Całościowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT to wciąż duże wyzwania dla firm

Fotolia
Reklama
Reklama

Międzynarodowy Instytut Badania Rynku IDC opublikował wyniki ostatniego badania z zakresu bezpieczeństwa IT w niemieckich przedsiębiorstwach. Badanie dowodzi, że wiele organizacji nadal nie posiada wystarczającej ochrony przed atakami skierowanymi na ich infrastrukturę IT.

Opublikowane badanie IDC „Bezpieczeństwo IT w Niemczech 2018” dowodzi, że dwie trzecie ankietowanych firm zetknęło się w ubiegłym roku z incydentami w zakresie bezpieczeństwa. 64% z nich dotyczyło urządzeń końcowych, takich jak komputery osobiste, notebooki, smartfony czy tablety. Do głównych przyczyn zalicza się przy tym brak świadomości zagrożeń związanych z siecią oraz niewystarczająca ilość łat i zabezpieczeń urządzeń.

Reklama

Istotnym czynnikiem jest przy tym fakt, że tylko nieco ponad połowa przedsiębiorstw dysponuje już centralną koncepcją ochrony systemów, taką jak jednolity system zarządzania urządzeniami końcowymi. Ponadto mniej niż z połowa stosuje automatyczne rozwiązania do naprawy luk w zabezpieczeniach.

Dr Lars Lippert z zarządu spółki baramundi wypowiedział się na ten temat w wywiadzie z IDC: „Warunkiem koniecznym każdego działania jest przejrzystość i identyfikowalność na poziomie technicznym i organizacyjnym. Realistyczna ocena ryzyka jest możliwa tylko wtedy, gdy dostępne jest dokładne zestawienie wszystkich dostępnych w sieci urządzeń końcowych, programów i procesów. Do tego należy dodać stałą kontrolę słabych punktów i luk w zabezpieczeniach dzięki odpowiedniemu, zautomatyzowanemu zarządzaniu patchami. Wreszcie konieczne jest wdrożenie rozwiązań, które zapewnią aktywną ochronę w poważnych przypadkach, jak np. system do zarządzania mobilnością firmy (Enterprise Mobility Management). Umożliwia on eliminację niepożądanych aplikacji bądź zdalne usuwanie utraconych urządzeń mobilnych dzięki funkcji Remote Wipe”.

Reklama

W raporcie IDC znajdują się również informacje dotyczące trendów i wyzwań w świecie IT, które można przełożyć również na inne rynki europejskie i światowe. Wśród najważniejszych zagrożeń znajduje się m.in. rosnąca liczba środowisk i urządzeń, które należy ochronić, rosnąca liczba i coraz większa skuteczność ataków cybernetycznych oraz brak wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa IT.

W badaniu IDC zaprezentowanych jest również pięć rekomendowanych rozwiązań dt. podwyższenia bezpieczeństwa IT oraz ulepszenia procesów operacyjnych. Wśród nich jest m.in. przeprowadzenie dokładnej inwentaryzacji zabezpieczeń w firmie, zintegrowanie i zautomatyzowanie procesów oraz korzystanie z różnych modeli i rozwiązań do zabezpieczania infrastruktury.

Źródło: barumi software

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama