Wykorzystanie symulacji do optymalizacji poziomu komfortu w budynkach

Wykorzystanie symulacji do optymalizacji poziomu komfortu Dassault Systèmes

Dassault Systèmes i Société de Livraison des Ouvrages Olympiques, czyli francuski podmiot publiczny odpowiedzialny za długoterminowe wykorzystanie infrastruktury i obiektów, ogłosiły współpracę w celu optymalizacji poziomu komfortu dla 14 000 osób, które zostaną zakwaterowane na terenie i w okolicach Paryża podczas zawodów latem 2024 roku.

  • Oprogramowanie do symulacji od Dassault Systèmes zostało wykorzystane do analizy temperatury wewnątrz przyszłych obiektów, których budowę SOLIDEO nadzoruje w Paryżu. Obiekty te posłużą do zakwaterowania sportowców podczas zawodów latem 2024 roku
  • Symulacja dostarczyła SOLIDEO wskazówek odnośnie optymalizacji poziomu komfortu wewnątrz budynków na wypadek ekstremalnych temperatur na zewnątrz
  • Wyjątkowe możliwości technologii Dassault Systèmes, umożliwiające symulację dowolnych scenariuszy, mogą przyczynić się do zdrowszego i bardziej bezpiecznego życia

Powiązane firmy

Dassault Systemès Sp. z o.o.

Mając na uwadze ostatnie rekordowe letnie temperatury we Francji, SOLIDEO wykorzystało oprogramowanie do symulacji od Dassault Systèmes, żeby przeanalizować projektowane pomieszczenia i otrzymać wskazówki co do tego, jak poprawić poziom komfortu wewnątrz budynków w razie potencjalnej fali upałów w 2024 roku. 

W projekcie budynków, które są aktualnie w budowie i mają zostać oddane do użytku 31 grudnia 2023 r., zastosowano zrównoważone, cyrkularne podejście do energii i postawiono priorytet na wykorzystanie rozległych terenów zielonych oraz chłodzenie geotermalne, które pomaga regulować temperaturę w pomieszczeniach.

Celem SOLIDEO było uzyskanie potwierdzenia, że konstrukcja budynku będzie działać optymalnie w ekstremalnych temperaturach. Organizacja chciała również zidentyfikować i wdrożyć dodatkowe rozwiązania energetyczne umożliwiające wsparcie sportowców przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. 

Budowanie przyjaznych dla planety obiektów, które chronią dobre samopoczucie ludzi przebywających wewnątrz nich podczas długich fal upałów, jest naszym priorytetem. Symulacja przeprowadzona przez Dassault Systèmes potwierdziła, że jesteśmy na dobrej drodze do zapewnienia tego komfortu w 2024 roku, a także w kolejnych latach, gdy w budynkach pojawią się przyszli mieszkańcy  – mówi Antoine du Souich, dyrektor ds. strategii i innowacji w SOLIDEO.

W oparciu o dane dostarczone przez SOLIDEO i jego partnerów budowlanych, Dassault Systèmes wykorzystał swoje oprogramowanie SIMULIA do stworzenia modelu 3D górnego piętra w jednym z budynków. W wyniku symulacji takich parametrów, jak izolacja, wentylacja, osłony przeciwsłoneczne i ekologiczny system chłodzenia podłóg, obliczono temperaturę wewnętrzną panującą w ciągu dnia.

Wykorzystanie symulacji do optymalizacji poziomu komfortu w budynkach zdjęcie w treści artykułu

Symulacje pomogły SOLIDEO stwierdzić, w jaki sposób każdy z wyżej wymienionych parametrów zadziała i jak w planowanym budynku będzie można zoptymalizować poziom komfortu w pomieszczeniach w dowolnym momencie, bez konieczności stosowania dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych. Wykazana została również skuteczność zarówno osłon przeciwsłonecznych w zależności od ich położenia i pory dnia, jak i innowacyjnych podłóg chłodzących.

Dzięki naszym symulacjom SOLIDEO otrzymało kluczowe dane pozwalające zoptymalizować poziom komfortu wewnątrz budynków nawet, jeśli na zewnątrz panują wysokie temperatury – komentuje Jacques Beltran, Vice President, Cities and Public Services w Dassault Systèmes. – Partnerstwo z SOLIDEO po raz kolejny udowadnia stopień zaawansowania i zakres możliwości naszej technologii. Jesteśmy w stanie zasymulować każdy scenariusz: od analizy ciepła wewnątrz budynku przez badanie przepływu powietrza w szpitalach, biurach i salach koncertowych, po testy wysp ciepła na obszarach miejskich. Dzięki temu możemy przyczynić się do zdrowszego oraz bardziej bezpiecznego życia obywateli.

Źródło: Dassault Systèmes 
 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę