EcoTitanium ponownie wybiera rozwiązania Seco/Warwick
EcoTitanium to pierwsza europejska firma, która topi wlewki ze stopów tytanu z użyciem pieca o zimnym palenisku oraz przetwarza odpady generowane przez swoich klientów. Firma, będąca częścią Aubert & Duval, ponownie wybrała Seco/Warwick jako dostawcę technologii segmentu metalurgii próżniowej - VAR.
EcoTitanium, europejska fabryka recyklingu i rafinacji stopów tytanu dla krytycznych zastosowań, została otwarta we Francji w 2017 roku. Była to pierwsza fabryka w Europie, która topiła tytan przy użyciu pieca o zimnym palenisku, technologii umożliwiającej recykling odpadów tytanu pochodzących głównie z kucia i obróbki odlewów z łańcucha dostaw lotniczych. Grupa Seco/Warwick stała się głównym dostawcą zaawansowanej technologii metalurgii próżniowej dla tego strategicznego europejskiego projektu, zabezpieczając tym samym stworzenie autonomicznego europejskiego kanału tytanu.
– Dla EcoTitanium dostarczyliśmy jako Retech i Seco/Warwick, siedem lat temu urządzenia: piec plazmowy (PAM) służący do konsolidacji i rafinacji złomu tytanowego za pomocą palników plazmowych pracujących w atmosferze gazu obojętnego, oraz piec łukowy VAR. Obecny kontrakt to kontynuacja tego projektu. Dostarczymy piec VAR, który znacząco zwiększy możliwości przetwórcze Partnera – powiedział Earl Good, dyrektor zarządzający Retech.
Specjalista od przetwórstwa tytanu – Grupa Seco/Warwick
Dostawa pieca VAR do EcoTitanium jest zgodna z bardzo znacznym wzrostem zapotrzebowania na tytan, zwłaszcza ze strony przemysłu lotniczego.
– Innowacyjny piec VAR zwiększy zdolności produkcyjne Partnera i pozwoli zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na tytan w Europie. EcoTitanium stworzyło pierwsze zintegrowane zakłady przetwarzania tytanu w Europie, co otwiera drogę do europejskich, ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu lotniczego. Cieszymy się, że nasza Grupa jest częścią tego strategicznego projektu, a rozwiązania marek Retech i Seco/Warwick stanowią trzon parku maszynowego – komentuje Sławomir Tomaszewski, dyrektor Zespołu Pieców Do Topienia Próżniowego, Seco/Warwick.
Zaletą nowego urządzenia jest idealne dopasowanie do istniejącej infrastruktury klienta. Piece typu VAR do bezpiecznego działania wymagają przeprowadzenia złożonych prac budowlanych: bunkier, explosive tunnel, dedykowany control room znajdujący się poza obszarem pracy pieca.
System ten jest wyjątkowy, bo na etapie projektowania zostaną zaimplementowane wszystkie najnowsze rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa użytkowania pieca. Rozwiązania te wynikają zarówno z doświadczenia, jakie zebrało EcoTitanium, jak również doświadczeniach Grupy Seco/Warwick.
– Dostawa pieca VAR pomoże nam zabezpieczyć rosnące potrzeby naszych klientów w tytanie w kontekście bezprecedensowego wzrostu produkcji. Cieszymy się, że otwieramy nowy rozdział w historii EcoTitanium z naszym długoletnim partnerem Seco/Warwick. Seco/Warwick zaoferował nam rozwiązania najwyższej klasy w dziedzinie technologii metalurgii próżniowej, w szczególności dzięki PAM z marki Retech, co pozwala nam wykorzystać około 75% materiałów z recyklingu i zredukować emisję CO2 podczas topienia tytanu nawet czterokrotnie – mówi Jean-François Juéry, prezes EcoTitanium.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Tytan – surowiec przyszłości
Tytan, metal przejściowy o unikalnych właściwościach, jest ceniony za stosunek swojej wytrzymałości do wagi. Ma porównywalną trwałość do stali, ale jest o 50% lżejszy, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla branż poszukujących wytrzymałości bez dodatkowej wagi. Przemysł lotniczy zużywa ponad 30% globalnego zapotrzebowania, a sektor chemiczny kolejne 40%. Dodatkowo, tytan znajduje zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w zabiegach wymiany stawów i implantologii stomatologicznej, oraz w elektronice. Dla wszystkich tych branż najwyższej klasy sprzęt dostarcza Grupa Seco/Warwick – specjalista w topieniu tytanu.
Źródło: Seco/Warwick