Efektywność energetyczna. Inteligentne systemy oświetlenia [WYWIAD]

Beghelli

O energooszczędnych rozwiązaniach i barierach wzrostu efektywności energetycznej w zakładach produkcyjnych opowiada Michał Jastrzębski, dyrektor ds. technicznych w Beghelli-Polska.

MM: Jak osiągnąć maksymalną poprawę efektywności energetycznej?

Michał Jastrzębski: Z punktu widzenia producenta oświetlenia największe oszczędności generuje praca instalacji oświetlenia, która dzięki wyposażeniu w inteligentne systemy zarządzające umożliwia racjonalne i energooszczędne sterowanie zarówno oświetleniem podstawowym, jak i awaryjnym. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy programować i grupować urządzenia, a także ustalać indywidualny scenariusz ich pracy: np. kiedy rozpoczyna się przerwa i pracownicy wychodzą z hali, oświetlenie automatycznie się wyłącza, a kiedy wracają na stanowiska – ponownie się zapala. Inteligentne sterowanie nie tylko zapewnia oszczędności, ale też myśli za użytkowników i wyręcza ich w codziennych obowiązkach, wpływając na zmianę wzorców zachowań. Ponadto energooszczędna instalacja led może zostać podłączona do odnawialnych źródeł energii, w którą inwestuje coraz więcej przedsiębiorstw.

Gdzie szukać oszczędności energii na linii produkcyjnej?

– Jednym z największych kosztów stałych w dużych obiektach przemysłowych jest instalacja oświetlenia. Sama wymiana tradycyjnych źródeł światła na energooszczędne ledy może przynieść oszczędności rzędu 50%. Uzupełniając ją o inteligentne systemy, możemy nie tylko w pełni automatyzować oświetlenie w firmie, ale też liczyć na dodatkowe kilkadziesiąt procent oszczędności w skali roku. Do ich zadań należy przede wszystkim monitorowanie pracy opraw, a także raportowanie o ich efektywności, które ma na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Jakie są największe bariery wzrostu efektywności energetycznej w zakładach produkcyjnych?

– Jedną z największych barier wzrostu efektywności w zakładach produkcyjnych są przestarzałe technologie, które w większości przypadków generują wysokie koszty utrzymania. W ten sposób wiele przedsiębiorstw wpada w błędne koło, które doprowadza do utraty kapitału na inwestycję w nowoczesną technologię. Kolejną barierą jest brak informacji oraz ograniczona wiedza na temat energooszczędnych rozwiązań, a także szukanie oszczędności w tańszych zamiennikach, pochodzących od nierenomowanych producentów, najczęściej z Chin. Takie działania prowadzą do zakupu nieautoryzowanych produktów, które nie tylko nie spełniają podstawowych norm, ale też pracują zdecydowanie krócej, niż deklaruje producent, lub zużywają znacznie więcej energii.

Jakie działania należy podjąć w zakładach produkcyjnych, żeby zwiększyć ich efektywność energetyczną?

– Dla poprawy i zwiększenia efektywności kluczowy jest wewnętrzny audyt energetyczny, który pokaże szczegółowe dane dotyczące poboru prądu w firmie, a także ujawni obszary największych start energii i wskaże rozwiązania, które należy wdrożyć podczas szukania oszczędności. Podczas optymalizacji kosztów równie ważna jest odpowiednia edukacja pracowników w segmencie efektywności energetycznej. Nieroztropne wykorzystywanie energii w miejscu pracy jest jedną z najczęstszych przyczyn wysokich kosztów utrzymania instalacji oświetlenia. Tutaj pomocne mogą się okazać wszelkiego rodzaju wlepki czy plakaty przypominające o gaszeniu światła czy chociażby inteligentne systemy lub czujniki ruchu, które sterują pracą opraw bez ingerencji użytkowników.

Jak wygląda Państwa oferta, jeśli chodzi o rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną na liniach produkcyjnych?

– Punktem zwrotnym w technologii zasilania opraw oświetleniowych jest zasilacz led Smart Driver (SD) – nowej generacji urządzenie, które umożliwia oszczędność energii nawet o 80% w stosunku do klasycznych rozwiązań. Zasilacz SD posiada wbudowany układ czasomierza (zliczającego czas świecenia oprawy) oraz układ do pomiaru mocy chwilowej i energii pobranej przez cały czas działania oprawy. Wbudowany mikrokontroler umożliwia wyliczenie oszczędności energii elektrycznej pobieranej przez oprawy SD. Standardowo są one też wyposażone w fotosensor pełniący funkcję detektora ruchu oraz system AutoDimm, który płynnie reguluje strumieniem świetlnym oprawy w taki sposób, by utrzymać wymagany poziom natężenia światła na płaszczyźnie pracy w zależności od zmiennej ilości światła dziennego, docierającego do pomieszczenia przez okna lub świetliki.

Jakie są trendy w tym obszarze, jeśli chodzi o technologie, produkty i rozwiązania pozwalające osiągnąć maksymalną poprawę efektywności energetycznej?

– W dobie drożejącej energii coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na modernizowanie instalacji oświetlenia. Do najnowszych trendów należy przede wszystkim inteligentny system automatycznej regulacji strumienia Beghelli AutoDimm, w ramach którego w każdej oprawie montowany jest czujnik umożliwiający zarządzanie ich indywidualną pracą, a jednocześnie pozwalający na precyzyjne oświetlenie powierzchni. Dzięki temu spełniamy wytyczne normy PN-EN 12464-1 dotyczące natężenia oświetlenia i jego równomierności, równocześnie ograniczając pobór mocy w godzinach o dużym natężeniu światła dziennego. Takie rozwiązanie to oszczędność nawet 30% energii elektrycznej. Jednym z trendów w efektywnym zarządzaniu oświetleniem są także systemy radiowe, które umożliwiają bezprzewodowe sterowanie oprawami, a co za tym idzie – również wygodne monitorowanie opraw oświetlenia podstawowego i awaryjnego z poziomu telefonu, komputera bądź tabletu.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę