W jaki sposób wykorzystuje się wkładki gwintowe?

Sariv

Wkładki gwintowe są wykorzystywane w układach mechanicznych, które zawierają połączenia gwintowe. Wyróżniają się one wysoką odpornością na wzrastającą temperaturę oraz na ścieranie. Stosuje się je w różnego rodzaju układach mechanicznych w wielu branżach przemysłowych.

Sposób działania wkładek gwintowych

Wkładki gwintowane mają u dołu kształt stożkowy i posiadają szczelinę nacinającą, która podczas wkręcania nacina gwint i przytwierdza się do niego. Montuje się je, umieszczając na gwintach, dzięki czemu wzmacniają one ich konstrukcję oraz chronią przed czynnikami, takimi jak ciężar czy zmiana temperatury. W zależności od potrzeb istnieją także modele z kołnierzem, ale także pozbawione szczelin. Niektóre elementy są wykonane także z drutu o rombowym przekroju, a z wyglądu przypominają naciągniętą sprężynę.

Wykonanie wkładek gwintowych

Wkładki gwintowe charakteryzują się różną klasą wytrzymałości, wśród nich można znaleźć również te, które przeznaczone są do lżejszych materiałów. Stal nierdzewna, z której są wykonane oraz ich kształt powoduje, że są one bardziej odporne na ścieranie, ale też na pochłanianie wysokich temperatur. Dzięki temu, że posiadają wszystkie wymagane atesty, mogą być stosowane z układach charakteryzujących dużym poziomem wibracji, ale też narażonymi na występowanie wilgoci.

Korzyści wynikające ze stosowania wkładek gwintowych

Zastosowanie ich niesie ze sobą wiele korzyści dla chronionych układów – są to m.in eliminacje pęknięć zmęczeniowych, bezpieczne kotwienie, krótsze cykle wtryskiwania oraz eliminacja zagrożeń związanych uszkodzeniem formy wtryskowej. Są one również elastyczne, jeśli chodzi o miejsce zastosowania, ale też nie muszą być często wymieniane, ze względu na swoją wytrzymałość.

Źródło: Sariv

Powiązane firmy

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę