Akcelerator KPT ScaleUP wesprze start-upy
Rozpoczyna się siódma runda wsparcia polskich start-upów przez akcelerator KPT ScaleUP. Przez pół roku z bogatego programu rozwoju skorzysta dziewięć młodych spółek technologicznych. Dzięki KPT ScaleUP zyskały możliwość współpracy z takimi gigantami przemysłu jak: PGNiG, MASPEX czy Solaris.
Siódma runda akceleracji to kolejny etap kilkuletniej działalności KPT ScaleUP, ukierunkowanej na wspieranie polskich młodych spółek technologicznych, oferujących innowacyjne rozwiązania dla Przemysłu 4.0. Do flagowych form wsparcia oferowanych przez akcelerator będący częścią Krakowskiego Parku Technologicznego należą m.in.: wynosząca do 200 000 złotych bezpośrednia dotacja, warsztaty podnoszące umiejętności z obszaru zarządzania, finansów i marketingu oraz indywidualny mentoring pomagający w rozwiązywaniu strategicznych wyzwań. Równie istotna jest możliwość realnej współpracy start-upów z dużymi przemysłowymi firmami. Pozwala ona na przetestowanie innowacji w realnym środowisku, co znacznie przybliża start-upy do komercyjnego wdrożenia.
– W KPT ScaleUP stawiamy na praktykę. Dlatego już szesnaście rozwiązań od akcelerowanych przez nas start-upów znalazło swoje zastosowanie na rynku. To efekt zaangażowania naszego zespołu, ale i otwartego podejścia partnerów przemysłowych. W tej edycji szczególnie poszukiwaliśmy rozwiązań z obszaru transportu przyjaznego środowisku, utrzymania i rozwoju łańcucha dostaw, a także wykorzystania przestrzeni big data i sztucznej inteligencji do zarządzania danymi – mówi Angelika Popławska, kierownik projektu KPT ScaleUP.
O pozytywnej ocenie wystawianej akceleratorowi KPT ScaleUP świadczy bardzo duże zainteresowanie ze strony start-upów. Do siódmej rundy akceleracji aplikowało blisko sto spółek, a łącznie, od początku swojej działalności zespół akceleratora przejrzał 900 zgłoszeń. Zadowolenie ze współpracy z KPT ScaleUP jest dostrzegalne także po drugiej stronie, czyli stronie odbiorców technologii.
– Cieszę się, że do grona naszych partnerów przemysłowych dołączył europejski lider produkcji autobusów i trolejbusów, czyli Solaris Bus & Coach. Ponadto, warto zauważyć, że na przedłużenie współpracy z nami zdecydowały się tak renomowane marki jak: Grupa Azoty, MASPEX, PGNiG czy Astor – dodaje Popławska.
Działalność akceleratora również nabiera przyspieszenia. Kolejnym etapem KPT ScaleUP będzie akceleracja na poziomie międzynarodowym. Zespół KPT ScaleUP będzie rekrutował zagraniczne startupy z ofertą dla Przemysłu 4.0 i zachęcał je do ściślejszej współpracy z polskimi odbiorcami technologii. O efektach prac – przeszłych, teraźniejszych i przyszłych – można dowiedzieć się z fanpage’a akceleratora KPT ScaleUP. Na regularnie publikowane posty składają się nie tylko inspirujące przykłady wdrożeń start-upów, ale również kontakty dla polskiego środowiska młodych firm dostarczających nowoczesne rozwiązania dla przemysłu. Te ostatnie dostępne są również w świeżej publikacji „Radar Innowacji Przemysłu 4.0”.
Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020. Akcelerator KPT ScaleUP działa w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego. Krakowski Park Technologiczny od 25 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Od 10 lat prowadzi Inkubator Technologiczny przeznaczony dla początkujących firm z branży IT. Wspiera i inspiruje społeczność start-upową, organizując szereg wydarzeń, które pomagają weryfikować biznesowe pomysły. Realizuje program akceleracyjny KPT ScaleUP.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych. Szczególne miejsce w KPT zajmują Przemysł 4.0 i branża growa. Jest liderem konsorcjum hub4industry, którego celem jest kompleksowe wsparcie firm, chcących wprowadzić rozwiązania Przemysłu 4.0. Organizuje konferencję Digital Dragons – kluczowe wydarzenie dla branży gier w Europie. KPT współpracuje także z międzynarodową EIT Digital, której celem jest napędzanie cyfrowej transformacji w Europie.
Źródło: Krakowski Park Technologiczny