30 lat firmy Fuchs na polskim rynku

30 lat firmy Fuchs na polskim rynku Fuchs Oil

Grupa Fuchs jest największym na świecie niezależnym producentem środków smarnych. W Polsce działa od 1990 r. Na przestrzeni lat z małej kilkuosobowej firmy Fuchs przekształcił się w przedsiębiorstwo zatrudniające prawie 500 osób.

Krokami milowymi dla rozwoju Fuchsa w Polsce było rozpoczęcie lokalnej produkcji, co wpłynęło na sprawniejszą i znacznie bardziej elastyczną obsługę klientów. Dzisiaj Gliwice to nie tylko zakład produkcyjny, ale również szerokie zaplecze laboratoryjne. Obecnie rocznie w Gliwicach produkuje się 35 tysięcy ton środków smarnych, a firma sprzedaje ich ok. 50 mln litrów.

Powiązane firmy

Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.

Fuchs oferuje środki smarne dla każdej branży – przemysłu samochodowego, OEM, górnictwa i wydobycia, obróbki metali, rolnictwa i leśnictwa, przemysłu lotniczego, energetyki, budowy maszyn, budownictwa i transportu, przemysłu stalowego, metalowego i cementowego oraz dla przedsiębiorstw z przemysłu spożywczego, sektora produkcji szkła, odlewnictwa i przemysłu kuźniczego itd.

W Gliwicach w nowo utworzonej strefie ekonomicznej, firma Fuchs zaczęła rozwijać skrzydła, dzięki potencjałowi, jaki dawał nowy zakład i nowa przestrzeń. Tu również zostaje powołane do życia laboratorium kontroli jakości, gdzie w sposób ciągły dokonuje się analizy próbek wytworzonych środków smarnych.

W roku 2000 firma Fuchs Oil Corporation (PL) rozpoczęła działalność CPM (Chemical Proces Management), polegającą na przejęciu kompleksowej odpowiedzialności za gospodarkę smarowniczą w zakładach produkcyjnych. Ta nowatorska koncepcja obsługi zaowocowała wielkim zainteresowaniem ze strony dużych, nowo powstałych lub przekształconych zakładów produkcyjnych, w których wdrożenie podobnych rozwiązań, takich jak efektywne zarządzanie środkami smarnymi stało się po prostu niezbędne. Obecnie na terenie Polski firma obsługuje 47 zakładów produkcyjnych, w których zatrudnia ponad 300 osób i tym samym jest zdecydowanym liderem w tym obszarze. 

Znaczącym rokiem w historii firmy był rok 2006, kiedy została wdrożona na rynek nowa linia produktów Agrifarm dedykowanych dla rolnictwa. Do dzisiaj firma Fuchs jest wiodącym dostawcą środków smarnych właśnie dla tej branży. 

Obecnie firma Fuchs Polska jest ważnym eksporterem produktów do takich krajów jak: Austria, Ukraina, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Węgry, Słowenia, Francja, Mołdawia, Chorwacja, Armenia, Niemcy, Rumunia, Bułgaria, Hiszpania, Rosja, Turcja, Słowacja, Grecja, Macedonia.

W 2015 r. koncern Fuchs decyduje się na śmiały, znaczący krok, jakim jest przejęcie firmy Statoil, co w istotny sposób pozwoliło na zwiększenie udziału w rynku środków smarnych w Polsce.  Dwa lata później polski oddział Fuchs Oil Corporation trafia na listę 100 największych i najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce wg rankingu Rzeczpospolitej.

Obecnie rocznie na terenie zakładu w Gliwicach produkuje się 35 tys. ton oleju, a firma sprzedaje ok. 50 mln litrów.

Firma Fuchs pomaga środowisku naturalnemu, gdyż zrównoważony rozwój ekologiczny i społeczny to jedna z 10 strategicznych inicjatyw – m.in. w 2019 r. w pobliżu firmy powstało pszczelarium a pracownicy mają świadomość, że dbanie o ekologię, to przyszłość zarówno nasza jak i kolejnych pokoleń.

Źródło: Fuchs Oil

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę