Więcej zobaczyć dzięki technologiom hiperspektralnym

Scanway
Reklama
Reklama

Światło może być używane w przemyśle jako narzędzie do kontroli jakości produkcji, a co za tym idzie do jej optymalizacji. Jego precyzyjne wykorzystanie umożliwiają technologie hiperspektralne, pozwalające na rejestrację tzw. sygnatur spektralnych, związanych z tym jakie substancje i związki chemiczne znajdują się na powierzchni różnorodnych produktów. Możemy dzięki temu dostrzec ich cechy, których nie da się zobaczyć gołym okiem czy zwykłą kamerą.

Globalny rynek związany z rozwojem innowacji opierających się o widzenie spektralne ma wielomiliardowy potencjał i dynamicznie się rozwija. Stale zwiększa się zasięg obszarów adaptujących technologie z nim związane na swoje potrzeby. Wśród tych, w których znajdują one swoje zastosowanie, z pewnością można wymienić produkcję żywności i innych produktów FMCG (fast-moving consumer goods – artykuły szybkozbywalne, np. artykuły spożywcze, środki czystości), branże chemiczną, paliwową, metalurgiczną czy energetyczną, ale też rolnictwo i przemysł związany z wydobyciem surowców naturalnych.

Reklama

Technologie hiperspektralne w Polsce

W Polsce, wraz ze wzrostem oczekiwań konsumentów i poziomu konkurencyjności na rynku, obserwujemy stały wzrost zainteresowania firm produkcyjnych rozwiązaniami pozwalającymi na optymalizację procesu produkcyjnego, w tym kontroli jakości, która ma kluczowe znaczenie dla jego efektywności. Technologie hiperspektralne mają w tym zakresie ogromny potencjał.

Systemy wizyjne oparte na kamerach hiperspektralnych pozwalają na automatyzację i przyśpieszenie produkcji. Tego typu rozwiązania nie są jeszcze spotykane na szeroką skalę w polskich zakładach produkcyjnych. Być może wynika to np. z nieświadomości korzyści płynących z wykorzystania tego typu automatyzacji lub niesłusznego przekonania, że wdrożenie kamer hiperspektralnych wymaga kosztownej implementacji – dostosowania linii produkcyjnej lub wdrożenia odrębnego systemu gromadzenia i przetwarzania danych. Taką barierę pozwala pokonać nasz system HyperEye – komentuje Jędrzej Kowalewski ze Scanway. Wspomniany system inteligentnych kamer hiperspektralnych Hyper Eye posiada wbudowany system analizy danych i kwalifikacji błędów, który można zintegrować z już istniejącym na linii produkcyjnej systemem kontroli jakości. – Nasze kamery hiperspektralne indywidualizowane pod specyfikę konkretnego zakładu produkcyjnego – nie wymagają użycia zewnętrznych jednostek do obliczeń czy analizy obrazu – dodaje Michał Zięba, dyrektor techniczny Scanway.

Reklama

Sposób nie tylko na pleśń

Obrazowanie hiperspektralne może być np. metodą na wczesne wykrywanie pleśni na produktach np. owocach czy warzywach. W swoim laboratorium Scanway przeprowadził testy weryfikujące skuteczność wykrywania pleśni przy pomocy technik spektralnych. Badaniu poddane zostały dwie grupy, tych samych produktów, w wersji zdrowej i objętej pleśnią, zepsute. Zebrane dane, po odpowiedniej obróbce ukazały znaczne różnice w wybranych oknach spektralnych, co w praktyce oznacza, że dzięki technologii użytej w produkcie HyperEye, można wykrywać pleśń, zanim dostrzeże ją ludzkie oko. To dla firmy istotny wniosek, ponieważ dla rynku spożywczego, ta wiadomość oznacza mniej strat i odpowiedzialną produkcję, dzięki wdrożeniu nowej technologii.

 

 

Dzięki zastosowaniu kamer hiperspektralnych można zbadać skład dowolnego obiektu, nie tylko produktów z kategorii FMCG. Sprawdzą się one np. przy wykrywaniu mikrouszkodzeń na elementach mechanicznych takich jak turbiny, silniki czy elementy z tworzyw sztucznych, ale też w większej skali, do sprawdzenia, czy uprawy na polach wykazują objawy chorobowe.

Rozwiązanie takie jak HyperEye jest skalowalne, dlatego jego zastosowań może być tak wiele, jak wiele będzie potrzeb przedsiębiorców z różnych branż – dodaje Jędrzej Kowalewski.

Automatyczne zbieranie tak dokładnych informacji o produktach „schodzących z linii” pozwala na przyspieszenie produkcji i poprawę efektywności poszczególnych procesów łańcucha sprzedażowego – począwszy od wyboru surowca produkcyjnego, gdyż kamera hiperspektralna może zweryfikować zmianę jego parametrów, przez wyeliminowanie błędów ludzkich w trakcie kontroli jakości, po zarządzanie reklamacjami. Popularyzacja jego wdrażania z pewnością wpłynie na zwiększenie innowacyjności polskiego przemysłu.

Źródło: Scanway

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama