W Krakowie uruchomią sieć 5G opartą na polskiej technologii
Infrastruktura telekomunikacyjna powstanie w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w Astor Robotics Center na ul. Wrobela. Za tym innowacyjnym rozwiązaniem stoi firma IS-Wireless, która podpisała porozumienie z Hubraum, technologicznym inkubatorem Deutsche Telekom i konsorcjantem Digital Innovation Hubu hub4industry.
Infrastruktura telekomunikacyjna powstanie w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w Astor Robotics Center na ul. Wrobela. Miejsce wdrożenia zostało wybrane nieprzypadkowo. To przestrzeń dla przedsiębiorców, która demonstruje kluczowe obszary tzw. Fabryki Przyszłości, czyli nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Hubraum, w ramach Digital Innovation Hubu, wspiera tu polskie i europejskie start-upy oraz firmy telekomunikacyjne, realizując wraz z partnerami projekty związane z automatyzacją i robotyzacją produkcji. Polska sieć 5G ma pomóc w rozwoju tych programów.
Dzięki modelowi otwartemu krakowska sieć będzie jedną z bezpieczniejszych. Sieć 5G, która kompleksowo zostanie zbudowana przez IS-Wireless, powstanie w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN. To najnowszy trend w budowie sieci 5G, który jest wdrażany w wielu miejscach na świecie. Na znaczeniu zaczyna zyskiwać także w naszym kraju. Jak zaznaczają przedstawiciele IS-Wireless, w odróżnieniu od modelu klasycznego, pozwala uczestniczyć w procesie budowy sieci znacznie większej liczbie podmiotów. Model otwarty, w którym zostanie zbudowana krakowska sieć 5G, zapewni jej również wyższy poziom cyfrowego bezpieczeństwa. Jak zapowiada Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, jeszcze tego lata rozpocznie się w Krakowie pilotaż sieci 5G zbudowanej w oparciu o ich autorską technologię. Będzie to rozwiązanie przeznaczone do pracy w sieciach kampusowych, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z zastosowań w Przemyśle 4.0.
Sieć zbudowana w partnerstwie z Hubraum będzie składać się z części radiowej zbudowanej w architekturze Open RAN dostarczonej przez IS-Wireless oraz części szkieletowej 5G Core od T-Mobile. Korzystać z niej będą mogli wszyscy odwiedzający oraz firmy, które testują swoje rozwiązania i technologie w krakowskim showroomie hub4industry.
– Dzięki know-how dostarczanym przez ekspertów z T-Mobile mogliśmy utworzyć miejsce przyjazne start-upom korzystającym z technologii 5G. Fabryka Przyszłości pozwala nie tylko na prowadzenie testów oraz pracę przy technologiach Edge Computing czy Campus Network, ale również zwiększanie świadomości na temat Przemysłu 4.0 – mówi Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny Hubraum.
Źródło: Krakowski Park Technologiczny