Technologie próżniowe Seco/Warwick docenione na rynku

Technologie próżniowe Seco/Warwick docenione na rynku Seco/Warwick

Seco/Warwick ponownie zanotował bardzo dobry rok w zakresie technologii próżniowych. Coraz wyraźniej widać, że te nowoczesne rozwiązania stopniowo wypierają z rynku piece atmosferowe. Ma na to wpływ ich ogromna efektywność produkcyjna, ekonomia produkcji oraz ekologia.

Grupa Seco/Warwick umocniła swą pozycję lidera technologii próżniowych. Rynek coraz częściej wybiera piece próżniowe: jednokomorowe – Vector oraz dwu- i trzykomorowe z rodziny CaseMaster Evolution. Interesuje się nimi głównie przemysł lotniczy, energetyczny, narzędziowy, masowy i motoryzacyjny oraz komercyjne hartownie.

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Vector nadal na pozycji lidera 

W szerokiej gamie produktów Grupy Seco/Warwick Vector jest zdecydowanie najbardziej wszechstronnym piecem próżniowym i najpopularniejszym produktem w portfolio spółki. Vector to uniwersalny, jednokomorowy piec próżniowy wykorzystywany do wyżarzania, lutowania twardego, hartowania i odpuszczania oraz nawęglania niskociśnieniowego. Zapewnia precyzyjną kontrolę etapów nagrzewania i chłodzenia, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości oraz ekonomiczne i sprawne działanie pieca. Piece Vector spełniają wszystkie międzynarodowe standardy oraz wymagania wielu procesów obróbki cieplnej. Z szerokich możliwości oferowanych przez Vector (w minionym 2022 r.) skorzystali producenci z kilkudziesięciu krajów. Coraz chętniej rynek wybiera także piec Vector z wysokociśnieniowym chłodzeniem gazowym (HPGQ).

Z tego rozwiązania w Europie skorzystał producent opon – Michelin, który zakupił kompaktowy piec próżniowy Vector. Będzie on niezbędny w procesie hartowania w gazie narzędzi do produkcji opon z segmentu premium. Koncern Aalberts Surface Technologies (topowy klient Seco/Warwick) kolejny raz zdecydował się na współpracę z Grupą. W 2022 r. hartownia dwukrotnie składała zamówienia w Seco/Warwick (Grupa Aalberts posiada już 10 rozwiązań Seco/Warwick), a tegoroczne kontrakty związane były z dostawą dwóch urządzeń próżniowych do hiszpańskiego oddziału Grupy – Aalberts Surface Technologies TEY oraz rozbudowę polskiej hartowni Grupy o innowacyjną linię technologiczną AFT opartą na bazie pieców atmosferowych dwukomorowych. Warto dodać, że Aalberts zamówił największy z portfolio Seco/Warwick, poziomy piec retortowy do wysokiego odpuszczania z płukaniem próżniowym.

W USA sukcesem zakończyła się obróbka cieplna siódmego, ostatniego modułu największego na świecie elektromagnesu nadprzewodnikowego. Do realizacji projektu użyto specjalistycznego pieca próżniowego dostarczonego przez amerykańską spółkę córkę. Za projekt, który jest częścią międzynarodowego program ITER odpowiada General Atomics.

Dwu i trzykomorowe innowacje

Rok 2022 to dla spółki Seco/Warwick również dynamiczny wzrost zainteresowania rozwiązaniami pieców dwu- i trzykomorowych CaseMaster Evolution. Härtewerk Chemnitz GmbH, jedna z największych niemieckich hartowni usługowych, kupiła model Super IQ – dwukomorowy piec próżniowy łączący nowoczesne, niskociśnieniowe nawęglanie z tradycyjnym hartowaniem w oleju. Piec eliminuje konieczność stosowania klasycznej atmosfery nawęglającej i związanego z nią niebezpieczeństwa wynikającego z obecności otwartego ognia i tlenku węgla. Zamiast tego Super IQ pozwala na czystą obróbkę i może osiągnąć nawęglanie w wyższej temperaturze, aby przyspieszyć cykle i poprawić wydajność. Części są również znacznie czystsze i jaśniejsze. Super IQ jest dobrze przemyślanym zamiennikiem tradycyjnych pieców atmosferowych IQ ogrzewanych gazem. Postęp technologiczny pozwala mu pracować w wyższych temperaturach, nawęglaniu próżniowym i czystym hartowaniu bez efektów odwęglania.

– Klienci wybierają tę technologię, ponieważ jest ekologiczna, wydajna produkcyjnie i efektywna kosztowo. Technologie spod znaku 3E (economy, efficiency, ecology) to zdecydowana przyszłość. Promujemy grupę produktów CaseMaster Evolution, bo doskonale nadaje się do parków maszynowych komercyjnych hartowni i z powodzeniem może zastąpić przestarzałe i nieekologiczne urządzenia atmosferowe z nawęglaniem gazowym. Super IQ rozwiązuje bolączki hartowników, bo można je włączać i wyłączać bez dodatkowych nakładów czasu i energii. Jest oszczędny, ponieważ nie wymaga utrzymywania go w czasie postoju na określonych parametrach temperaturowych, jak to ma miejsce w tradycyjnych piecach atmosferowych. Obróbka w próżni zwiększa również jakość produktu końcowego oraz bezpieczeństwo procesu. Odbywają się one w środowisku niepalnym – mówi Maciej Korecki, Wiceprezes Segmentu Próżni Seco/Warwick.

Z sukcesem w Ameryce i Azji 

W segmencie rozwiązań próżniowych ważnym odbiorcą tych technologii jest rynek amerykański.

– W ciągu pięciu lat istnienia spółki córki – Seco/Vacuum – sprzedanych zostało aż 55 urządzeń próżniowych. Dziesięć z nich zostało uruchomionych w ubiegłym roku. Trafiły do największych producentów z branży lotniczej, motoryzacyjnej czy narzędziowej. Sukcesem była także sprzedaż i uruchomienie w przemyśle lotniczym innowacyjnego urządzenia UniCase Master – systemu do próżniowej obróbki cieplnej przeznaczonego do indywidualnego nawęglania próżniowego i hartowania w azocie pojedynczych elementów przekładni mechanicznych metodą single-piece flow, takich jak koła zębate, wały, pierścienie czy tuleje – powiedział Piotr Zawistowski, dyrektor zarządzający Seco/Vacuum.

Rok 2022 to znaczące przebudzenie rynku hinduskiego, którego potencjał jest nie do przecenienia. W Azji, Ecocat India, czołowy producent katalizatorów, którego misją jest oczyszczanie powietrza poprzez dostarczanie na rynek innowacyjnych katalizatorów dla sektora motoryzacyjnego, zamówił wysokociśnieniowy piec próżniowy z hartowaniem gazowym. Kolejny piec próżniowy Vector trafił do Atlas Autos Ltd, (An Atlas Group Company), największego producenta części motocyklowych w Pakistanie. Urządzenie jest przeznaczone do procesów hartowania i odpuszczania, a jego konstrukcja pozwoli hartować w gazie elementy i matryce do części wykorzystywane w produkcji motoryzacyjnej. Dla Sundram Fasteners Limited, hinduskiego producenta elementów złącznych Seco/Warwick dostarczył piec próżniowy Vector, który będzie częścią procesu produkującego najwyższej jakości śrub lotniczych. Z uwagi na wzrost zainteresowania rozwiązaniami próżniowymi Seco/Warwick rozpoczął w minionym roku w Azji produkcję tych urządzeń, realizując pierwsze dostawy bezpośrednio z regionu m.in. dla Grupy Andritz.

– W przyszłości chcielibyśmy rozwinąć produkcję w Indiach, opierając się na kooperacji z lokalnymi partnerami. Analizujemy rozwój montażu w Indiach i poszerzenie działalność spółki chińskiej, poprzez produkcję lokalną pieców próżniowych. Realizacja tego celu nie będzie wymagała dużych nakładów inwestycyjnych. dużo capeksu. Chodzi raczej o wynajem hal i pozyskanie podwykonawców – podsumował Sławomir Woźniak, prezes Grupy Seco/Warwick.

S(ECO) przyszłość

Seco/Warwick intensywnie wspierają „zielone technologie”. Przykładem może być technologia azotowania gazowego ZeroFlow, która pozwala na znaczącą redukcję kosztów poprzez kilkukrotne zmniejszenie zużycia kosztownego amoniaku. Z kolei zastosowanie nawęglania próżniowego w piecach wgłębnych – Pit-LPC dla wielkogabarytowych elementów pozwala na wielokrotne skrócenie czasu procesu oraz zmniejszenie konsumpcji energii i gazów, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów produkcji, przy jednoczesnym polepszeniu jakości rezultatów w porównaniu do technologii tradycyjnej. Najchętniej to rozwiązanie wybiera przemysł ciężki, łożyskowy oraz elektrownie wiatrowe. Wspomniany SuperIQ to urządzenie z technologią nawęglania niskociśnieniowego, dzięki czemu znacząco ograniczone jest zużycie gazów procesowych, a co za tym idzie, pozwala zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery do absolutnego minimum.

Ale dbałość o środowisko to w rozumieniu Grupy: zrównoważona produkcja, ekologiczne innowacje i przedsięwzięcia oraz urządzenia. Jest to element długofalowej strategii Seco/Warwick, w którą z całą pewnością wpisują się technologie próżniowe.

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę