Czeski potentat z branży maszynowej zostanie przejęty przez polski fundusz Avallon MBO

Czeski potentat przejmowany przez polski fundusz Avallon MBO Canva

Ciesząca się ponad 100-letnią historią TES Vsetín s.r.o. („TES / Firma”), z siedzibą w Vsetín, w Czechach, jest ekspertem w kompleksowej inżynierii i produkcji własnych, objętych ochroną własności intelektualnej, maszyn elektrycznych i powiązanych komponentów systemowych. Genesis Private Equity Fund IV (fundusz private equity  Genesis Capital), oraz Avallon MBO Fund III (fundusz private equity wykupów menedżerskich  Avallon), łączą siły z obecnym zespołem zarządzającym TES w celu nabycia 100% udziałów w spółce od funduszu zarządzanego przez ARX Equity Partners. Zamknięcie transakcji spodziewane jest w lutym i podlegać będzie zatwierdzeniu przez czeski organ antymonopolowy.

Firma TES Vsetín, założona w 1919 r., oferuje pełen łańcuch wartości w obszarze maszyn elektrycznych, począwszy od projektowania, przez obróbkę skrawaniem i montaż, po testowanie i certyfikację. Spółka ma potencjał dalszego zwiększania poziomu wykorzystania dostępnych mocy produkcyjnych. Jej produkcja obejmuje zarówno pojedyncze komponenty, jak i specjalne generatory i układy silnikowe stosowane w energetyce konwencjonalnej i odnawialnej, automatyce, budownictwie, kolejnictwie i nauce. TES zatrudnia 550 pracowników i eksportuje swoje produkty do 65 krajów na całym świecie.

– Inwestycja w TES Vsetín to przejęcie pałeczki od funduszu ARX i okazja do dalszego wspierania tradycyjnego czeskiego producenta w jego rozwoju. Prezes Manfred Lerch zebrał doskonały zespół zarządzający, którego planem jest wykorzystanie przewagi konkurencyjnej firmy TES, jaką jest posiadanie w pełni zintegrowanego pionowo procesu produkcyjnego, aby przekształcić ją w wiodącego europejskiego producenta maszyn elektrycznych i komponentów. Oprócz organicznego sposobu rozwoju, w regionie istnieją inne możliwości konsolidacyjne – komentuje Martin Viliš, partner w Genesis Capital Equity.

Ludzie
Od lewej: Mateusz Kacprzak i Piotr Miller

– Inwestycja w TES Vsetín jest kolejnym doskonałym przykładem działania w zgodzie z podstawowymi wartościami funduszu Avallon MBO – inwestowania razem z partnerami, którzy tworzą świetny zespół i silnie przyczyniają się do rozwoju spółek portfelowych. W tym przypadku łączymy siły z doświadczonymi menedżerami TES i po raz kolejny z funduszem Genesis Capital. Planujemy wykorzystać tę szansę do zbudowania znaczącego gracza na europejskim rynku w obszarze produkcji maszyn elektrycznych, rozwijającego się organicznie oraz poprzez akwizycje w regionie – dodaje Mateusz Kacprzak, dyrektor inwestycyjny w Avallon MBO Fund.

– Cieszymy się, że TES zostanie przejęty przez dwóch renomowanych inwestorów private equity, którzy będą nadal wspierać spółkę w kolejnej fazie jej rozwoju. Chcemy podziękować zespołowi zarządzającemu TES, kierowanemu przez CEO Manfreda Lercha, za doskonałe partnerstwo i współpracę z ARX w ciągu ostatnich lat i życzymy dalszych sukcesów w nowym rozdziale historii firmy – komentuje Michał Aron, partner w ARX.

– W świetle rosnącego globalnego zapotrzebowania na odnawialną energię elektryczną i współpracy z dwoma doświadczonymi inwestorami private equity nasz zespół zarządzający jest wysoce zmotywowany, aby kontynuować tę pomyślną ścieżkę wzrostu, która rozpoczęła się pod przewodnictwem ARX trzy lata temu. Nie możemy się doczekać pracy nad otwierającymi się przed nami strategicznymi możliwościami dzięki wsparciu funduszy Avallon i Genesis i ufamy, że TES stanie się europejskim liderem w dziedzinie maszyn elektrycznych – podsumowuje Manfred Lerch, dyrektor generalny TES.

Źródło: Avallon

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę