Tak od lat działa system CEIDG

Reklama
Reklama

Dzięki działającej od 1 lipca 2011 r. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej firmę można założyć online bez wychodzenia z domu i jest to czynność całkowicie wolna od opłat. Ministerstwo Gospodarki właśnie podsumowało cztery lata działalności systemu.

Jednym z głównych celów Projektu CEIDG, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka” było stworzenie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która stała się elektronicznym rejestrem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, działających na terenie Polski.

Reklama

Dzięki CEIDG obecni i przyszli przedsiębiorcy – osoby fizyczne, mogą bez wychodzenia z domu i drogą elektroniczną założyć, zawiesić, wznowić, dokonać zmian (np. adresu firmy) lub zakończyć działalność gospodarczą. Możliwość taką mają również ich pełnomocnicy. Ponadto uruchomienie jawnego, elektronicznego rejestru przedsiębiorców wyeliminowało konieczność wystawiania papierowych zaświadczeń potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej.

Według stanu na 5 listopada 2015 r. w bazie CEIDG znajduje się 2 069 460 aktywnych wpisów.

Reklama

Produktem Projektu CEIDG jest również Pojedynczy Punkt Kontaktowy ePK (www.biznes.gov.pl). Znajdują się na nim poradniki i opisy procedur wymaganych przy podejmowaniu, wykonywaniu, zawieszaniu lub zakończeniu działalności gospodarczej w Polsce, a także zasady świadczenia usług w Unii Europejskiej oraz informacje na temat uznawania kwalifikacji zawodowych.

Na stronie ePK udostępniane są dane instytucji publicznych, materiały informacyjne oraz bezpłatne szkolenia e-learningowe (Akademia ePK).

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama