XIII Dni Druku 3D – poznaj nowe technologie, także dla… budownictwa

XIII Dni Druku 3D – poznaj nowe technologie Targi Kielce

Od 19 do 21 października 2021 w Targach Kielce po raz kolejny spotkają się entuzjaści i przedstawiciele branży druku przestrzennego, skanowania 3D i technologii addytywnych. Będzie to już 13. edycja Dni Druku 3D – najważniejszych w Polsce targów poświęconych takiej tematyce. Jak zawsze na uczestników czeka solidna dawka inspiracji i wiedzy o trendach w tej intensywnie rozwijającej się dziedzinie.

Ostatnie lata przyniosły ogromne zainteresowanie drukiem 3D wśród szerokiej publiki. Podziw dla potencjału tej branży wyrażały hasła takie jak: „Druk 3D pod strzechy”, „Można wydrukować wszystko”, a nawet „Drukarki przestrzenne zastąpią wszystkie maszyny”. Wiele osób wciąż widzi w drukarkach rozwiązanie właściwie wszystkich problemów technologicznych, z którymi mierzą się firmy – tym samym nie do końca wykazując się zrozumieniem tematyki.

Podejście takie jest dość życzeniowe, bo choć druk 3D jest ważną dyscypliną o wielkich możliwościach, wciąż ma wiele ograniczeń. To stosunkowo młoda metoda wytwarzania obiektów – a właściwie szereg metod, różnorodnych maszyn i technologii, które dopasowane są do materiałów, z jakich wykonywane są wydruki. Wspólna jest dla nich podstawowa idea: tworzenie metodą przyrostową obiektów przestrzennych zaprojektowanych cyfrowo, natomiast firmy w brany ciągle pracują nad rozwojem technologii i opracowaniem różnych sposobów druku 3D umożliwiających nowe zastosowania.

Dni Druku 3D to okazja, by poznać przekrój rozwiązań dostępnych na rynku – w tym oczywiście całkowicie nowe, innowacyjne propozycje.

Przykładem takiej nowości, której premiera jest zaplanowana na tegoroczną edycję targów, jest opracowana przez firmę 3dArtech technologia SkribiArt. To pierwsza polska komercyjna technologia druku 3D dla budownictwa, która łączy techniczną precyzję z myślą artystyczną. Jej zastosowanie to nie budowa domów, ale wybranych elementów stosowanych w budownictwie: paneli dekoracyjnych do wystroju wnętrz, paneli elewacyjnych wykonanych z mas tynkarskich oraz paneli i wolnostojących struktur o właściwościach akustycznych. Na targach będzie można zobaczyć całość technologii SkribiArt: maszynę o rozmiarach 6 m długości i 2 m szerokości, jak również tworzone z jej pomocą produkty, w trzech liniach produktowych (SkribiDecor, SkribiAcoustic i SkribiEko). Rozwiązanie obejmuje także oprogramowanie SkribiPlan do przygotowywania projektów z zastosowaniem kilku dostępnych efektów artystycznych.

Podczas Dni Druku 3D zostanie zaprezentowany szeroki wachlarz dostępnych aktualnie technologii również innych firm – metod wykorzystujących druk 3D z proszków metalu, tworzyw sztucznych lub żywic. Obok znanych rozwiązań z Polski i świata pojawi się wiele nowości, które potwierdzają, że branża druku przestrzennego i technologii addytywnych z roku na rok nieprzerwanie przynosi szereg nowych, ciekawych propozycji wspierających różnorodne gałęzie przemysłu. Warto przekonać się o tym osobiście.

Źródło: Targi Kielce

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę