teamtechnik przyczynia się do wzrostu potencjału sektora bateryjnego

Rośnie potencjał sektora bateryjnego teamtechnik

teamtechnik Polska dostarczyła już siedem kompletnych linii produkujących akumulatory litowo-jonowe. To zarówno linie do produkcji ogniw do elektronarzędzi, jak i linia do produkcji baterii dla branży e-mobility, stacja do kontroli wizyjnej, stacja do czyszczenia laserowego i dozowania termopasty oraz linia do produkcji chłodnic do modułów bateryjnych. Najnowsza, została uruchomiona w lipcu tego roku w gliwickiej fabryce jednej z globalnych marek, gdzie z powodzeniem działają już dwie linie do produkcji akumulatorów stosowanych w narzędziach ręcznych.

W ciągu roku wszystkie trzy linie dostarczone przez teamtechnik Polska do tego zakładu wyprodukują ok. 3,1 mln akumulatorów.

Jesteśmy nie tylko liczącym się producentem, ale także jednym z liderów dostarczających usługi dla szeroko rozumianego i coraz bardziej konkurencyjnego rynku nowoczesnych systemów zasilania i przechowywania energii. Kolejne zamówienia są najlepszym dowodem zaufania do naszej technologii. Chciałbym podkreślić, że mówimy tu o globalnych potentatach rynku, którzy mogą wybierać spośród wielu ofert dostaw linii produkcyjnych. Celem firmy teamtechnik jest projektowanie i upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań automatyzacyjnych odpowiadających wymaganiom i potrzebom klientów. Używamy do tego najnowszych technologii produkcyjnych, które umożliwiają tworzenie linii montażowych zintegrowanych z systemami testującymi i kontrolującymi końcową jakość produktu oraz przeprowadzającymi testy funkcjonalne przy produkcji seryjnej. Granice naszych możliwości to wyobraźnia i dostępność naszych inżynierów – wyjaśnia Wojciech Derda, prezes spółki teamtechnik Polska.

Polska odgrywa główną rolę w łańcuchu dostaw baterii, będąc drugim największym producentem na świecie. Akumulatory litowo-jonowe stanowią już ponad 2,4% całego naszego krajowego eksportu. Wartość sektora baterii wzrosła 38-krotnie w ciągu ostatnich sześciu lat – z ok. 1 mld zł w 2017 r.

Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w celu wzmocnienia potencjału sektora bateryjnego niezbędne są działania w trzech głównych obszarach: podwyższenie krajowych zdolności w zakresie surowców niezbędnych do produkcji ogniw i komponentów do akumulatorów, rozwój wykwalifikowanych kadr oraz wzrost innowacyjności w łańcuchu dostaw.  

To trafne spostrzeżenia, ale kiedy przyjrzymy się im bliżej, zauważymy, że pomijają jeden kluczowy aspekt. Mam tu na myśli linie do produkcji samych baterii. Tylko dzięki nim możemy konkurować ze światowymi potentatami, w przeciwnym razie jesteśmy skazani na rolę montowni. Nie ulega wątpliwości, że akumulatory litowo-jonowe odznaczają się jak dotychczas największą możliwą technicznie gęstością energii i pojemnością w stosunku do swojej wielkości i masy. W efekcie mogą pracować dłużej bez ładowania i w porównaniu z innymi akumulatorami mniej ważą – podkreśla Łukasz Kula, Project Manager spółki ze Skawiny. – W tej chwili zakres naszej oferty produktowej obejmuje zarówno półautomatyczne rozwiązania, jak i elastyczne linie produkcyjne o dużej wydajności, pozwalające wytwarzać do 200 akumulatorów o różnym przeznaczeniu i zastosowaniu na godzinę.

Trzy linie z Gliwic

Bez najnowocześniejszej technologii litowo-jonowej skok technologiczny w e-mobilności i rozwój ręcznych elektronarzędzi oraz energetyki odnawialnej byłyby nie do pomyślenia. 

Naszym atutem jest wieloletnie doświadczenie mierzone liczbą zbudowanych oraz wdrożonych modułowych, elastycznych linii montażowych i testowych.  Duże znaczenie ma dla nas współpraca z oddziałami teamtechnik na świecie nad globalnymi projektami bateryjnymi – zauważa prezes Wojciech Derda.

Na linii powstawać będą akumulatory o napięciu 22 V, wyposażone w bardzo wydajne ogniwa i zaprojektowany od nowa interfejs umożliwiający połączenie między akumulatorami a narzędziami. Zapewnią moc niezbędną zarówno w różnego rodzaju wkrętarkach akumulatorowych, jak i w wiertarkach udarowych, podkaszarkach czy też młotach wyburzeniowych. Akumulatory cechuje duża wydajność i wytrzymałość. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu ciepłem mają także wydłużoną żywotność.

O ile dwie pierwsze linie były konstruowane na podstawie bardzo konserwatywnych założeń, dotyczących samej ich lokalizacji i wymogów klienta, o tyle trzecia linia jest już prawdziwie inżynierskim dziełem sztuki, które spełnia wszystkie założone wymagania i które można rozbudować – dodaje Łukasz Kula i uzupełnia: – teamtechnik jest dziś w stanie stworzyć linię produkcyjną, która sprosta najbardziej złożonym wyzwaniom technologicznym. Wielkość, wydajność i efektywność procesów są wręcz nieograniczone.

Linia technologiczna opracowana w Skawinie umożliwia produkcję akumulatorów w różnych rozmiarach. Linie zamontowane na Śląsku mają ok. 20 m długości. 

– Ale, mówiąc kolokwialnie, to nie jest nasze ostatnie słowo – twierdzi zdecydowanie Łukasz Kula i zaraz wyjaśnia: – Największa linia produkcyjna, jaką teraz budujemy, ma 58m. Warto też podkreślić, że w zasadzie wszystko zależy od wymagań klienta, bo linia nie musi być prosta, może mieć kształt litery L czy U – wtedy gabaryty się zmieniają.

Przygotowanie kompletnej linii produkcyjnej i jej wdrożenie zajęło specjalistom z teamtechnik Polska niecałe 50 tygodni. Czas cyklu produkcyjnego to 20 sekund. Wchodząc w aspekty techniczne – pierwsza sztuka baterii zjedzie z linii po 80 sekundach (4 stacje razy 20 sekund), a każda kolejna będzie gotowa co 20 sekund.

teamtechnik przyczynia się do wzrostu potencjału sektora bateryjnego zdjęcie w treści artykułu

Teamtechnik stawia na innowacyjne rozwiązania

W teamtechnik nikt nie ma wątpliwości co do znaczenia komunikacji we współpracy z partnerami biznesowymi. To ona z jednej strony pozwala na stworzenie produktu dostosowanego do oczekiwań i wymagań końcowego użytkownika, z drugiej – tworzy relacje, których efektem są kolejne zlecenia.

Wraz z rozwojem i miniaturyzacją technologia stawia coraz dalej idące wymagania. Dotyczy to również spawów. W teamtechnik Polska wykorzystywane jest specjalne narzędzie spawalnicze SmartWeld+, które umożliwia zastosowanie zaawansowanej formy kształtowania wiązki, w tym szerokiej gamy wzorów oscylacji. Dzięki precyzyjnej kontroli energii lasera podczas procesu spawania możliwe staje się staranne zarządzanie szerokością, głębokością i profilem penetracji spoiny. Jest to szczególnie przydatne w łączeniu materiałów wrażliwych na ciepło i różnych kombinacji, np. miedzi z aluminium lub stalą. Ponadto można spawać wysoce odblaskowe lub lotne materiały z mniejszą ilością odprysków, porowatości i pęknięć.

Ważna rola Grupy

teamtechnik Poland jest częścią teamtechnik Group, która od 1976 r. dostarcza rozwiązania w branży budowy maszyn dla swoich klientów na całym świecie.

Dzięki tej przynależności i wynikającemu z niej dostępowi do wiedzy i technologii jesteśmy jednym z międzynarodowych liderów w systemach do montażu i testowania funkcjonalnego produktów z branż e-mobility, automotive, medtech czy industrial goods. Koncentrujemy się na opracowywaniu i wdrażaniu indywidualnych rozwiązań w zakresie automatyzacji produkcji, zwracając szczególną uwagę na wysoki poziom wiedzy specjalistycznej dotyczącej oprogramowania i technologii sterowania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w planowaniu, montażu i uruchomieniu, jak i światowemu zasięgowi oferujemy gotowe systemy o zróżnicowanym poziomie zautomatyzowania, a także globalne wsparcie produkcji oraz fachowy serwis – podsumowuje prezes Wojciech Derda.

Źródło: teamtechnik

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę