BASF obchodzi swoje 150-lecie

Agata Świderska
Reklama
Reklama

W tym roku niemiecka firma BASF obchodzi okrągły jubileusz swojego powstania. Na zorganizowanej z tej okazji 19 listopada konferencji dyrektor zarządzający polskiego oddziału Andreas Gietl opowiadał o historii firmy, jej planach na przyszłość i działalności edukacyjnej. Nieprzypadkowo na miejsce jej organizacji wybrano wrocławskie Pracze Odrzańskie – siedzibę Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. To właśnie ta placówka jest bowiem jednym z głównych partnerów naukowych BASF.

Historia BASF to ewolucja od produkcji barwników i nawozów po tworzywa sztuczne. Dziś jednym z głównych filarów naszej działalności jest nie tylko produkcja, ale też zrównoważony rozwój. Chcemy tworzyć zaawansowane rozwiązania dla przemysłu przyszłości, myśląc jednocześnie o teraźniejszości – podkreślał Andreas Gietl.

Reklama

Wyrazem tej troski są trzy cele o charakterze społecznym, które firma wyznaczyła sobie w jubileuszowym dla niej roku: zmniejszenie zużycia energii, poprawa warunków życia w miastach oraz zapobieganie marnotrawstwu żywności. Pomysły na ich realizację może zgłaszać każdy, logując się na specjalnie w tym celu utworzonym portalu: www.creator-space.basf.com.

Celom tym podporządkowana jest również codzienna działalność firmy BASF, koncentrująca się na tzw. obszarach wzrostu stanowiących wypadkową potrzeb konsumentów oraz planów technologicznych producenta. W jej ramach BASF zamierza m.in. bardziej skoncentrować się na rozwoju produktów sprzyjających oszczędności energii i ochronie środowiska, takich jak lekkie tworzywa sztucznye wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, panele słoneczne, kompozyty, materiały izolacyjne i biodegradowalne oraz katalizatory produkowane w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem.

– Istotnym aspektem naszej troski o społeczeństwo jest również współpraca z uniwersytetami oraz ośrodkami badawczo-rozwojowymi, takimi jak EIT+ – wyjaśniał dyrektor BASF Polska. – W jej ramach we wrocławskim Humanitarium zorganizowaliśmy laboratorium dla dzieci i młodzieży służące promowaniu wiedzy z dziedziny chemii i fizyki. Według naszych szacunków w kolejnym roku odwiedzi je ponad 10 tysięcy dzieci.

Reklama

Wspólny projekt EIT+ i BASF obejmuje salę laboratoryjną oraz hol, w którym dzieci i młodzież mogą w praktyce zapoznać się z prawami chemii i fizyki. O jego szczegółach oraz działalności EIT+ opowiadała podczas spotkania wiceprezes ośrodka Katarzyna Dorywała.

Obecnie EIT+ skupia ponad 100 naukowców i 19 specjalistów ds. rozwoju biznesu. Proporcje te są wyrazem naszego nadrzędnego celu, jakim jest promowanie współpracy nauki z biznesem – podkreślała. – Już w tej chwili możemy pochwalić się 8 patentami i 48 zgłoszeniami patentowymi, głównie z dziedziny bio- i nanotechnologii. Ale liczymy, że wraz z otwieraniem kolejnych laboratoriów dla firm liczba ta jeszcze wzrośnie.

Konferencja firmy BASF zgromadziła kilkudziesięciu gości, w tym wielu przedstawicieli prasy, biznesu i nauki. Oprócz zwiedzenia laboratorium dla dzieci i młodzieży mogli oni również zapoznać się z wybranymi produktami firmy, poznać szczegóły jej historii oraz porozmawiać z jej reprezentantami na temat planów na kolejne 150 lat działalności.

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama