ABB: technologia PixelPaint z prestiżową nagrodą IERA

ABB: technologia PixelPaint z prestiżową nagrodą IERA ABB

Międzynarodowa Federacja Robotyki oraz Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników wyróżniły zrobotyzowane rozwiązanie firmy ABB przeznaczone do malowania. Eksperci dostrzeli w nowoczesnej technologii innowacyjność oraz korzyści płynące dla środowiska.

Opracowana przez ABB zrobotyzowana technologia PixelPaint non-overspray dla przemysłu motoryzacyjnego zdobyła tegoroczną nagrodę Innovation and Entrepreneurship in Robotics & Automation (IERA) za wybitne osiągnięcia w komercjalizacji innowacyjnych technologii robotycznych i automatyki. Wprowadzony na rynek w 2020 r. ABB PixelPaint wykorzystuje technologię głowic atramentowych do bezpośredniego nanoszenia wysokiej rozdzielczości dwutonowych lub zindywidualizowanych wzorów na karoserię samochodową w jednym przejściu, umożliwiając producentom łatwe zaspokojenie rosnącego popytu na zindywidualizowane prace lakiernicze przy jednoczesnym wyeliminowaniu nieekonomicznego nadmiernego natrysku.

Cieszymy się, że nasze rozwiązanie PixelPaint zostało docenione za innowacyjną, zrównoważoną technologię, która pomaga naszym klientom odpowiadać na potrzeby konsumentów w zakresie bardziej spersonalizowanego projektowania. Dzięki PixelPaint 100% farby może być teraz nałożone w czasie o połowę krótszym w porównaniu do poprzedniej metody stosowanej przy lakierowaniu na zamówienie, z dużo lepszą jakością wykończenia  powiedział Joerg Reger, dyrektor zarządzający Linią Biznesową Auto OEM, Biznesu Robotyki ABB. Naszym klientom zapewnia to potrójną korzyść w postaci: oszczędności milionów dolarów rocznie dzięki zmniejszonemu zużyciu farb, zwiększonej wydajności oraz lepszej ochronie środowiska poprzez zmniejszenie emisji lotnych związków organicznych i CO2, przy jednoczesnym spełnieniu ich potrzeb.

Tradycyjnie nanoszenie dwutonowego lub niestandardowego wzoru na karoserię wymagało dwukrotnego przejścia pojazdu przez linię lakierniczą, raz dla pierwszej warstwy, a następnie, po zamaskowaniu obszarów, ponownie dla drugiego koloru. Zazwyczaj do zamaskowania karoserii było potrzeba około 10 do 20 operatorów na zmianę, przy czym przynajmniej dwóch operatorów należało oddelegować również do usunięcia maski po nałożeniu drugiego koloru. Ponieważ tylko 70 do 80% farby jest nakładane na powierzchnię karoserii podczas natryskiwania, poziom strat był znaczny, co zwiększało koszty poprzez recykling i konieczność zakupu dodatkowej farby.

PixelPaint pokonuje te problemy, zapewniając szybsze, dokładniejsze i bardziej zrównoważone rozwiązanie do malowania na zamówienie. Cela PixelPaint składa się z głowicy atramentowej o wysokim DPI, dwóch robotów malarskich IRB 5500, pakietu sterowania dozowaniem oraz oprogramowania do programowania RobotStudio do aplikacji malowania dwutonowego i dekoracyjnego. Możliwość połączenia zwiększonej wydajności, elastyczności i ekologiczności to kluczowe czynniki, które wpłynęły na decyzję jury. Jak stwierdził jej przewodniczący, Rob Ambrose, to innowacyjne rozwiązanie dla zautomatyzowanego lakierowania samochodów, łączące w sobie większą elastyczność i dostosowanie do potrzeb klienta, a jednocześnie ograniczające marnotrawstwo lakieru, dla dobra środowiska.

Nagroda IERA podkreśla i honoruje osiągnięcia innowatorów z pomysłami tworzącymi wartość oraz przedsiębiorców, którzy przekształcają te pomysły w światowej klasy produkty. IEEE Robotics and Automation Society (IEEE/RAS) oraz IFR wspólnie sponsorują tę nagrodę, podkreślając swoją determinację w promowaniu silniejszej współpracy między nauką a przemysłem w dziedzinie robotyki.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę