Do pomiaru każdego typu narzędzi

Firma Zoller posiada w swojej ofercie zarówno przyrządy ustawczo-pomiarowe, jak i przyrządy do pomiaru, sprawdzania i kontroli dedykowane do pomiaru praktycznie każdego narzędzia. W roku 2020 firma prezentuje również nową generację maszyny "genius" – uniwersalną, 5-osiową, maszynę do całkowitego pomiaru i kontroli geometrii narzędzi.

Inne, specjalizowane urządzenia to "threadCheck" – 6-osiowa maszyna do pomiaru w szczególności gwintowników i "hobCheck" do automatycznego pomiaru frezów obwiedniowych. Przyrządy te posiadają uchylny statyw kamery (szósta oś), która pozwala na pomiar parametrów narzędzia z uwzględnieniem kąta spirali. Dzięki takiemu rozwiązaniu, narzędzia tego typu mogę być zmierzone kompletnie, a wyniki pomiaru np. zaskoku są pozbawione zniekształceń wynikających z niewłaściwej pozycji pomiaru.

Powiązane firmy

Coraz częściej producenci narzędzi korzystają z opcji pomiaru z wykorzystaniem danych CAD/CAM  i komunikacji z maszyną CNC do ostrzenia narzędzi. Po zaprojektowaniu narzędzi i zasymulowaniu procesu szlifowania, dane narzędziowe są przesyłane zarówno do szlifierki jak i do sterownika maszyny pomiarowej. Dane te zawierają już gotową procedurę pomiarową – albo pomiar całej geometrii narzędzia albo wybranych parametrów. Zmierzone wartości mogą być przesłane do szlifierki, w celu wykonania automatycznej korekty wybranych przez operatora parametrów. Cały operacja skraca czas przygotowania produkcji i zmniejsza koszty, a także zwiększa bezpieczeństwo procesu. 

Źródło: Zoller

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę