Coraz popularniejszy faktoring w sektorze MŚP

PixaBay
Reklama
Reklama

Już co ósma mikro, mała lub średnia firma (13,4%) korzysta z faktoringu w celu pozyskania środków finansowych – wynika z „Barometru EFL” za III kwartał 2017 r. 

Zestawiając te dane z poprzednimi pomiarami, widać, że rośnie grupa przedsiębiorstw korzystających z usług firm faktoringowych. W II kwartale sięgała po nie co dziesiąta firma (9,9%), a w I kwartale – co czternasta (7,3%).

Cykliczne badania „Barometru EFL” wskazują na rosnącą rolę faktoringu jako instrumentu finansowania zewnętrznego i ma to swoje odzwierciedlenie w wynikach firm faktoringowych działających w Polsce. Otóż obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w latach 2012–2017 wzrosły ponad dwukrotnie. Podczas gdy w ciągu dwóch kwartałów 2012 r. instytucje faktoringowe sfinansowały faktury na łączną kwotę ponad 38 mld zł, tak w I półroczu tego roku kwota ta wyniosła ponad 83 mld zł – mówi Stanisław Atanasow, prezes zarządu Eurofactor Polska.

Reklama

Im większa firma, tym częściej stawia na faktoring

Z „Barometru EFL” wynika, że w III kwartale 2017 r. z usług firm faktoringowych korzystało 13,4% przedsiębiorców. To więcej niż w II kwartale br. – 9,9% oraz w I kwartale br. – 7,3%. Podobnie jak w poprzednich kwartałach w III kwartale widać wyraźną tendencję do korzystania z faktoringu zależną od wielkości podmiotów. Im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z tego instrumentu finansowego. Podczas gdy wśród mikrofirm 9,3% zarządzających bazuje na faktoringu, wśród małych – 15,1%, wśród średnich podmiotów ten odsetek jest najwyższy i wynosi 16,1%.

Reklama

Firmy budowlane i transportowe z faktoringiem za pan brat

Na tle sześciu badanych branż wyróżniają się dwie, których przedstawiciele najczęściej do finansowania swoich inwestycji wykorzystują faktoring. Są to branża transportowa (26%) oraz budowlana (21,5%). Wyraźnie mniejsze znaczenie faktoringu widać w segmencie bankowym (7,2%) oraz w firmach handlowych (8,5%).

Duży popyt na faktoring w Polsce

Eurofactor Polska od stycznia do czerwca br. sfinansował wierzytelności na kwotę 941 mln zł, a liczba obsłużonych faktur w omawianym okresie zwiększyła się o ponad połowę r/r. Zrzeszone w Polskim Związku Faktorów firmy w ciągu dwóch kwartałów 2017 r. sfinansowały blisko 4 mln faktur na łączną kwotę 83,6 mld zł. Z usług faktoringowych w tym okresie skorzystało ponad 8 tys. klientów.

Źródło: EFL

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama