Czym kierować się przy wyborze wibroizolatora?

Czym kierować się przy wyborze wibroizolatora? Elesa+Ganter

W ofercie firmy Elesa+Ganter można znaleźć różne elementy odpowiedzialne za tłumienie wibracji. Wśród nich są: stopy z tłumieniem wibracji do ciężkich zastosowań oraz duże wibroizolatory mocowane do podłoża, które służą głównie posadowieniu maszyny, a także stopy wahliwe z tłumieniem wibracji przeznaczone do mniejszych obciążeń oraz wibroizolatory w różnych wersjach, kształtach oraz o różnych sposobach mocowania.

Szeroka oferta elementów tłumiących oraz mnóstwo możliwości mogą powodować pewne trudności w doborze odpowiedniego produktu. Warto skupić się m.in. na wibroizolatorach, w których głównym elementem tłumiącym są: guma NBR, tworzywo PUR lub kauczuk silikonowy. Oto główne cechy tych produktów oraz przykładowe zastosowania.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Jak wibroizolator tłumi drgania i po co to robić?

Zdolność do tłumienia drgań to wypadkowa własności gumy oraz możliwości ruchu wibroizolatora. Każdy wibroizolator metalowo-gumowy ugina się pod wpływem obciążenia statycznego. Nie ma tłumienia bez obciążenia. Dodatkowo ugina się on pod wpływem drgań (w niewielkim stopniu), dzięki czemu jest w stanie rozpraszać ich energię. Twardość gumy służy w tym przypadku jako miara zdolności do rozpraszania energii. Obydwie te cechy (twardość gumy oraz ugięcie statyczne pod wpływem obciążenia) wpływają na finalną zdolność do tłumienia drgań. Dlatego też w ofercie firmy Elesa+Ganter wszystkie wibroizolatory występują w trzech różnych twardościach oraz zawsze z podaniem, w formie wykresów, związku ugięcia w relacji do zdolności tłumienia. Takie zobrazowanie sytuacji pozwala na bardzo dokładne dopasowanie wibroizolatora do warunków aplikacji.

Drgania w maszynach biorą się z niewyważenia będących w ruchu elementów takich jak: wały, koła zamachowe, tarcze i inne elementy (najczęściej wirujące). Drgania biorą się też z nierównomierności biegu, które są charakterystyczne np. dla silników spalinowych i elektrycznych.

Nietłumione drgania wpływają przede wszystkim na spadek żywotności urządzeń. Powodują między innymi:
wybicie gniazd łożysk,

  • uszkodzenia bieżni i prowadnic,
  • powstawanie nadmiernych luzów w połączeniach mechanicznych,
  • pękanie konstrukcji spawanych,
  • pękanie śrub i nitów.

Dodatkowo występowaniu nietłumionych wibracji często towarzyszy hałas, który negatywnie wpływa na pracę operatorów i osoby postronne. Chcąc uniknąć tych wszystkich niedogodności, musimy tłumić skutecznie. Aby to zrobić, należy dobrać odpowiednie komponenty.

Co trzeba wiedzieć, aby dobrze dobrać element tłumiący?

Zanim wybierzemy element tłumiący, warto  zadać sobie kilka pytań. Pierwszym z nich jest kwestia, jak chcemy zamontować dany element i w jakiej pozycji ma on pracować. Łatwiej będzie bowiem regulować dużą maszynę na przystosowanej do tego stopie wibroizolacyjnej niż na wibroizolatorze, który nie jest przystosowany do poziomowania.

Kolejnym aspektem, jaki musimy wziąć pod uwagę, są parametry źródła drgań oraz stopień, w jakim chcemy te drgania tłumić. W tym miejscu będzie potrzebne ustalenie częstotliwości drgań źródła. Oto 3 typowe zastosowania wibroizolatorów, dzięki którym będzie łatwiej dobrać odpowiedni element tłumiący.

1. Posadowienie maszyn i urządzeń na posadzce

Elementy wibroizolacyjne
Elementy wibroizolacyjne służące posadowieniu maszyny. Z lewej stopa LW.A, a z prawej stopa GN 342.2

Jeśli stoimy przed zadaniem precyzyjnego posadowienia i wyregulowania urządzenia, powinniśmy wybrać stopy wahliwe z wkładką tłumiącą. To idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nierównościami, odchyleniami poziomu oraz potrzebą ustalenia odpowiedniego nachylenia (np. dla celowego uzyskania spadku w którymś kierunku). W tym przypadku możemy z powodzeniem zastosować stopy wahliwe GN 342.1 i GN 342.2. Elementy te zapewniają bardzo dobrą izolację drgań, zarówno czynnych (z maszyny do otoczenia), jak i biernych (z otoczenia do maszyny).

Również w przypadku montażu dużych maszyn obróbczych, takich jak: tokarki, frezarki i centra obróbcze, możemy wykorzystać stopy wibroizolacyjne. W sytuacji, gdy nie mamy idealnie przygotowanego fundamentu pod urządzenie, a chcemy je posadowić i wytłumić drgania, należy zwrócić uwagę na zastosowanie wibroizolatorów serii LW.A. Skutecznie tłumią wibracje i wytrzymują przy tym obciążenia rzędu 40000 N, czyli prawie 4 tony (największa wersja), oraz dają się precyzyjnie regulować, dzięki szpilce z gwintem drobnozwojnym. Nie mają aż takiej wahliwości jak seria GN 342.1 i GN 342.2, ale dzięki specjalnej budowie dopuszczają delikatne odchylenia od poziomu.

2. Montaż podzespołu do konstrukcji maszyny (ramy)

Elementy
Od góry seria DVA ( od lewej: DVA.1, DVA.2 i DVA.3), na dole seria DVC ( od lewej: DVC.1, DVC.2, DVC.3), DVG z prawej strony u góry oraz DVI z prawej strony u dołu

Jeśli mamy potrzebę izolowania źródeł drgań, wynikających z pracy silników elektrycznych, wentylatorów czy motoreduktorów zainstalowanych bezpośrednio na maszynie, możemy wykorzystać wibroizolatory z serii DVA, DVC, DVI lub DVG.

Wibroizolatory z tej serii możemy wybierać w zależności od kryteriów takich jak: typ mocowania (z dwoma gwintami zewnętrznymi, dwoma gwintami wewnętrznymi lub z gwintami mieszanymi) oraz sposób mocowania: w płaszczyźnie poziomej pod urządzeniem (ściskane), w płaszczyźnie poziomej nad urządzeniem (rozciągane) i w płaszczyźnie pionowej, np. na ścianie (rozciągane i ścinane).

Seria DVA to walcowe wibroizolatory występujące w trzech twardościach gumy oraz z różnymi typami mocowania. Są dostępne w wersji ze stali ocynkowanej i ze stali nierdzewnej w ogromnym wachlarzu rozmiarów. Seria DVC to wibroizolatory ze zwiększoną podatnością na przemieszczenia boczne. Pozwalają na większy zakres ruchu w kierunku poziomym. Wibroizolatory DVI i DVG to specjalne wersje przystosowane do mocowania do ścian i sufitów. Idealnie sprawdzą się do mocowania urządzeń klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych.

Wibroizolatory
Wibroizolatory do ciężkich zastosowań. Od lewej seria DVE, z prawej GN 148

W przypadku, gdy istnieje konieczność mocowania dużych elementów drgających na konstrukcjach, idealnym rozwiązaniem będą wibroizolatory serii GN 148 lub DVE. Do mniejszych obciążeń (do 300 kg) wybierzmy serię DVE, a do większych (nawet do 2000 kg) serię GN 148. W przypadku serii DVE (w zależności od środowiska, w jakim będzie działać nasze urządzenie) możemy wybierać pomiędzy wersją ocynkowaną i nierdzewną.

Seria GN 148 występuje jako połączenie stali ocynkowanej i gumy NBR, która jest odporna na smary i oleje, z którymi mamy do czynienia na każdej hali produkcyjnej. Mocowanie za pomocą śrub pozwala również na przenoszenie obciążeń w kierunku promieniowym. Idealnie sprawdzą się do montażu silników w agregatach prądotwórczych.

3. Elementy stosowane jako odbojniki

Elementy
Od lewej seria DVA.4 (u góry) i DVA.5 (na dole), kolejno: biała seria DVF.6 (u góry) i DVF.7 (na dole), stożkowo zakończona DVA.6 (u góry) i DVA.7 (na dole) oraz z prawej strony na górze DVB.6 i DVB.7 na dole

Wibroizolatory serii DVB, DVA.4, DVA.5, DVA.6 i DVA.7 oraz wykonana w kolorze białym seria DVF mogą być stosowane jako odbojniki. W zależności od tego, jak chcemy je wykorzystać, mamy do dyspozycji różne kształty gumowej części elementu tłumiącego. Pozwala nam to zamocować odbój wewnątrz specjalnie przygotowanej wnęki. Odbojnik może też być elementem, który w pewien sposób ustala nam otwieranie drzwi w przygotowanej do tego ramie.

Seria DVF w kolorze białym w wykonaniu nierdzewnym idealnie sprawdzi się w branży spożywczej i zastosowaniach higienicznych, gdzie na białym kolorze doskonale widać ewentualny brud. Kauczuk silikonowy zastosowany do ich budowy działa w zakresie temperatur od -50 do aż 200 stopni Celsjusza. Materiał ten uzyskał certyfikat FDA (Food and Drug Administration) dopuszczający do stosowania w przemyśle spożywczym.

Wszystkie wibroizolatory od firmy Elesa+Ganter, dzięki ściśle określonym właściwościom fizycznym zastosowanej w nich gumy (twardość, sztywność itd.), umożliwiają idealne dobranie ich do danej aplikacji. Wszystkie dane na ich temat znajdują się też w kartach katalogowych poszczególnych produktów.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę