Krakowski Park Technologiczny z rekordowymi inwestycjami

Krakowski Park Technologiczny z rekordowymi inwestycjami Krakowski Park Technologiczny

W 2021 r. liczba wspartych inwestycji, jak i nakładów inwestycyjnych w Krakowskim Parku Technologicznym były rekordowe. Przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w Małopolsce i korzystają z ulgi podatkowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

68 decyzji o wsparciu, blisko 2,6 mld zł nakładów inwestycyjnych i 1127 nowych miejsc pracy – takich wyników w historii KPT jeszcze nie było.

To był najlepszy rok w naszej historii! Szczególnie cieszy nas, że coraz więcej polskich, także małych i średnich firm, decyduje się na skorzystanie z narzędzia, jakim jest Polska Strefa Inwestycji. Duża liczba reinwestycji wskazuje na to, że korzystanie z PSI jest proste, a korzyści zdecydowanie przeważają nad kosztami – mówi Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu KPT.

W tym roku ponownie dominują inwestycje małych i średnich przedsiębiorców: 33 decyzje o wsparciu otrzymały małe i mikro firmy, a 30 średnie. 55 wydanych decyzji trafiło do polskich firm.
Ważne jest także to, że ponad połowę stanowią reinwestycje: 43 przedsiębiorców zdecydowało się na ponowne skorzystanie z ulgi podatkowej. Cieszy także, że w ramach inwestycji w Małopolsce powstanie 25 nowych zakładów.

Polska Strefa Inwestycji – ten program wsparcia bardzo się sprawdza w Małopolsce. W kolejnych latach bijemy rekordy inwestycji realizowanych w naszym regionie w ramach PSI. Nad dotarciem do kolejnych przedsiębiorców będziemy dalej intensywnie pracować – razem z samorządami, będącymi naszymi najważniejszymi partnerami – dodaje Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora w KPT.

W tym roku dominowała branża produkcyjna, w szczególności sektor przetwórstwa metali oraz produkcji opakowań. Znaczące miejsce zajmuje także branża nowoczesnych usług dla biznesu.
Natomiast jedną z największych inwestycji było przedsięwzięcie z branży automotive firmy MAN Truck & Bus, która rozbuduje zakład w Niepołomicach. Koszt inwestycji to 95 milionów euro. W Niepołomicach powstawać będzie m.in. kompletne portfolio pojazdów ciężarowych MAN od pojazdów klasy lekkiej i średniej po pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej.

W sumie – od początku funkcjonowania programu Polska Strefa Inwestycji (2018) – KPT wydał już 153 decyzji o wsparciu, a nakłady planowane w Małopolsce to ponad pięć i pół miliarda złotych.

infografika inwestycje w Krakowskim Parku Technologicznym w 2021 r.

Nie tylko ulga podatkowa

Działania przedsiębiorców w Małopolsce wspierają także inne usługi Krakowskiego Parku Technologicznego. W ramach hub4industry firmy uzyskują wsparcie w cyfrowej transformacji i ewolucji do tzw. Fabryki Przyszłości. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z Showroomu – demonstracyjnej przestrzeni, która prezentuje kluczowe rozwiązania Fabryki Przyszłości. Z organizowanych tutaj dni otwartych skorzystało w tym roku ponad 1000 przedsiębiorców.

Krakowski Park Technologiczny i firma ASTOR są organizacjami wspierającymi projekt ADMA (ADvanced MAnufacturing) tzn. są uprawnione do prowadzenia doradztwa w procesie transformacji. Diagnoza wg metodologii ADMA pomaga stworzyć plan wdrożeń rozwiązań Przemysłu 4.0 i zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku. Firmy, które biorą udział w eksperckim scanningu ADMA mogą uzyskać status Factory of the Future. Tylko w 2021 r. hub wykonał diagnozy dla ponad 100 przedsiębiorstw. Ponadto, w ramach Akademii hub4industry działa platforma e-learningowa, na której znajduje się 15 kursów m.in. o tematyce sztucznej inteligencji, machine learning, analizy danych, druku 3D, telekomunikacji w technologii 5G itd.

Firmy korzystające z ulgi podatkowej w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim mają także możliwość skorzystania z działań międzynarodowych animowanych przez KPT. Jednym z takich projektów wspierających współpracę międzynarodową i budowanie polityk regionalnych był, kończący się właśnie, projekt S3HubsinCE realizowany wraz z 11 partnerami z Europy. Współpracę międzynarodową można także rozpocząć w ramach Inicjatywy Awangarda, która stanowi forum współpracy i networkingu dla otwartych oraz ciekawych nowej wiedzy przedstawicieli firm, klastrów i jednostek badawczych.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę