Wibroizolatory ścienno-sufitowe DVI i DVG od Elesa+Ganter

Wibroizolatory ścienno-sufitowe DVI i DVG od Elesa+Ganter Elesa+Ganter

Wibroizolatory DVI oraz DVG służą do montażu sufitowego oraz montażu ściennego różnego rodzaju podzespołów. Oba te produkty łączą w sobie dwie funkcje: tłumienie drgań oraz możliwość montażu elementów do płaszczyzn poziomych oraz pionowych.

Konstrukcyjnie, wibroizolator do prawidłowego działania powinien być poddawany siłom ściskającym. Produkty Elesa+Ganter zostały zaprojektowane w ten sposób, aby element tłumiący był ściskany już w swojej konstrukcji.

Standardowo wibroizolatory występują w jednym rozmiarze gabarytowym oraz dwóch rodzajach twardości elementu tłumiącego. Element tłumiący jest wykonany z gumy naturalnej (NR) o twardości 40 lub 60 w skali Shore A. Elementy metalowe wykonane są ze stali ocynkowanej

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Pojedynczy wibroizolator może być stosowany pod obciążeniami statycznymi do 140N lub 250N w osi F1 (rys.1). Różnice w obciążeniach występują właśnie ze względu na twardość zastosowanej mieszanki elementu tłumiącego. W przypadku siły F2 (rys.1) jest to odpowiednio 300N i 700N.

Rys.1. Kierunki obciążalności wibroizolatorów DVI oraz DVG

Kluczem do poprawnego doboru tych wibroizolatorów jest wybranie odpowiedniego modelu do zastosowania w danej aplikacji. W przypadku aplikacji, w której element jest przytwierdzony do sufitu możliwe jest zastosowanie tylko wibroizolatora DVG, ponieważ może być on poddawany siłom rozciągającym (Rys. 2, szkic po prawej).

Innym przypadkiem jest montaż ścienny, gdzie górny wibroizolator poza siłami ścinającymi poddawany jest również siłom rozciągającym. Dolny zaś (poza ścinającymi) poddawany jest siłom ściskającym. Charakterystyka sił działających w obu tych przypadkach powoduje, że rekomendowanym „górnym” wibroizolatorem jest DVG, a „dolnym” DVI (Rys. 2, szkic po lewej)

Rys.2. Zastosowanie wibroizolatorów DVI i DVG w zależności od płaszczyzny montażu.

Zastosowanie elementów tłumiących ma wpływ na:

  • Zmniejszenie hałasu,
  • Poprawę komfortu pracy,
  • Zwiększenie żywotności maszyn i narzędzi,
  • Ochronę konstrukcji przed drganiami,

Wibroizolatory DVI oraz DVG mogą być wykorzystane na wiele sposobów np. jako:

  • Zamocowanie elementów w branży wentylacyjnej, w różnego rodzaju tunelach wentylacyjnych
  • Wsparcie montażu wentylatorów czy pomp, sprężarek, dmuchaw
  • Ochrona paneli elektrycznych przed otaczającymi ich drganiami
  • Zamocowanie różnego rodzaju rurociągów
  • Element zespołu maszyn linii produkcyjnych m.in. zasypów lub podajników, które muszą być podwieszone
  • Stopa wibroizolacyjna kotwiona do podłoża dla urządzeń o niewielkiej masie (tylko w przypadku wibroizolatora DVI).

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę