Targi STOM 2017: Kipp – Kompleksowa obróbka detalu

MM

O innowacyjnych systemach obróbki pięcioosiowej, obecnych potrzebach klientów i nowych trendach w obróbce detalu rozmawiamy z Przemysławem Słabym z firmy KIPP Polska. 

Dominika Gorgosz: Na stoisku prezentujecie sporo ciekawych rozwiązań w zakresie mocowania i oprzyrządowania, m.in. system UNI lock czy specjalistyczne imadła do obróbki pięcioosiowej. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Z pewnością warto poznać zalety imadła do obróbki pięcioosiowej, które jest innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym na wyniesienie detalu i wyeksponowanie go do kompleksowej obróbki w jednym zamocowaniu. Możliwe jest to dzięki samej konstrukcji imadła, która sprawia, że detal wyniesiony jest na wysokości 150, 175, 200, 225 mm i mocowany na bardzo małej, kilkumilimetrowej powierzchni. W ten sposób cały detal jest wyeksponowany do obróbki pięciostronnej.

Powiązane firmy

Kipp Polska Sp. z o.o.

Imadła kompaktowe do obróbki pięcioosiowej stanowią też odpowiedź na zmianę charakteru produkcji, która coraz częściej jest produkcją jednostkową i małoseryjną. W jaki sposób zostały one przystosowane do tych zmieniających się trendów?

W przypadku produkcji mało- lub średnioseryjnej nasze systemy w 100% odpowiadają na zapotrzebowanie, bo są to systemy modułowe, w związku z czym istnieje możliwość ciągłego ich rozbudowywania. Użytkownik nie musi każdorazowo tworzyć systemu przeznaczonego dla danej serii, tylko może wykorzystać w konkretnej produkcji gotowe komponenty handlowe, a później użyć ich ponownie, pracując nad innym detalem.

Czyli branża idzie w kierunku małoseryjnych produkcji jednostkowych?

Tak. Obróbki jest dziś coraz więcej, ale są to mniejsze serie, bardziej specjalistyczna praca, drobniejsze materiały, więc i rynek musi odpowiadać na takie potrzeby. Dlatego nasza firma oferuje przyrządy zunifikowane, na bazie komponentów handlowych, tak by klient mógł indywidualnie, pod kątem konkretnego zapotrzebowania, wykorzystać dane elementy.

Skąd pomysł na systemy mocowania pięcioosiowego?

Obecnie odpowiedzią na potrzeby rynku jest właśnie obróbka pięcioosiowa i związane z tym mocowania, specjalistyczne imadła oraz system UNI lock. A wszystko zmierza do tego, by było jak najmniej przezbrajania. Główna korzyść takich rozwiązań to oszczędność czasu, bo każde przezbrojenie wiąże się przecież z konkretnym kosztem. Eliminacja jednego przezbrojenia może oznaczać w skali miesiąca oszczędność rzędu kilku dni roboczych, co konkretnie przekłada się na kwestie finansowe.

Jakie są według Pana trendy rozwojowe systemów mocowania w ramach różnorodnych technik wytwarzania?

Rynek zmierza dziś do kompleksowości. Klient, który szuka usługi w obróbce skrawaniem, oczekuje, że wykonawca zrobi dla niego wszystko, najlepiej w ramach jednego zamocowania lub minimalnej ich liczby i na jednej maszynie, bo stosowanie różnych obrabiarek przekłada się na jakość detalu. W mojej ocenie widoczny jest trend do konstruowania maszyn-kombajnów, które będą mogły w jednym zamocowaniu i przefrezować, i przetoczyć, i wykończyć powierzchnię.

Czyli nowoczesne oznacza uniwersalne i wygodne?

Oczywiście. Kombajny wykonują dziś prace związane z frezowaniem, najlepiej w pięciu osiach, toczeniem, obróbką wykańczającą. I detal wychodzi z maszyny w stanie gotowym.

Modułowa uniwersalność to widoczny trend w sektorze obróbki frezowaniem. W tym kontekście chciałabym zapytać o system UNI lock – do jakich celów jest on przeznaczony?

To typowy system do zadań specjalnych. W zakresie produkcji małoseryjnej, gdy mamy skomplikowany detal, którego nie można zamocować w klasycznym imadle, i trzeba skonstruować coś specjalnego, UNI lock sprawdza się idealnie. Umożliwia przygotowanie np. trzech, czterech otworów montażowych, zamocowanie detalu na trzech, czterech modułach i wyeksponowanie go w całości do obróbki. Nie są potrzebne dodatkowe operacje dla różnych płaszczyzn, bo wszystkie można obrobić w jednym zamocowaniu.

W ramach zaproszenia na stoisko – jakie prezentacje szczególnie Pan poleca, na co warto zwrócić uwagę?

Salon technologii obróbki metali to – jak sama nazwa wskazuje – spotkanie branży metalowej, prezentujemy więc głównie systemy mocowań, mamy kilka innowacyjnych imadeł. Warto przyjść i zobaczyć ich zastosowanie na przykładzie konkretnych detali. Polecam również wspomniany, pneumatyczno-mechaniczny, system UNI lock, który oferuje pełną kompatybilność i możliwość elastycznego dostrojenia go do wymagań użytkownika.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę