Zrobotyzowana komora spawalnicza firmy PTS

PTS

Powstała w Stuttgarcie firma PTS koncentruje się na opracowywaniu, produkcji oraz testowaniu komponentów pojazdów, w szczególności układów wydechowych i elementów transportujących spaliny. Produkuje również prototypy, a także małe partie części do samochodów.

Jako stale rozwijająca się firma, PTS ma duże doświadczenie w technologii spawania. - Prace produkcyjne są podzielone zarówno przestrzennie, jak i produkcyjnie na dwa zakresy - opracowanie prototypu oraz produkcję w małych partiach. - Dzięki temu jesteśmy w stanie spontanicznie realizować zamówienia w obu segmentach - mówi dyrektor zarządzający Martin Kunze. Elastyczność oraz duże możliwości magazynowe pozwalają PTS reagować na zmieniające się wymagania rynku. - Udało nam się to podczas kryzysu produkcyjnego w 2008 i 2009 r., kiedy byliśmy w stanie wyraźnie zdobyć przewagę nad liczną konkurencją i umocnić naszą pozycję rynkową dzięki odpowiedniej reakcji. Dało nam to ogromne korzyści i od tego czasu jesteśmy pozytywnie kojarzeni przez innych producentów - dodaje.

Jak duża jest maksymalna liczba produkowanych partii w PTS?

Według Kunze zależy to od wymaganego zakresu produkcji. Na specjalne zamówienie firma jest zawsze gotowa do zwiększenia wydajności odpowiednimi maszynami lub do stworzenia własnych wysp produkcyjnych. Tak było również na początku bieżącego roku, gdy Kunze był zainteresowany komorą spawalniczą TIG, aby zwolnić produkcję dla sektora motoryzacyjnego. Ponieważ PTS jako pierwszy wprowadził robotyczną, małą komorę spawalniczą, przedsiębiorca polegał na jego wiedzy i rekomendacji, aby wybrać odpowiedni system EASY ARC firmy OTC. W ramach ciągłego rozwoju robotyki i technologii spawania w odniesieniu do jej jakości i łatwości użytkowania, OTC jest uważany za idealnego dostawcę lekkich i kompaktowych rozwiązań automatyki spawania. Wkrótce potem odpowiednia komórka spawalnicza, z 6-osiowym robotem spawalniczym typu FD-V8, poziomym pozycjonerem obrotowym, palnikiem, dopasowanym źródłem zasilania, oprogramowaniem Synchromotion i sterowaniem Easy Teach, była gotowa do użycia.

- W przeciwieństwie do naszego pierwotnego projektu, pierwsze konkretne zamówienie wymagające użycia robotycznej komory obejmowało zadanie spawalnicze dla zupełnie nowego klienta. Co zaskakujące, nie pochodził on z branży motoryzacyjnej. Wszystko to było dla nas podwójnym wyzwaniem: współpraca z nowym klientem zależała od komory spawalniczej, z którą wcześniej nie mogliśmy zdobyć żadnego doświadczenia - wyjaśnia Kunze. Wynik laboratoryjny był pozytywny, spawy nie były popękane. Z perspektywy czasu cieszymy się, że nie spawaliśmy prototypu ręcznie.

Nowe możliwości dla nowego biznesu

Przed wprowadzeniem elementu do produkcji seryjnej, klient przetestował nową płytę, ekranującą komorę spalania w teście długoterminowym. Rezultat: żywotność nowego komponentu produkowanego przez komorę robota jest od 3 do 4 razy dłuższa niż jego poprzednika. Decydująca była przy tym jakość spoiny. Zaskakująco pozytywne wyniki przerosły wszelkie oczekiwania. Perspektywa mniejszej liczby reklamacji, napraw i awarii skłoniła producenta do podjęcia ostatecznej decyzji - sygnału startowego do pierwszej partii z nowym partnerem biznesowym PTS. Pierwsza mała partia rzędu 800 - 1 000 komponentów została następnie wyprodukowana z powtarzalną precyzją bez wysiłku za pomocą nowej komory robota EASY ARC.

Po pomyślnym zakończeniu pierwszego zamówienia i szybkiej dostawy PTS było w stanie zrealizować partię wykonawczą dla nowego klienta. Dyrektor zarządzający traktuje to jako trwałą szansę: - Zwykle takie zmiany są dla nas tylko niewielkimi zamówieniami, ale teraz czekają nas bardziej wymagające zadania o znacznie. Podstawową działalnością PTS jest zazwyczaj wytwarzanie bardziej złożonych elementów, takich jak układy wydechowe z kolektorami i wielostopniowe tłumiki do silników ośmiocylindrowych. Dzięki komorze spawalniczej zyskaliśmy zaufanie nowego klienta.

Źródło: PTS

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę