Zawiasy wieloprzegubowe z ruchomą osią obrotu w ofercie Elesa+Ganter

Zawiasy wieloprzegubowe z ruchomą osią obrotu Elesa+Ganter

W 2018 r. do oferty Elesa+Ganter wprowadzono pierwsze zawiasy wieloprzegubowe ze stali nierdzewnej GN 7237. Od samego początku, cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie z uwagi na fakt, że nadają się do zastosowań, w których konwencjonalne zawiasy nie mogą być zastosowane.

Zawiasy wieloprzegubowe można uważać za unikalne, ponieważ są montowane po wewnętrznej stronie osłon, pokryw i drzwi, dzięki czemu oszczędzają miejsce oraz zapewniają ochronę przed aktami wandalizmu. Ponadto, dzięki konstrukcji opartej na przegubach, ich maksymalny kąt otwarcia wynosi do 180° i zapewnia optymalny dostęp do zamykanej przestrzeni.  Konstrukcja przegubowa tego typu zawiasów powoduje, że na zewnętrznej części obudowy nie znajdują się dodatkowe elementy montażowe, dzięki czemu jest ona łatwa do wyczyszczenia. Zawiasy te mogą pracować w dowolnej płaszczyźnie (rys. 1).

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
Rys. 1. Przykładowe pozycje pracy zawiasów wieloprzegubowych

W odpowiedzi na zapytania klientów o inne wykonania zawiasów wieloprzegubowych, firma Elesa+Ganter wprowadziła do swojej oferty pięć dodatkowych modeli. Ich konstrukcja jest bardzo zbliżona, a główne różnice przedstawiamy w poniższej tabeli:

OznaczenieMateriał korpusuNośność (na parę) – siła osiowa FANośność (na parę) – siła promieniowa FRKąt otwarcia
GN 7237Stal nierdzewna AISI 304Od 150 N do 175 NOd 550 N do 750 N180 °
GN 7233Stal nierdzewna AISI 304Od 150 N do 175 NOd 550 N do 750 N120 °
GN 7231Stal nierdzewna AISI 304Od 150 N do 175 NOd 550 N do 750 N90 °
GN 7247Aluminium650 N750 N180 °
GN 7243Aluminium650 N750 N120 °
GN 7241Aluminium650 N750 N90 °

Podane w tabeli wartości obciążeń dotyczą założeń konstrukcyjnych, jak na poniższym rysunku (rys. 2). Jeżeli rzeczywiste obciążenie jest większe, stosuje się odpowiednio większą ilość zawiasów.

Rys. 2. Założenia konstrukcyjne dotyczące obciążeń podanych w kartach katalogowych

Zarówno zawias GN 7237, jak i nowe modele zawiasów wieloprzegubowych, posiadają możliwość regulacji w trzech płaszczyznach (rys. 3). Dwie z nich realizowane są za pomocą otworów fasolowych. Trzeci kierunek regulacji uzyskuje się natomiast dzięki dodatkowym akcesoriom, takim jak płytki dystansowe GN 2370, GN 2372 oraz płytki montażowe GN 2376. Regulacje te służą zarówno dokładnemu spozycjonowaniu drzwi, jak i ustawieniu odpowiedniego stopnia ugięcia uszczelek.

Rys. 3. Opcje regulacji zawiasów wieloprzegubowych

Nowe modele zawiasów wieloprzegubowych umożliwiają jeszcze precyzyjniejszy dobór zawiasu do konkretnej aplikacji. Na szczególną uwagę zasługuje wykonanie aluminiowe o wzmocnionej konstrukcji (seria GN 724x rys. 4), które przy zbliżonych do GN 7237 gabarytach, przenosi osiowo ponad  350% większe obciążenie (FA).

Rys. 4. Zawias GN 7247

Zawiasy wieloprzegubowe są wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304 lub z aluminium, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w aplikacjach takich jak:

  • Zabudowy pracujące w trudnych warunkach atmosferycznych, np. osłony silników maszyn budowlanych, które pracując w trudnych warunkach, wymagają trwałych zawiasów, odpornych na korozję i ciężkie warunki środowiskowe, a jednocześnie otwierają się, umożliwiając jak największy dostęp do maszyny operatorowi lub serwisantowi.
  • Osłony i drzwi zabudów pojazdów specjalnych (np. strażackich), gdzie bardzo istotnym aspektem jest łatwy i szybki dostęp do sprzętu gaśniczego, przy jednoczesnym kontakcie z wodą, środkami gaśniczymi, pyłem lub kurzem.
  • Obudowy w maszynach spożywczych i farmaceutycznych, wymagających częstego mycia z użyciem detergentów.
  • Klapy/pokrywy luków bagażowych w autobusach, jachtach, kamperach.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę