Targi przemysłowe w obliczu epidemii koronawirusa

MM

Obecna sytuacja w mniejszym bądź większym stopniu (niestety, zdecydowanie częściej w tym większym) dotyka każdego z nas i prawie wszystkie gałęzie przemysłowe. Jedną z branż dotkniętych bardzo mocno przez epidemię koronawirusa jest sektor targowy – od kilku tygodni nie odbywają się bowiem żadne wydarzenia targowe. Przedstawiciele największych ośrodków targowych, z którymi rozmawialiśmy o obecnej sytuacji, zachowują jednak spokój, licząc, że po wakacjach sytuacja się unormuje. Jeśli tak się stanie, czeka nas naprawdę gorąca, targowa jesień.

O powadze obecnej sytuacji najlepiej mogą świadczyć dwa przykłady zza naszej zachodniej granicy. Targi Hannover Messe, czyli jedno z największych wydarzeń targowych w branży przemysłowej, zostały najpierw przeniesione z kwietnia na lipiec, a następnie organizatorzy podjęli decyzję o całkowitej rezygnacji z tegorocznej edycji targów, nie mając pewności, czy do wakacji sytuacja związana z pandemią Covid-19 zostanie już całkowicie opanowana. W przypadku targów automatica w Monachium (pierwotnie miały się one odbyć w czerwcu br.) organizatorom udało się jednak znaleźć termin jeszcze w tym roku (8-11.12.2020).

Również polska branża targowa, podobnie jak cały przemysł spotkań i turystyczny, dosłownie stanęła w miejscu. Pierwszą ofiarą koronawirusa okazały się targi Automaticon w Warszawie, które w tym roku nie dojdą do skutku. A przecież dla branży targowej marzec i kwiecień to zwyczajowo niemal sezon żniw – wówczas to ma miejsce najwięcej wydarzeń targowych z branży przemysłowej, z których w tym roku odbyły się jedynie Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM w Bydgoszczy. – Wszystkie inne, niezależnie od stopnia przygotowania, a pamiętajmy, że ono trwa niemal rok, zostały odwołane lub przeniesione na jesień. Nie tylko targi przemysłowe – każde – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie. – Prawie 300 firm i ponad pół miliona ludzi, bo na tyle Polska Izba Przemysłu Targowego szacuje rynek targowy, straciło z dnia na dzień zajęcie. Firmy poniosły ogromne koszty – tak organizatorzy wydarzeń, firmy budujące stoiska, jak i wystawcy.

W Targach Kielce marzec upłynął pod znakiem wnikliwych analiz i trudnych decyzji. Cykl STOM z wydarzeniami towarzyszącymi, zwany w skrócie „Przemysłową Wiosną”, zamienił się ostatecznie w „Przemysłową Jesień” i odbędzie się od 22 do 24 września. Również Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL nie odbędą się zgodnie z planem – w nowym jesiennym kalendarzu zostały wpisane od 14 do 16 października. – Przy założeniu, że epidemię uda się pokonać, będzie to idealny czas na rozpędzanie gospodarki przy pomocy tak skutecznego narzędzia, jakim są targi. A wszystkie branże będą z pewnością spragnione biznesowych rozmów w stworzonym do tego otoczeniu – mówi Piotr Pawelec, manager projektów w Targach Kielce.

Również Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE, przyznaje, że obecna sytuacja w Polsce i na świecie dotyka każdego z nas i ma bezprecedensowy wpływ na wszystkie gałęzie gospodarki, w tym także przemysł maszyn i nowych technologii. – Dlatego, ze względu na niepewność związaną z dalszym rozwojem epidemii koronawirusa oraz w trosce o bezpieczeństwo wystawców i zwiedzających, podjęliśmy trudną decyzję o przełożeniu targów ITM INDUSTRY EUROPE na termin 3-6 listopada br. Nową datę zaproponowaliśmy w oparciu o zmodyfikowany kalendarz europejskich wydarzeń oraz konsultacje z wystawcami i kluczowymi partnerami. Zmiana została przyjęta z dużym zrozumieniem przedstawicieli branży przemysłowej, za co w imieniu całego zespołu bardzo dziękuję. Jestem przekonana, że dodatkowy czas wykorzystamy na stworzenie targów jeszcze bardziej wartościowych biznesowo, atrakcyjnych merytorycznie i opłacalnych dla wszystkich uczestników. Zachęcam gorąco wszystkich zainteresowanych innowacyjnym przemysłem do wpisania w kalendarz listopadowej daty ITM INDUSTRY EUROPE.

Targi Kielce istnieją na rynku od ponad dwudziestu pięciu lat. Przez ten czas wspólnie z naszymi partnerami i wystawcami stworzyliśmy silny, liczący się na mapie świata ośrodek targowy. Tym samym stworzyliśmy doskonałe i nowoczesne miejsce spotkań dla biznesu, co pozwala firmom każdego roku rozwijać się, nawiązywać nowe kontakty biznesowe i powiększać swój portfel zamówień. W tych trudnych czasach każdy z nas poddany zostaje próbie. Mam nadzieję, że nasze – ważne dla branży wydarzenia STOM i METAL, które zaplanowaliśmy jesienią pomogą wszystkim firmom stanąć na nogi w nowej post epidemicznej rzeczywistości – mówi Piotr Pawelec.

Jeśli rzeczywiście do wakacji epidemia koronawirusa odpuści już całkowicie, jesienią czeka nas gorący okres targowy. – Czy da się te wszystkie wydarzenia zmieścić w miesiącach jesiennych? Staramy się je tak organizować, żeby awykonalne stało się możliwe – mówi Grażyna Grabowska. – Dlatego 11. Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO zorganizujemy dosłownie tydzień po planowanym terminie, aby odbyły się w tym samym miejscu i czasie co 12. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas i 12. Międzynarodowe Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji MAINTENANCE. Pozwoli to zwiedzającym na zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkich trzech wydarzeń jednocześnie. Podobny efekt synergii uzyskamy odwiedzając 4. Międzynarodowe Targi Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND, poszerzone o dwie nowe, unikatowe na rynku imprezy: Międzynarodowe Targi Elektronarzędzi i Wyposażenia Warsztatów INTER TECH TOOLS oraz Targi Montażu ASSEMBLY GO. FIRST EUROPEAN SHOW.

Branża targowa zachęca wszystkich do przyłączenia się do akcji #ZmieniamTerminNieRezygnuje – udział w jesiennych wydarzeniach targowych jest istotny nie tylko dla wielu przemysłowych branż, ale także dla samego rynku targowego. Warto zaznaczyć, że np. na 31 marca około 80% firm potwierdziło udział w Salonie Technologii Obróbki Metali (STOM) w nowym, jesiennym terminie.

Nowe terminy wybranych targów przemysłowych
 

TargiMiejsceData
STOM-TOOLKielce22-24.09
TOOLEXSosnowiec    29.09-01.10
PLASTPOLKielce6-9.10
ExpoWELDINGSosnowiec13-15.10
KOMPOZYT-EXPO, SYMAS, MAINTENANCEKraków14-15.10
METALKielce14-16.10
ITM INDUSTRY EUROPEPoznań03-06.11
Warsaw Industry WeekNadarzyn03-05.11
ExpoBONDINGSosnowiec18-19.11
FASTENER, ASSEMBLY GO, INTER TECH TOOLSKraków24-25.11

stan na 31.03.2020 

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę