ABB jako partner w projekcie edukacyjnym firmy IKEA Industry

ABB jako partner w projekcie edukacyjnym firmy IKEA Industry ABB

Od nowego roku szkolnego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku ruszą zajęcia z robotyki dla uczniów mechatroniki. Pomysł na ich organizację ma IKEA Industry, a w realizacji pomoże firma ABB. Uczniowie zaczną programować roboty w chmurze, a później sprawdzą swoje umiejętności w praktyce, korzystając z robota przemysłowego. W szkole planowane jest także uruchomienie nowego kierunku kształcenia o profilu technik robotyk.

W niektórych regionach specjaliści automatyki i robotyki już dziś stanowią deficytową grupę zawodową. Raport „Barometr Zawodów 2020” wskazuje, że pracodawcy mają największy problem ze znalezieniem kandydatów w tej specjalizacji w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim i opolskim. A to dopiero początek, bo wraz z rozwojem Przemysłu 4.0 potrzeby przedsiębiorstw będą rosły.

ABB włącza się w projekt

Dostrzegają to także automatycy i robotycy z IKEA Industry. Łącznie w fabrykach firmy pracuje już prawie 100 robotów przemysłowych ABB, a w zakładach grupy Industry częściowo zautomatyzowanych jest obecnie 60 linii pakujących. Ikea posiada także wewnętrzny oddział, w którym inżynierowie zajmują się projektami z zakresu integracji robotów i automatyzacji.

W naszych fabrykach obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na pracowników, którzy mogliby obsłużyć zautomatyzowane linie produkcyjne. Ofert pracy przybywa i wolnych stanowisk będzie coraz więcej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że szkoły mają utrudniony dostęp do najnowszych technologii, a sale nie są wyposażone w roboty. Jednocześnie wiedza z zakresu automatyki czy programowania robotów nie jest ogólnodostępna, choćby w sieci. Stąd powstał pomysł na to, by wesprzeć szkołę po sąsiedzku, która jest zlokalizowana blisko naszego zakładu w Zbąszynku. Chcemy, by uczniowie mogli zaznajomić się z robotyką już w szkole, co ułatwi im start i rozwój kariery, również w naszej firmie – mówi Daria Wachońska z IKEA Industry, która koordynuje projekt edukacyjny.

W realizację zajęć zaangażowała się także firma ABB. W maju w Centrum szkoleniowym Robotyki ABB w Warszawie odbyły się warsztaty i szkolenia z podstaw programowania robotów dla nauczycieli ze zbąszyneckiego technikum. Firma udostępniła szkole także oprogramowanie RobotStudio, który służy do programowania robotów i symulowania ich pracy w chmurze. Pod koniec tego roku uczniowie przetestują swoje umiejętności w praktyce, używając na zajęciach robota przemysłowego ABB IRB 1600, który specjalizuje się w pakowaniu, przenoszeniu i załadunku przedmiotów.

Grafika

Docelowo uczniowie po zakończeniu zajęć będą znać podstawową obsługę zrobotyzowanego stanowiska pracy. Będą też umieć skonfigurować i zaprogramować robota, np. do pobierania i odkładania przedmiotów. Chcemy, by po zakończeniu nauki czuli się swobodnie w otoczeniu nowych technologii i zaawansowanego sprzętu, co zachęci ich do dalszego rozwoju – mówi Ludwik Kotliński z ABB. W roku szkolnym 2021/2022 planowane jest też otwarcie nowego kierunku kształcenia o profilu technik robotyk.

Odpowiedź na potrzeby pracodawców

Nowy kierunek wpisze się w tradycje edukacyjne naszej szkoły i jednocześnie będzie odpowiedzią na potrzeby pracodawców w regionie. Inicjatorem jego powstania jest przecież potencjalny przyszły pracodawca – firma IKEA Industry, więc absolwenci po jego zakończeniu nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy – mówi Ewa Omelczuk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Pawła II w Zbąszynku.

Firma ABB od ponad 20 lat współpracuje ze środowiskiem naukowym i wspiera projekty edukacyjne w Polsce. ABB jest m.in. partnerem pilotażowego programu zajęć z robotyki w Technikum Automatyki i Robotyki Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dostarcza roboty także do szkół wyższych i średnich – ostatnio trafiły one do Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę