Szyna teleskopowa bez PFAS: Bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie od igus

Szyna teleskopowa bez PFAS: Ekologiczne rozwiązanie od igus igus

Ponieważ substancje PFAS mogą w przyszłości podlegać bardziej rygorystycznym przepisom, coraz więcej firm z branży produkcyjnej już teraz poszukuje rozwiązań produktowych, które nie wykorzystują tej kontrowersyjnej grupy chemikaliów. Aby zaoferować klientom bezpieczne i przejrzyste rozwiązanie dla szyn teleskopowych, firma igus opracowała nową wersję drylin NT-60 – szynę teleskopową wykonaną z aluminium, której materiał łożyska ślizgowego nie zawiera PTFE i około 100 innych związków PFAS. Elementy ślizgowe są dostępne w rozmiarach montażowych 35 mm, a teraz także 60 mm i są stosowane w systemie szyn teleskopowych niezawierających PTFE i przetestowanych pod kątem obecności PFAS. Można ją płynnie wydłużać do maksymalnie 2 m i znajduje zastosowanie, między innymi w pojazdach, meblach i technologii medycznej.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Na pierwszy rzut oka drylin NT-60 wydaje się być identyczna z poprzednią wersją szyny teleskopowej. Trzy współpracujące profile aluminiowe, o łącznej szerokości zaledwie 60 mm i wysokości 24 mm, można rozciągnąć na długość do 2 m, na przykład w celu wysunięcia dużej szuflady w kamperze lub dostosowania systemu półek w salonie. Jest dostępna w wersji z pełnym lub częściowym wysuwem. Cecha szczególna uwidacznia się dopiero w składzie materiału elementów ślizgowych, po których poruszają się profile. 

Nasi eksperci od materiałów z powodzeniem wyprodukowali elementy ślizgowe z nowego rodzaju wysokowydajnego polimeru, nazwanego iglidur JGPF, który nie zawiera politetrafluoroetylenu (PTFE) – twierdzi Michael Hornung, menedżer produktu technologii liniowej i napędowej drylin w firmie igus. 

PTFE jest częścią grupy związków chemicznych znanych jako perfluorowane i polifluorowane związki alkilowe (PFAS), które w przyszłości mogą podlegać bardziej rygorystycznym przepisom lub nawet zostać całkowicie zakazane.

Praca na sucho przy niskim tarciu bez PTFE

Elementy ślizgowe wykonane z iglidur JGPF imponują w NT-60-4 płynną pracą na sucho bez dodatkowych smarów. Szyny teleskopowe można wysuwać znacznie bardziej niezawodnie, przy mniejszych wymogach konserwacji i w sposób bardziej higieniczny, niż klasyczne prowadnice z łożyskami kulkowymi. Są one teraz również dostępne bez PTFE – twierdzi Hornung.  

Nowy materiał został również przetestowany pod kątem około 100 innych związków PFAS, które zdaniem firmy najprawdopodobniej zostaną objęte dodatkowymi przepisami w przyszłości. Nowa szyna teleskopowa jest dostępna od ręki. Profile szyn są dostępne w kolorze srebrnym lub jako anodowane na czarno, a firma igus oferuje płaskie (NTKA-60) i wysokie zaślepki (NTKB-60) jako zabezpieczenie krawędzi. Rozmiary montażowe NT-35 oraz NT-27 są również dostępne w wersji bez PTFE.

Nadal działa niezawodnie po 25 000 cykli

Dzięki niezawierającemu PTFE materiałowi łożyska ślizgowego szyny teleskopowej drylin NT-60-4, rozwój materiałów w igus po raz kolejny pokazuje, że można zrezygnować z PFAS bez poświęcania właściwości technicznych. Eksperci udowodnili wytrzymałość materiału w wewnętrznym laboratorium testowym. Dwie szyny teleskopowe z serii drylin NT-60 przenosiły obciążenie centryczne 200 N w pionowej pozycji montażowej. System działał nawet po 25 000 cykli otwierania i zamykania. 

Przywiązujemy dużą wagę do sukcesywnego rozszerzania oferty technologii liniowej drylin o te wytrzymałe warianty, które nie zawierają PTFE – twierdzi Hornung. – Oprócz serii szyn teleskopowych, zakres produktów niezawierających PTFE obejmuje również wózki drylin W z polimeru, płaskie i wstępnie obciążone wózki pryzmatyczne z rodziny drylin N oraz wózki z serii drylin T, które można również zmodernizować za pomocą elementów ślizgowych niezawierających PTFE w już istniejących systemach.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 3/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę