Będzie ulga na robotyzację. Znamy szczegóły

HTW Saar
Reklama
Reklama

Niewykluczone, że niebawem dystans dzielący nasz kraj od europejskiej czołówki pod względem stopnia robotyzacji przemysłu nieco się zmniejszy. A wszystko za sprawą ulgi na robotyzację, która ma zacząć obowiązywać już od początku 2021 r.

Przygotowywana przez Ministerstwo Finansów oraz Rozwoju ulga na robotyzację ma sprawić, że więcej robotów trafi do przedsiębiorstw przemysłowych, co z kolei przełoży się na zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów, a także utrzymanie światowych trendów w polskiej gospodarce.

Chcemy zwiększenia poziomu robotyzacji polskiej gospodarki. Przyczyni się to do jej modernizacji i polepszenia jakości i elastyczności produkcji oraz komfortu pracy. Zwiększenie produkcji przemysłowej przy pomocy robotów, podnosi wydajność i zyskowność, a tym samym konkurencyjność firm. W dłuższej perspektywie ułatwia ekspansję eksportową – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Przedsiębiorcy będą mogli dodatkowo odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży. Odliczenie dotyczyć będzie także leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty.

Zapewniamy podatkowe wsparcie dla wzrostu produktywności polskich firm. Chcemy uzupełnić ekosystem działających w Polsce preferencji podatkowych o rozwiązania wspierające otwieranie nowych linii produkcyjnych. Ulga obejmie przede wszystkim zakupy nowych robotów przemysłowych i potrzebnego do ich funkcjonowania oprogramowania. To jest kluczowy krok dla budowy w Polsce nowoczesnego, kompletnego ekosystemu ulg podatkowych – działających synergicznie, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Będą do niego należeć ulga badawczo-rozwojowa, wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem, ulga na prototyp wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji. Kolejną jest ulga na inwestycję w aplikację robotyczną, zawierającą robota i wszystkie elementy, dzięki którym może on pracować i co równie ważne, współpracować z ludźmi i innymi maszynami i IP-Box, zmniejszający obciążenie na etapie komercjalizacji, czyli sprzedaży produktów – zaznacza wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Reklama

Ulga na robotyzację – co będzie podlegać odliczeniu?

Odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację dotyczyć ma:

  • zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów,
  • zakupu oprogramowania,
  • zakupu osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
  • zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
  • szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.
Reklama

Ulga na robotyzację – dla kogo i od kiedy?

Odliczenie 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Ulga ma być dla wszystkich firm, bez znaczenia na wielkość lub branżę, i ma objąć płatników zarówno podatku PIT, jak i CIT.

Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe). Ulga będzie obowiązywać przez pięć lat, tj. do końca 2025 r.

Koszty budżetowe ulgi na robotyzację

Z szacunków Ministerstwa Rozwoju wynika, że łączne koszty ulgi na robotyzację zamkną się w kwocie ok. 1,1 miliarda zł w ciągu pięciu lat. W pierwszym roku jej obowiązywania ulga będzie kosztować budżet państwa ok. 150 milionów zł i stopniowo roczne koszty będą rosnąć, by w piątym roku jej funkcjonowania osiągnąć poziom 315 milionów zł.

Jakie korzyści przyniesie ulga?

Według szacunków, dzięki nowej uldze w polskiej gospodarce liczba robotów przemysłowych zwiększy się dwuipółkrotnie (na koniec 2018 r. wynosiła 13,6 tys.). W efekcie wyraźnie wzrośnie wydajność polskiego przemysłu, obniżą się koszty produkcji, poprawi się też jakość i elastyczność produkcji. Te wszystkie czynniki przełożą się natomiast na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu. Większa liczba robotów przemysłowych pozwoli wyeliminować bądź znacząco ograniczyć wykonywanie przez ludzi ciężkiej, monotonnej i często niebezpiecznej pracy.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama