Cyfrowa transformacja „Made by MEWA“

Mewa
Reklama
Reklama

Już od 2011 r. firma MEWA zdecydowała się na konsekwentną realizację procesów dotyczących użytkowników, obsługi i kadry zarządzającej w oparciu o technologie cyfrowe.

Naszym założeniem od początku było opracowanie całościowej koncepcji. Począwszy od technologii procesów przetwórczych, poprzez niezbędne w tym celu zarządzanie energią, aż po procesy towarzyszące produkcji, takie jak przygotowanie czystej wody i gospodarowanie ściekami. Naszym celem do 2024 r. jest cyfryzacja procesów oraz urządzeń i instalacji – wyjaśnia Uwe Schmidt, kierownik Działu Inżynierii Produkcji i Logistyki w firmie MEWA.

Reklama

System wynajmu czyściw firmy MEWA odciąża małe i duże firmy działające w sektorze przemysłu i rzemiosła. Zabrudzone czyściwa odbierane są w ustalonych terminach od użytkownika, po czym są one prane z zachowaniem odpowiednich standardów i norm, a następnie, po szczegółowej kontroli jakości, wysyłane są ponowne do użytkownika. Cyfryzacja wspiera przy tym kontrolę wszystkich procesów i gwarantuje, iż czyściwa długo w pełni zachowują formę i wysoką wydajność.

Kompleksowa obróbka czyściw, chrakteryzująca się wielostopniowym systemem kontroli, gwarantuje, iż każde czyściwo, które wraca do klienta, spełnia wysokie wymagania jakościowe. Po upraniu czyściwa poddawane są kontroli wizualnej. Pracownicy firmy MEWA sprawdzają wszystkie czyściwa: czy są one czyste, jak bardzo zużyte, czy są nie są podziurawione lub postrzępione. Następnie odbywa się kontrola wspomagana komputerowo – czyściwa są ważone. Każde nowe czyściwo waży tyle samo, ale z czasem w trakcie eksploatacji traci na wadze w wyniku zużycia. Zwiększony ciężar czyściwa wskazuje z kolei na pozostałości zabrudzeń lub resztek olejów, farb czy też części metali. Czyściwa, które są za lekkie, są automatycznie odrzucane. Jeśli dane czyściwo jest za ciężkie, musi zostać wyprane ponownie. Detektory sprawdzają czyściwa pod kątem obecności pozostałych w nich ewentualnie części metali i takie czyściwa również odkładane są na bok.

By możliwa była analiza najważniejszych wskaźników procesowych, planowane jest zainstalowanie cyfrowych paneli sterowniczych we wszystkich zakładach firmy MEWA. Możliwe będzie tym samym kontrolowanie zużycia zasobów oraz zwiększenie efektywności pracy urządzeń i instalacji.

Reklama

Cyfryzacja pozwoli nam określić dostępność urządzeń, stabilność procesów oraz naszą produktywność. No i wesprze nas w tym, byśmy mogli obsługiwać wszystkich naszych klientów, zapewniając im terminowo w ramach usługi taki sam standard jakości i serwisu w całej Europie – wyjaśnia Uwe Schmidt.

Innym przykładem cyfryzacji jest trzecia linia pralnicza przeznaczona dla czyściw, zbudowana w 2019 r. w zakładzie MEWA w Avermes we Francji. Realizowany do tej pory ręcznie system operowania specjalnymi pojemnikami na czyściwa (MEWA Safety Container – SaCon), zastąpiono wtedy, w ramach przebudowy zakładu, automatycznymi operacjami wspieranymi komputerowo.

Dzięki naszym bardzo nowoczesnym urządzeniom i instalacjom pralniczym gwarantujemy naszym klientom najwyższy standard jakości czyściw. Dzięki nowemu systemowi logistycznemu duża liczba bezpiecznych pojemników, służących do przechowywania i do bezpiecznego transportowania zużytych czyściw wielokrotnego użytku, może być przemieszczane bez konieczności korzystania z dodatkowej ludzkiej siły roboczej, co tym samym pozwala na poprawę ergonomii pracy i bezpieczeństwa naszych pracowników – wyjaśnia Christoph Sporrer, dyrektor techniczny zakładu MEWA we Francji.

Źródło: MEWA

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama