Chmura to przeżytek. Nadchodzi era edge computing

Schneider Electric

Cyfrowa transformacja niesie ze sobą coraz większe zapotrzebowanie na przepustowość sieci transmisyjnych. Czas na kolejny po chmurze etap rozwoju systemów IT – edge computing, czyli przetwarzanie danych na obrzeżach (z ang. edge) sieci jak najbliżej ich źródła. Takie rozwiązanie nie tylko odciąża sieci transmisyjne, ale umożliwia także szybsze przetwarzanie kluczowych danych.

Edge computing jest odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki, a mimo to wciąż nie potrafimy go jednoznacznie zdefiniować. Jednak to właśnie brak jednego, wąskiego określenia tego terminu sprawia, że architektura ta daje nam niemal nieograniczone możliwości. Przetwarzanie na obrzeżach łączy dziedziny, które do tej pory nie szły ze sobą w parze i pozwala odciążyć centra danych, zwiększając wydajność procesów – mówi Urszula Fijałkowska, dyrektor sprzedaży APC by Schneider Electric.

Odpowiedź na potrzeby Internetu Rzeczy
Jednym z głównych obszarów zastosowania edge computing jest Internet rzeczy. Dzięki połączonym przedmiotom nasze otoczenie staje się inteligentniejsze. To z kolei sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na przesyłanie i analizowanie coraz większej ilości danych.

– Edge computing sprawia, że nie musimy wciąż przesyłać wszystkich danych do systemów centralnych. Nie tylko odciąża to sieci transmisyjne, ale także sprawia, że wszystkie inteligentne urządzenia, zaczynając od dronów a na coraz bardziej autonomicznych samochodach kończąc, mogą szybciej reagować na to, co dzieje się w ich otoczeniu. Edge computing znajduje zastosowanie przede wszystkim w sektorze prywatnym. Poza Internetem rzeczy przetwarzanie na obrzeżach może być wykorzystywane w automatyce, telekomunikacji – sieci 5G, ale też w produkcji czy ochronie zdrowia – dodaje Urszula Fijałkowska.

Zachmurzona wizja przyszłości
Szerokie możliwości zastosowania edge computing stawiają pod znakiem zapytania przyszłość chmury. Na pierwszy rzut oka zdecentralizowane przetwarzanie na obrzeżach wydaje się przeciwieństwem scentralizowanej chmury. Jednak bez względu na to, czy chmura okaże się wsparciem w rozwoju edge computing, czy przeciwnie zastąpi ją – pewne jest, że jest to technologia przyszłości, której rozwojowi należy się bacznie przyglądać.

Źródło: Schneider Electric

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę