W Krakowie uruchomią sieć 5G opartą na polskiej technologii

W Krakowie uruchomią sieć 5G opartą na polskiej technologii Krakowski Park Technologiczny

Infrastruktura telekomunikacyjna powstanie w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w Astor Robotics Center na ul. Wrobela. Za tym innowacyjnym rozwiązaniem stoi firma IS-Wireless, która podpisała porozumienie z Hubraum, technologicznym inkubatorem Deutsche Telekom i konsorcjantem Digital Innovation Hubu hub4industry.

Infrastruktura telekomunikacyjna powstanie w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w Astor Robotics Center na ul. Wrobela. Miejsce wdrożenia zostało wybrane nieprzypadkowo. To przestrzeń dla przedsiębiorców, która demonstruje kluczowe obszary tzw. Fabryki Przyszłości, czyli nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Hubraum, w ramach Digital Innovation Hubu, wspiera tu polskie i europejskie start-upy oraz firmy telekomunikacyjne, realizując wraz z partnerami projekty związane z automatyzacją i robotyzacją produkcji. Polska sieć 5G ma pomóc w rozwoju tych programów.

Dzięki modelowi otwartemu krakowska sieć będzie jedną z bezpieczniejszych. Sieć 5G, która kompleksowo zostanie zbudowana przez IS-Wireless, powstanie w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN. To najnowszy trend w budowie sieci 5G, który jest wdrażany w wielu miejscach na świecie. Na znaczeniu zaczyna zyskiwać także w naszym kraju. Jak zaznaczają przedstawiciele IS-Wireless, w odróżnieniu od modelu klasycznego, pozwala uczestniczyć w procesie budowy sieci znacznie większej liczbie podmiotów. Model otwarty, w którym zostanie zbudowana krakowska sieć 5G, zapewni jej również wyższy poziom cyfrowego bezpieczeństwa. Jak zapowiada Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, jeszcze tego lata rozpocznie się w Krakowie pilotaż sieci 5G zbudowanej w oparciu o ich autorską technologię. Będzie to rozwiązanie przeznaczone do pracy w sieciach kampusowych, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z zastosowań w Przemyśle 4.0.

Sieć zbudowana w partnerstwie z Hubraum będzie składać się z części radiowej zbudowanej w architekturze Open RAN dostarczonej przez IS-Wireless oraz części szkieletowej 5G Core od T-Mobile. Korzystać z niej będą mogli wszyscy odwiedzający oraz firmy, które testują swoje rozwiązania i technologie w krakowskim showroomie hub4industry.

Dzięki know-how dostarczanym przez ekspertów z T-Mobile mogliśmy utworzyć miejsce przyjazne start-upom korzystającym z technologii 5G. Fabryka Przyszłości pozwala nie tylko na prowadzenie testów oraz pracę przy technologiach Edge Computing czy Campus Network, ale również zwiększanie świadomości na temat Przemysłu 4.0 mówi Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny Hubraum.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę