ZPUE zaprezentowała inteligentną stację transformatorową SPS
![](https://cms.magazynprzemyslowy.pl/media/cache/resolve/opening_big%2Fmedia%2Fartykuly%2F39044-img_9031.jpg)
Na trwających 31. Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB, grupa ZPUE po raz pierwszy zaprezentowała inteligentną stację transformatorową SPS z podziemnym magazynem energii, którą zaprojektowała i wybudowała. Urządzenie jest połączone z turbiną wiatrową i panelami fotowoltaicznymi, posiada także ładowarkę do pojazdów elektrycznych.
Premiera SPS (Smart Power Station) została zorganizowana na stoisku ZPUE w Bielsku-Białej, choć sama stacja, fizycznie, znajduje się w położonej ok. 160 km dalej Włoszczowie. Dzięki łączom telekomunikacyjnym uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć transmisję na żywo nie tylko obrazu z kilku kamer, ale także przepływy prądów w SPS.
Stacja znajduje się na placu przed główną siedzibą ZPUE. Oprócz niewielkiego budynku, w którym znajduje się nowoczesna aparatura oraz podziemne magazyny energii, zainstalowano także panele fotowoltaiczne (na dachu stacji) oraz turbinę wiatrową oddaloną o kilkadziesiąt metrów. Na zakładowym parkingu znajduje się także ładowarka do pojazdów elektrycznych zasilana w energię z SPS.
Idea budowy stacji po raz pierwszy została przedstawiona przez spółkę z Włoszczowej podczas ubiegłorocznej edycji Targów ENERGETAB.
– Pokazaliśmy wówczas wizualizacje naszego SPS-a. W tym roku, zgodnie z naszym hasłem „Urzeczywistniamy obietnice”, prezentujemy gotowy i działający produkt – mówi Wojciech Kosiński, prezes ZPUE i zapowiada, że firma odważnie chce brać udział w wyzwaniach współczesnej energetyki takich jak elektromobilność czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
- Do naszego krajobrazu, na stałe weszły elektrownie wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne, a na ulicach pojawia się coraz więcej elektrycznych samochodów. Tym samym wzrasta zapotrzebowanie na infrastrukturę niezbędną do ich ładowania, a także magazynowania zielonej energii – mówi Bogusław Wypychewicz, założyciel, przewodniczący rady nadzorczej ZPUE oraz prezes Grupy Koronea. Jak zaznaczył, w wielu miejscach dotychczasowa infrastruktura będzie musiała być wspierana takimi magazynami, w przeciwnym razie może być niewystarczająca w obliczu wielkich zmian, jakie obserwujemy w energetyce.
SPS umożliwia magazynowanie energii zarówno poprzez pobieranie jej z sieci dystrybucyjnej w tańszej taryfie nocnej, a także z odnawialnych źródeł energii. Z zapasów można korzystać poza czasem generacji lub w przypadku braku zasilania spowodowanego np. awarią sieci.
– Podziemny magazyn energii, zapewnia nie tylko bezpieczeństwo dostaw, ale również obniża ryzyko związane ze szczytowym przekroczeniem zamówionej mocy, która dla wszystkich podmiotów gospodarczych mieści się w ustalonych ramach. Ich przekroczenie wiąże się z karami. Dzięki magazynowi energii pokryjemy potencjalne „peaki” poboru mocy przez klienta – wyjaśnia Maciej Naparty, dyrektor Centrum Badań Rozwoju i Unifikacji w ZPUE.
Wśród potencjalnych odbiorców SPS, Wojciech Kosiński wymienia m.in. zakłady energetyczne, jednak na tym nie koniec. – Oprócz tego na pewno zakłady komunikacji miejskiej, zwłaszcza w kontekście rozwijającej się elektromobilności – mamy już elektryczne autobusy, na naszych drogach jest coraz więcej samochodów na prąd, niedaleką perspektywą są także tramwaje elektrczyne. Nasze rozwiązanie daje na pewno wiele możliwości integrowania różnych źródłem i inteligentnego zarządzania nimi – wylicza prezes ZPUE i dodaje: - Mamy już kilka zapytań ofertowych z różnych rynków, także zagranicznych i pracujemy już nad pierwszą komercyjną stacją.
ZPUE należy do Grupy KORONEA i jest jedną z największych firm w Polsce zajmującą się produkcją urządzeń dla elektroenergetyki. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Produkuje m.in. rozdzielnice średniego i niskiego napięcia. Jest krajowym liderem w segmencie produkcji kontenerowych stacji transformatorowych.