Wciąż brakuje programistów. Może warto się przebranżowić?

Wysokie wynagrodzenie, stabilność zatrudnienia, zachęcające świadczenia dodatkowe – to wszystko powoduje, że praca w branży IT jest bardzo atrakcyjna. Mimo tego na polskim rynku ciągle brakuje programistów. W ubiegłym roku deficyt wynosił ok. 50 tys. pracowników. Niedobór ten będzie rósł. Nie dziwi zatem, że coraz więcej osób niemających wykształcenia informatycznego decyduje się przebranżowić i zostać programistą. Jak to zrobić?

Nie tylko dla orłów

Aby zostać programistą, nie trzeba wcale być „mózgowcem”. Pewne predyspozycje są jednak konieczne. Na pewno należy mieć analityczny umysł. Bardzo przydatne są także takie cechy jak determinacja, zaangażowanie, cierpliwość i skrupulatność. Warto również być komunikatywnym, aby móc łatwo porozumieć się z innymi członkami zespołu. Oprócz tego powinno się bardzo dobrze znać język angielski.

Humanista programistą?

Przebranżowienie na programistę może wydawać się korzystne zwłaszcza absolwentom kierunków humanistycznych, którzy często mają problemy ze znalezieniem dobrej pracy. Czy humanista faktycznie ma szansę sprawdzić się w branży IT? Jak najbardziej. – Jeżeli chodzi o przebranżowienie na programistę, osoby po kierunkach humanistycznych będą miały na pewno trochę trudniej. Natomiast jeśli stwierdzą, że się nie nadają albo to nie jest dla nich, będą mogły wykorzystać znajomość rynku i odnaleźć się w innych obszarach branży IT, np. marketingu, rekrutacji, sprzedaży – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Adrianna Wojewoda, koordynator działu rekrutacji w firmie Altimi Software House.

Jak zacząć?

Najtrudniejsze są oczywiście początki. Osoba, która chce się przebranżowić na programistę, ma do wykonania dużą pracę. Przede wszystkim trzeba zacząć pogłębiać swoją wiedzę na temat programowania, ale też specyfiki zawodu i branży. Na starcie dobrze jest zwrócić się o wskazówki do swoich znajomych programistów, o ile się takich ma. Warto także jeździć na konferencje tematyczne oraz targi pracy. Można tam spotkać różnych ekspertów, którzy wskażą nam drogę i powiedzą, jakich błędów unikać. Poza tym należy dużo czytać.

Grunt to praktyka

Jeśli zdecydowaliśmy ostatecznie, że programowanie jest faktycznie tym, co chcemy robić, musimy rozpocząć szkolenie. W tym celu warto zapisać się na praktykę lub staż, które przygotują nas zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Przy wielu firmach działają tzw. akademie IT, w których uczestnicy pod okiem ekspertów uczą się zawodu programisty. Najlepsi mają szansę związać się z instytucją na dłużej. Inną możliwością jest zgłoszenie się na kurs do szkoły programowania. Oferowane zajęcia nie są rzecz jasna darmowe, ale w urzędzie pracy można starać się o ich sfinansowanie.

Źródło: infoWire.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę