Wydarzenia branżowe w 2020 r. – tu warto być

Messago

Targi branżowe to jeden ze sposobów osiągania biznesowego sukcesu. Pozwalają nie tylko zaprezentować towary i usługi połączone ze sprzedażą, ale też spotkać się ze swoimi partnerami biznesowymi i nawiązać relacje z potencjalnymi kontrahentami. Przedstawiamy warte uwagi wydarzenia dla przemysłu, które odbędą się w 2020 r. w Polsce i za granicą.

Kalendarz imprez branżowych jest w tym roku bardzo napięty. Wśród najważniejszych należy z pewnością wymienić odbywające się w Niemczech: HANNOVER MESSE (Hanower), automatica (Monachium), AMB (Stuttgart), MOTEK (Stuttgart), EuroBLECH (Hanower) i SPS (Norymberga). W Polsce wśród wielu ważnych wydarzeń tradycyjnie znajdą się m.in. targi: INNOFORM, STOM-TOOL, ITM Industry Europe, TOOLEX oraz WARSAW INDUSTRY WEEK.

W POLSCE

EXPO SILESIA


Pierwszą istotną imprezą dla branży przemysłowej w Polsce będą Targi Utrzymania Ruchu i Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting 2020 oraz Salon Technologii i Materiałów Kompozytowych KOMPOZYTmeeting 2020 – ich termin to 26–27 lutego, miejsce: centrum Expo Silesa w Sosnowcu.

Zakres tematyczny INDUSTRYmeeting obejmuje takie obszary jak: mechanika i narzędzia, elektronika i elektryka, serwis i obsługa produkcji, bhp, Przemysł 4.0, IT w przemyśle, logistyka produkcji, automatyka i robotyka. Zakres KOMPOZYTmeeting to: materiały kompozytowe, surowce, wypełniacze, włókna, półprodukty, produkty kompozytowe (płyty, rury, profile, pojemniki), narzędzia i maszyny, technologie i procesy (łączenie, cięcie, obróbka powierzchni, mechaniczna obróbka tworzyw kostrukcyjnych).

22–23 kwietnia w ramach Targów Transportu i Spedycji TRANSPORTEX 2020 odbędzie się Salon Logistyki i Magazynowania LOGISTEX 2020, na którym prezentowane będą m.in. urządzenia transportu wewnętrznego, wyposażenie i urządzenia magazynowe oraz logistyczne systemy IT.

Najważniejszą imprezą odbywającą się w Sosnowcu będą Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX – w tym roku w terminie od 28 września do 1 października.

W 2019 r. odbyła się z sukcesem 12. edycja targów TOOLEX. Po raz kolejny dopisali zarówno zwiedzający, jak i wystawcy: zaprezentowało się ponad 500 firm z 13 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek i nowości z branży – opowiada Patrycja Zadros-Tarka, kierownik działu marketingu w Expo Silesia.

Zakres tematyczny targów TOOLEX obejmuje m.in.: urządzenia do obróbki blach i rur, narzędzia, oprzyrządowanie technologiczne i pomiarowe, urządzenia do obróbki termicznej, oprogramowanie komputerowe, chłodziwa i ciecze technologiczne, doradztwo i usługi.

W 2020 r. w Sosnowcu odbędą się też organizowane w cyklu dwuletnim Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING – ich termin to 13–15 października. Odwiedzający znajdą tam m.in.: urządzenia i osprzęt do spawania i napawania, cięcia laserowego, cięcia plazmowego i gazowego oraz zgrzewania, roboty spawalnicze, gazy spawalnicze oraz ofertę usług. Targom towarzyszyć będą Strefa Robotyzacji i Automatyzacji ROBOTshow 2020 oraz Strefa Bezpiecznego Spawania i Ochrony Przeciwpożarowej SAFE WELDINGexpo 2020.

W 2020 r. planujemy dołączyć nowe segmenty do istniejących już wydarzeń, takie jak: Salon Elektromobilności i Paliw Alternatywnych Silesia EcoMOBILITY przy Targach Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA (22–23 kwietnia), Strefa Badań Nieniszczących NDTexpo oraz Strefa Technologii Cięcia CUTTINGshow przy Międzynarodowych Targach Spawalniczych ExpoWELDING oraz Salon Form i Narzędzi FORMTECH EXPO przy Targach Przemysłu Tworzyw PLASTmeeting (25–26 listopada). Z kolei Targi Technologii Świetlnej LUMENexpo (22 października) zostaną w tym roku przekształcone w wydarzenie o charakterze konferencyjnym – zapowiada Patrycja Zadros-Tarka.

TARGI W KRAKOWIE

- Kalendarz wydarzeń w roku 2019 był bardzo bogaty, a w 2020 będzie jeszcze bogatszy – zapowiada Ewa Woch, wiceprezes Targów w Krakowie.

W tym roku Targi w Krakowie zorganizują siedem wydarzeń skierowanych stricte do przemysłu. Pierwszym z nich będzie INNOFORM (3–5 marca, Bydgoszcz). Jego tematyka obejmuje m.in.: narzędzia specjalne i skrawające, inżynierię odwrotną, obróbkę ubytkową, łączenie i powlekanie metali, obróbkę powierzchniową i wykańczającą, przetwórstwo tworzyw sztucznych, środki smarne, urządzenia kontrolno-pomiarowe, symulację procesu wtryskiwania, oprogramowanie CAD/CAM/CAE, wykrojniki, tłoczniki, automatyzację i robotyzację produkcji i logistykę. Nowością na targach INNOFORM będzie Strefa Eko i wystawa „Nie wszystkie plastiki są złe”.

W związku ze zmianami prawnymi dotyczącymi recyklingu, które wchodzą w życie w marcu 2020 r., i dużym wyzwaniem dla branży narzędziowo-przetwórczej, ważne jest poruszenie tematów związanych z recyklingiem w przemyśle – podkreśla Ewa Woch.

Targi w Krakowie zaplanowały też wydarzenia: PACKAGING INNOVATIONS (1–2 kwietnia), KOMPOZYT-EXPO (6–7 października), SYMAS i MAINTENANCE (14–15 października) oraz FASTENER Poland (24–25 listopada).

10. edycja KOMPOZYT-EXPO zamknęła pewien rozdział w historii tej imprezy. Czas na zmiany. Współpraca z zagranicznym partnerem – największą i najmocniejszą organizacją działającą w branży materiałów kompozytowych JEC Group – doda świeżego powiewu naszej imprezie. Pozwoli jej rozwinąć skrzydła na arenie międzynarodowej i rozpocząć poważną ekspansję na rynku Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Ewa Woch.

Jak dodaje, zmiany czekają również targi SYMAS. – Z roku na rok rośnie zainteresowanie udziałem w targach firm pre zentujących rozwiązania dla oświetlenia przemysłowego. Dobrze oświetlona hala produkcyjna to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu pracy. Dlatego w nadchodzącym roku targi SYMAS zostaną poszerzone o „Strefę Lighting”. Poza tym w 2020 r. rozpoczniemy ścisłą współpracę ze światowym organizatorem targów Nürnberg Messe. Wierzymy, że to partnerstwo zaowocuje pozyskaniem nowych wystawców i zwiedzających, wzrostem liczby nowości prezentowanych na targach, a także wzmocnieniem promocji, poprawą konkurencyjności i lepszą rozpoznawalnością marki naszych imprez – opowiada Woch.

Targi w Krakowie przygotowały także dwa debiuty: First European Show ASSEMBLY GO i Międzynarodowe Targi Elektronarzędzi i Wyposażenia Warsztatów INTER TECH TOOLS. Oba będą towarzyszyły targom FASTENER.

ASSEMBLY GO to jedyna w Polsce impreza poświęcona zagadnieniom montażu przemysłowego, obejmująca wszystkie jego aspekty. Z kolei INTER TECH TOOLS to spotkanie profesjonalistów chcących sprawdzić w działaniu najnowszą rynkową ofertę elektronarzędzi, narzędzi ręcznych i artykułów bhp – zapowiada Ewa Woch.

TARGI KIELCE

Cykl imprez odbywających się pod hasłem „Przemysłowa Wiosna” w Targach Kielce, na czele z Targami Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tym razem zaplanowano je w terminie od 31 marca do 2 kwietnia.

Targi STOM-TOOL zaliczyły w ostatnim czasie dynamiczny wzrost, odnotowaliśmy rekordowe wyniki, zarówno jeśli chodzi o liczbę zwiedzających (blisko 17 tys.), jak i wystawców (612) – mówi Piotr Pawelec z Targów Kielce. – To największe wydarzenie przemysłu maszynowego, którego zakres branżowy obejmuje: obrabiarki, narzędzia, obróbkę blach, cięcie, gięcie i spawanie, znakowanie i łączenie. Nowym tematem rozwijającym się dynamicznie i generującym olbrzymie zainteresowanie jest robotyka i automatyka – ten sektor w edycji 2020 będzie dominujący. Planujemy też rozszerzyć targi o nowe branże: łączenie (STOM-FASTENER), znakowanie (STOM-MARKING) oraz logistykę i transport przemysłowy – tłumaczy Pawelec.

19–22 maja w Kielcach odbędą się z kolei Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, a tuż po wakacjach, 8–11 września – Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO), który jest jedną z najchętniej odwiedzanych imprez targowych w Polsce (30 504 gości w 2019 r.).

Targi PLASTPOL wyszły z 2019 r. obronną ręką pomimo potencjalnego zagrożenia, jakim były ubiegłoroczne targi K. Mimo tego potężnego konkurenta udało się wypracować wynik nawet lepszy niż w latach poprzednich. Kolejny rok może przynieść tylko następny sukces – uważa Małgorzata Róg-Giacosa, dyrektor Działu Marketingu w Targach Kielce.

W roku 2020 kieleckie centrum targowo-wystawiennicze zaprosi też na targi METAL, czyli odbywające się w cyklu dwuletnim wydarzenie poświęcone technologiom dla odlewnictwa. Kolejna edycja targów METAL oraz towarzyszących im wydarzeń: ALUMINIUM & NONFERMET, RECYKLING, CONTROL-TECH i HEAT TREATMENT potrwa od 29 września do 1 października. Swoim zakresem obejmie m.in.: technologie dla odlewnictwa, materiały i produkty metali nieżelaznych, recykling, obróbkę cieplną, przemysłową technikę pomiarową i badania nieniszczące.

GRUPA MTP

Flagowym wydarzeniem organizowanym przez Grupę MTP są poznańskie targi ITM Industry Europe, które w tym roku odbędą się 2–5 czerwca.

W 2019 r. swoją ofertę zaprezentowało blisko tysiąc wystawców z 26 krajów. Efektownie zaaranżowane stoiska zajęły powierzchnię 26 500 m2. Nowoczesne maszyny, roboty i specjalistyczne urządzenia przyciągnęły do Poznania 18 573 zwiedzających. To była rekordowa edycja, ale nie zwalniamy tempa i wierzę, że kolejne targi będą równie imponujące – mówi Anna Lemańska-Kramer, project manager ITM Industry Europe – Grupa MTP.

Grupa MTP organizuje targi przemysłowe od dekad. W roku 2020 wydarzenie odbędzie się już po raz 92., pod hasłem „Przemysł ery cyfrowej”.

Patrząc na potentatów branży przemysłowej w krajach wysokorozwiniętych, można zauważyć, że era digitalizacji nadeszła na dobre. Widać intensyfikację działań testujących nowe rozwiązania wykorzystujące technologie cyfrowe. W najbliższej dekadzie to właśnie cyfryzacja pozostanie głównym czynnikiem zmian społecznych i gospodarczych oraz nośnikiem wartości o rosnącym znaczeniu. Stąd nacisk na ten trend w najbliższej edycji – przyznaje Anna Lemańska-Kramer.

Jak dodaje, targi to nie tylko ekspozycje, ale też liczne konferencje i debaty. – Czterodniowy program ITM Industry Europe co roku budowany jest na wiedzy doświadczonych ekspertów i wspierany przez kluczowe organizacje i instytucje branży przemysłowej. Przestrzeń wystawiennicza targów podzielona jest na salony tematyczne: MACH-TOOL, METALFORUM, SURFEX, WELDING oraz Nauka dla gospodarki. Dzięki takiemu podziałowi szansę na prezentację mają firmy z różnych sektorów przemysłu – wyjaśnia Lemańska-Kramer.

Równocześnie z targami ITM odbędą się: targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, 3D Solutions, SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST. W formule ITM jest sporo nowości, które wpisują się w potrzeby rynku.

Najbliższej edycji nie mogą przeoczyć małe i średnie przedsiębiorstwa. Organizowane są dla nich spotkania będące kopalnią wiedzy o aktualnych trendach dla tego sektora. Novum targów będzie strefa przeznaczona dla start-upów w przemyśle – opowiada project manager ITM Industry Europe.

Na targach przewidziano także strefę Smart Factory. – Będą to cztery intensywne dni ekspozycji prezentującej efektywność w zarządzaniu produkcją, obejmującą wykorzystanie inteligentnych i innowacyjnych urządzeń i technologii. Ważnym wydarzeniem będzie konferencja poświęcona idei Smart Factory i jej implementacji na polskim rynku. Wystawcy – partnerzy tej strefy, zaprezentują też własne doświadczenia, rozwiązania i know-how – podsumowuje Anna Lemańska-Kramer.

PTAK WARSAW EXPO

Tradycyjnie pod koniec sezonu odbędą się targi WARSAW INDUSTRY WEEK (3–5 listopada, Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie). Zakres branżowy imprezy obejmuje m.in. strefy: obróbki metali, lakiernictwa, hydrauliki i pneumatyki, spawalnictwa, druku 3d, robotyki i automatyki, narzędzi, obróbki, laserów i oprogramowania. Poprzednia edycja zgromadziła 378 wystawców oraz 12 652 odwiedzających, co sprawia, że WIW jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się imprez dla przemysłu w kraju.

Znacznie wcześniej, bo w dniach 3–5 marca, w Ptak Warsaw Expo odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Intralogistyki, Magazynowania i Łańcucha Dostaw INTRALOG Poland.

Targi będą miały charakter biznesowy poświęcony logistyce wewnętrznej, nowym technologiom w zarządzaniu łańcuchem dostaw i bezpieczeństwu w magazynie. Profesjonalistom zajmującym się intralogistyką dadzą możliwość poznania nowości rynkowych ułatwiających administrowanie powierzchnią magazynową – mówi Agata Karpińska-Erbetowska, specjalista ds. marketingu INTRALOG Poland.

Wśród wystawców będzie m.in. firma InPost, która zaprezentuje swoją nową usługę Fulfillment czy kolektory danych firmy Lumar, niezbędne w systemach magazynowych. Każdy sektor oczekujący szybkiej realizacji zlecenia przy minimalizacji kosztów będzie mógł zaprezentować swoje produkty użytkownikom końcowym.

ZA GRANICĄ

TARGI NORYMBERSKIE

Wiele będzie się działo także u naszych zachodnich sąsiadów. Pierwszą dużą imprezą w Niemczech będą Międzynarodowe Targi Technologii Odlewania Ciśnieniowego EUROGUSS 2020 w Norymberdze (14–16 stycznia). Około 600 wystawców z całego świata zaprezentuje swoje produkty i usługi oraz innowacyjne rozwiązania dla procesów odlewniczych. Pozostałe obszary tematyczne to m.in. szybkie prototypowanie, maszyny CNC, stopy metali, urządzenia peryferyjne, procesy łączenia, efektywność energetyczna, testowanie materiałów, druk 3D.

24–26 listopada w Norymberdze odbędą się targi SPS – Smart Production Solutions. Odwiedzający poznają najnowsze trendy w dziedzinie inteligentnej automatyki cyfrowej, a także produkty i rozwiązania wystawców z Niemiec i innych krajów. Oferta targów SPS obejmuje komponenty i systemy, a także zintegrowane rozwiązania automatyzacji.

TARGI HANOWERSKIE

Wiodącą imprezą są Międzynarodowe Targi Technologii, Innowacji i Automatyki w Przemyśle Hannover Messe (20–24 kwietnia). Można powiedzieć, że przyspieszają one cyfrową transformację przemysłu, energetyki i logistyki.

W 2019 r. wystawcy zademonstrowali ok. 500 gotowych przykładów zastosowania sztucznej inteligencji i współdziałania człowieka z maszyną. Ta podróż będzie kontynuowana także w 2020 r. – z tematem przewodnim „Przemiany przemysłowe”, nowym układem terenów targowych i licznymi innowacjami i rozwiązaniami dla zdigitalizowanych fabryk, łańcuchów dostaw i systemów energetycznych.

Najlepsze technologie i innowacje z całego świata będą prezentowane w blokach: Industrial Automation, Digital Factory, Energy, Industrial Supply oraz Research & Technology.

Kolejną imprezą będą targi EuroBLECH (27–30 listopada). To impreza dobrze znana w branży obróbki blach, skierowana do dostawców i producentów materiałów, maszyn, systemów i narzędzi z tego sektora.

TARGI W STUTTGARCIE

Międzynarodowe targi MOTEK, które odbędą się w Stuttgarcie 5–8 października, to wydarzenie poświęcone rozwiązaniom z zakresu m.in. automatyzacji produkcji i montażu oraz technologii podawania i przepływu materiałów. Jako jedyne wyraźnie skupiają się na wszystkich aspektach inżynierii mechanicznej i automatyzacji oraz prezentacji całych łańcuchów procesowych.

W tym roku do kalendarza imprez wracają odbywające się w cyklu dwuletnim Specjalistyczne Targi Odlewów i Odkuwek CASTFORGE (16–18 czerwca), a w ich ramach Międzynarodowe Targi Rozwiązań Systemowych w Laserowej Obróbce Materiałów LASYS (16–18 czerwca), a także Międzynarodowe Targi Obróbki Metali AMB (15–19 września).

Targi CASTFORGE prezentują kompletny łańcuch przetwarzania, począwszy od odlewanych i kutych półfabrykatów, przez obróbkę mechaniczną, po gotowy produkt.

W przyszłorocznej edycji targów swoją ofertę zaprezentuje ponad 250 wystawców, w tym także z Polski. Targom CASTFORGE towarzyszyć też będą targi SURFACE TECHNOLOGY, poświęcone obróbce powierzchni, oraz UKIP Automotive Events, skierowane do przemysłu motoryzacyjnego.

Targi AMB to najważniejsza impreza dla branży obróbki metali w Europie – zaznacza Krzysztof Karaś, dyrektor Przedstawicielstwa Targów Stuttgarckich, Hamburskich i Karlsruhe w Polsce. – Staramy się zawsze podążać za najnowszymi trendami i zmianami technologicznymi na rynku i uwzględniamy je w naszym planowaniu. Na przykład targi AMB już od poprzedniej edycji w 2018 r. zajmują się również Przemysłem 4.0, e-mobilnością czy internetem rzeczy – dodaje.

Zakres tematyczny targów AMB to m.in.: maszyny do obróbki skrawaniem, obróbki ubytkowej i in., narzędzia precyzyjne, techniki pomiarowe i badanie jakości, techniki utrzymania ruchu i montażu, systemy komputerowe, komponenty, podzespoły i usługi.

TARGI W MONACHIUM

W tym roku w Monachium odbędą się Międzynarodowe Targi Automatyki i Mechatroniki automatica 2020 (16–19 czerwca) oraz Międzynarodowe Targi Elektronicznych Komponentów, Systemów i Zastosowań electronica 2020 (10–13 listopada).

Zakres tematyczny targów automatica to m.in.: automatyka i robotyka przemysłowa, technologia napędowa, sensoryka, technologia sterowania i oprogramowanie. Targi electronica z kolei poświęcone będą m.in.: elektronice samochodowej, wyświetlaczom, półprzewodnikom, urządzeniom pomiarowym, sensoryce, zasilaniu, bezprzewodowym technologiom komunikacyjnym, AI oraz inteligentnym sieciom.

Obie imprezy odbywają się w cyklu dwuletnim, co daje możliwość prezentacji wciąż nowych produktów i wizji. Ogromny wpływ na to mają digitalizacja procesów przemysłowych, rozwój sztucznej inteligencji i zmiany w relacjach człowiek- maszyna. Tematy te są w coraz szerszym zakresie prezentowane na targach nie tylko na stoiskach wystawców, ale też na wykładach i pokazach na żywo. Technologie IT i sztuczna inteligencja zmieniają formułę targów – mówi Grzegorz Grabarczyk, dyrektor biura Targów Monachijskich w Polsce. – Ważnym elementem targów monachijskich jest ostatnio networking, czyli budowa trwałych relacji między uczestnikami przy pomocy najnowszych narzędzi, takich jak aplikacje mobilne czy trusted targeting. Dają one możliwość skuteczniejszego pozyskiwania klientów oraz nawiązywania i podtrzymania kontaktów nie tylko podczas targów, ale też przed imprezą i po jej zakończeniu – opowiada.

BRNO I NIE TYLKO

Warto wspomnieć o dwóch jeszcze imprezach dla branży obróbki metali – Międzynarodowych Targach Technologii Obróbki Metali METAV w Düsseldorfie (10–13 marca) oraz Międzynarodowych Targach Maszynowych MSV (5–9 października) w czeskim Brnie.

Na jedną z wiodących w Europie imprez dla przedstawicieli branży obróbki metali, maszynowej i poddostawczej, czyli targi INTEC i ZULIEFERMESSE, przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku (2–5 marca 2021 r.).

Nasze targi odbywają się co dwa lata, więc 2020 r. upłynie na przygotowaniach do kolejnej edycji – mówi Magdalena Dziemidek, prezes zarządu w Targi Lipskie Polska. – Już teraz napływa do nas dużo zapytań od firm zainteresowanych targami i udziałem w giełdzie kooperacji Business Meetings „CONTACT”, która im towarzyszy. Cieszy się ona zawsze dużym zainteresowaniem firm, gdyż stanowi profesjonalną platformę wspierającą nawiązywanie nowych relacji biznesowych i dbanie o dotychczasowe kontakty. Uczestniczą w niej firmy oferujące nowe technologie, innowacyjne rozwiązania i szukające potencjalnych partnerów – podsumowuje.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę