To rozwiązanie pozwoli zmniejszyć zużycie wody w elektrowniach

To rozwiązanie pozwoli zmniejszyć zużycie wody w elektrowni Wikipedia/Arielbedzin

Elektrownie zużywają ogromne ilości wody do chłodzenia, która następnie jest wydalana do atmosfery. Jest to szczególnie problematyczne w tych rejonach, które borykają się z niedoberem wody pitnej. Naukowcy z MIT opracowali system, który ma pozwolić na wychwytywanie wydalanej pary wodnej i przetwarzanie jej w wodę.

Zasada działania tej metody jest stosunkowo prosta i jest zbliżona do działania podobnych systemów, które wychwytują wodę z naturalnej mgły. Problemem było jedynie dostosowanie jej do takich rozmiarów, by przetestować jej działanie na większą skalę, która byłaby porównywalna do zakładów przemysłowych czy elektrowni. Nowa technologia MIT wykorzystuje membranę o dużej powierzchni, do której przylegają krople wody. Dzieje się tak, ponieważ wcześniej kropelki pary wodnej są uderzane wiązką jonów, aby nadać im ładunek elektryczny. Konstrukcja membrany, przez którą przepuszczana jest para wodna, ma przeciwny ładunek i przez to przyciąga kropelki wody. Gromadzona w ten sposób woda pod wpływem siły grawitacji ścieka następnie do specjalnego zbiornika umieszczonego poniżej.

Po serii testów laboratoryjnych nowa technologia została sprawdzona w dwóch obiektach badawczych MIT – jednym zasilanym gazem ziemnym, a drugim wykorzystującym energię jądrową. W obu przypadkach charakterystyczna biała chmura unosząca się nad wieżami chłodniczymi elektrowni praktycznie zniknęła.

Co istotne, odzyskana woda była 60 razy czystsza niż ta, która standardowo jest wykorzystywana do chłodzenia, a nawet 10 razy czystsza niż zwykła woda pitna. Ponieważ odzyskana w ten sposób woda jest wyjątkowo czysta, można ją wykorzystywać nie tylko do ponownego chłodzenia, ale również do celów spożywczych.

Nowa technologia mogłaby mieć jeszcze jedną zaletę. Ponieważ w wielu elektrowniach do chłodzenia wykorzystywana jest woda morska, system odzyskiwania wody pozwoliłby również na jej odsalanie. I to przy dużo niższych kosztach niż w przypadku specjalnych instalacji do odsalania wody morskiej.

Jak przekonują twórcy tej technologii, w dużych zakładach może ona przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody nawet o 20%. W przypadku typowej elektrowni oznaczałoby to roczne oszczędności rzędu nawet miliona dolarów. Jeszcze w tym roku rozpoczną się dwa kolejne testy na znacznie większą skalę. Pierwszy w elektrowni o mocy 900 MW, a drugi w fabryce chemicznej.

Źródło: MIT

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę