Efektywność energetyczna na liniach produkcyjnych

Pixabay

Czy polskie przedsiębiorstwa przemysłowe potrafią efektywnie korzystać z energii, jak sprawdzić stan efektywności energetycznej na linii produkcyjnej, gdzie szukać oszczędności i jakie rozwiązania pozwalają na oszczędność energii w zakładach – o tym wszystkim opowiadają przedstawiciele wybranych firm działających na polskim rynku.

MM Magazyn Przemysłowy: Polskie przedsiębiorstwa przemysłowe potrafią efektywnie korzystać z energii?

Kamil Kamiński, specjalista ds. efektywności energetycznej w TÜV Rheinland Group: Zmniejszenie energochłonności procesu produkcyjnego pozwala firmie poprawić konkurencyjność na rynku, niestety liczba polskich przedsiębiorstw systematycznie inwestujących w zwiększenie efektywności energetycznej jest niewielka. Mimo że poszerza się świadomość tej tematyki wśród kadry odpowiedzialnej za pracę zakładów, większość inwestycji przeprowadzana jest dopiero po wystąpieniu awarii, która wymaga wymiany urządzenia.

Jak sprawdzić stan efektywności energetycznej na linii produkcyjnej?

- Najlepszym sposobem jest przeprowadzenie audytu, który pozwoli oszacować energochłonność poszczególnych elementów linii produkcyjnej, porównać z dostępnymi na rynku rozwiązaniami oraz określić parametry ekonomiczne proponowanych modernizacji. Coraz popularniejsze staje się wdrażanie systemu ISO 50 001, który poniekąd wymusza ciągłą analizę oraz podnoszenie efektywności energetycznej zakładu.

Gdzie szukać oszczędności energii na liniach produkcyjnych?

- W zależności od typu prowadzonej działalności istnieje wiele sposobów zmniejszenia zużycia energii przez daną linię produkcyjną. Często spotykaną sytuacją jest stosowanie starych, przewymiarowanych napędów elektrycznych, niewyposażonych w falowniki, które pobierają zdecydowanie więcej energii, niż jest to wymagane do prawidłowej pracy. Systemy wytwarzania sprężonego powietrza również bywają przewymiarowane ze względu na zmiany, które nastąpiły od czasu ich instalacji. Na przestrzeni lat spotykaliśmy się z sytuacjami odprowadzania znacznych ilości ciepła, które z powodzeniem mogło być (i zostało) wykorzystane na tej samej linii produkcyjnej. Podsumowując, oszczędności należy szukać w tych miejscach, gdzie jest dostarczana jakakolwiek forma energii.

Jakie technologie, produkty, rozwiązania z Państwa oferty podnoszą efektywność energetyczną na liniach produkcyjnych?

- TÜV Rheinland Polska oferuje przeprowadzenie audytów efektywności energetycznej poszczególnych obszarów wchodzących w skład procesu produkcyjnego. Jest to dobre rozwiązanie dla planowania dalszych działań związanych z poprawą efektywności energetycznej zakładu. Zawarte w audycie informacje pozwalają wybrać najkorzystniejsze przedsięwzięcia pod względem oszczędności energii, kosztów oraz czasu zwrotu inwestycji. Dodatkową zaletą audytów jest możliwość ich wykorzystania w procesie ubiegania się o dodatkowe dofinansowanie wybranych rozwiązań, które oferują programy wspierające efektywność energetyczną i pozyskanie świadectw efektywności energetycznej przyznawanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Jakie są trendy we wspomnianym obszarze? Mam na myśli technologie, produkty, rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną.

- Mówiąc o trendach, należy wymienić przede wszystkim wyposażanie napędów elektrycznych wchodzących w skład linii produkcyjnej w falowniki, kompensację mocy biernej poprzez instalacje baterii kondensatorów, wymianę urządzeń na mniej energochłonne oraz wykorzystanie ciepła odpadowego. Niektóre programy wspierające działania poprawiające efektywność energetyczną pozwalają uznać za modernizację linii produkcyjnej wdrażanie systemów zarządzania energią.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę