteligencja wspiera poszukiwanie węglowodorów Canva

Geofizyka Toruń z Grupy Kapitałowej PGNiG, we współpracy ze start-upem Evorain, opracowuje program umożliwiający bardziej efektywną analizę danych sejsmicznych. Rozwiązanie będzie mogło być wykorzystane w bieżących pracach spółki.

Celem projektu pt. „Wykorzystanie uczenia maszynowego w znakowaniu pierwszych wstąpień fal refrakcyjnych. ML FB Pick” jest stworzenie oprogramowania, które przyspieszy i udoskonali przetwarzanie danych sejsmicznych. W konsekwencji program pozwoli na efektywniejsze poszukiwania takich surowców jak np. gaz ziemny czy ropa naftowa.

– W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię jej zrównoważone pozyskiwanie jest ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego. Proces ten wymaga ciągłego doskonalenia pod kątem technologii, ale również optymalizacji kosztów – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju. – Projekt prowadzony przez Geofizykę Toruń i Evorain pozwoli sprawniej i efektywniej wykrywać i oceniać potencjał złóż węglowodorów i wód geotermalnych. Może być także zastosowany przy poszukiwaniu przestrzeni pod podziemne zbiorniki gazu lub do zatłaczania CO2. W efekcie oprogramowanie umożliwi poprawę prac badawczych dla sektora energetycznego pod względem operacyjnym i finansowym.

Wspólne prace badawczo-rozwojowe są oparte na próbkach danych sejsmicznych dostarczanych przez Geofizykę Toruń. Obecnie trwa ostatni etap projektu, w ramach którego powstaje program wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencję i uczenie maszynowe.

ML FB Pick rozwijany z udziałem spółki Evorain, tworzonej przez zespół naukowców z Politechniki Częstochowskiej, został wyselekcjonowany przez własny program akceleracyjny PGNiG – InnVento oraz we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Rozwiązanie uzyskało także zewnętrzne finansowanie grantowe w ramach jednego z instrumentów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dla start-upów. Finalizacja projektu przewidywana jest na koniec bieżącego roku.

Evorain to polska spółka informatyczna mająca wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania biznesowego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz przetwarzania obrazów cyfrowych. Dotychczasowe projekty startupu były wdrażane m.in. przez firmy z sektora zdrowia czy e-commerce.

Geofizyka Toruń to jedno z przedsiębiorstw wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGNiG. Oferta Spółki obejmuje innowacyjne usługi geofizyczne i geotechniczne na potrzeby sektora multienergetycznego oraz OZE, dedykowane realizacji celów w zakresie neutralności klimatycznej. Geofizyka Toruń nieustannie rozwija swój potencjał i know-how w zakresie oferowanych rozwiązań pozwalających na zrównoważone pozyskiwanie oraz magazynowanie zasobów energii. Firma od wielu lat świadczy usługi dla największych koncernów multienergetycznych w kraju i za granicą.

Źródło: PGNiG

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę