W jaki sposób wykorzystuje się wkładki gwintowe?
Wkładki gwintowe są wykorzystywane w układach mechanicznych, które zawierają połączenia gwintowe. Wyróżniają się one wysoką odpornością na wzrastającą temperaturę oraz na ścieranie. Stosuje się je w różnego rodzaju układach mechanicznych w wielu branżach przemysłowych.
Sposób działania wkładek gwintowych
Wkładki gwintowane mają u dołu kształt stożkowy i posiadają szczelinę nacinającą, która podczas wkręcania nacina gwint i przytwierdza się do niego. Montuje się je, umieszczając na gwintach, dzięki czemu wzmacniają one ich konstrukcję oraz chronią przed czynnikami, takimi jak ciężar czy zmiana temperatury. W zależności od potrzeb istnieją także modele z kołnierzem, ale także pozbawione szczelin. Niektóre elementy są wykonane także z drutu o rombowym przekroju, a z wyglądu przypominają naciągniętą sprężynę.
Wykonanie wkładek gwintowych
Wkładki gwintowe charakteryzują się różną klasą wytrzymałości, wśród nich można znaleźć również te, które przeznaczone są do lżejszych materiałów. Stal nierdzewna, z której są wykonane oraz ich kształt powoduje, że są one bardziej odporne na ścieranie, ale też na pochłanianie wysokich temperatur. Dzięki temu, że posiadają wszystkie wymagane atesty, mogą być stosowane z układach charakteryzujących dużym poziomem wibracji, ale też narażonymi na występowanie wilgoci.
Korzyści wynikające ze stosowania wkładek gwintowych
Zastosowanie ich niesie ze sobą wiele korzyści dla chronionych układów – są to m.in eliminacje pęknięć zmęczeniowych, bezpieczne kotwienie, krótsze cykle wtryskiwania oraz eliminacja zagrożeń związanych uszkodzeniem formy wtryskowej. Są one również elastyczne, jeśli chodzi o miejsce zastosowania, ale też nie muszą być często wymieniane, ze względu na swoją wytrzymałość.
Źródło: Sariv