Elastyczne rozwiązania do prototypowania i rozwoju produktów

Elastyczne rozwiązania do prototypowania i rozwoju produktów norelem

Przemysł inżynieryjny i produkcyjny funkcjonuje w coraz szybszym tempie ze względu na ciągłe dążenie do poprawy elastyczności ( i tym samym wydajności) procesów prototypowania i rozwoju produktów. Standardowe komponenty maszyn dostępne dla przemysłu inżynieryjnego i produkcyjnego mogą przyspieszyć tworzenie elastycznych rozwiązań oraz ułatwić prototypowanie i rozwój produktów.

Każda dziedzina produkcji korzysta z pewnej koncepcji prototypowania, której zakres jest dość szeroki. W kontekście omawianej inżynierii projektowania produktu prototyp to wstępna wersja produktu końcowego, wykorzystywana do oceny projektu, testowania technologii, analizy zasady działania i dostarczania specyfikacji produktu końcowego. Inżynieria projektowania produktów oraz opracowywanie ich nowych wersji wymagają użycia prototypów.

Powiązane firmy

norelem Sp. z o.o.

Ostatnio przemysł zaczął szeroko wykorzystywać tzw. szybkie prototypowanie. Jest to stosunkowo nowe pojęcie, które oznacza szybkie tworzenie prototypu w celu oceny danej części lub cech części na podstawie perspektywy wizualnej i funkcjonalnej. Czasami poszczególne części są szybko tworzone oddzielnie i montowane w celu przetestowania prototypowego produktu. Zwykle osiąga się to poprzez drukowanie 3D - technikę, która po raz pierwszy zyskała na znaczeniu jako sposób szybkiego tworzenia prototypów.

Podobnie jak większość innych technik szybkiego prototypowania, drukowanie 3D, chociaż jest opłacalnym rozwiązaniem do celów projektowych, nie odzwierciedla jednak rzeczywistych właściwości materiałowych produktu, tak aby można było faktycznie przetestować prototyp pod kątem jego określonego zastosowania. Na tym etapie można zastosować standardowe komponenty maszyn umożliwiające dalsze usprawnienia procesu projektowania produktu.

Klienci norelem pracują głównie w obszarach takich jak konserwacja, produkcja narzędzi i maszyny specjalne. Pracownicy tych sektorów mają określone wymagania w zakresie procesu rozwoju produktu, których nie można spełnić za pomocą procesów szybkiego prototypowania, takich jak drukowanie 3D. Z drugiej strony standardowe komponenty są łatwo dostępne i spełniają wymagania jakościowe, co czyni je idealnym rozwiązaniem do prototypowania. Jako wiodący w branży producent standardowych komponentów, firma norelem oferuje usługi, które sprawiają, że zamawiane elementy są lepiej dostosowane do fazy projektowania produktu niż w przypadku innych dostawców - m.in. dzięki dostarczaniu danych CAD i pomocniczych informacji technicznych. Ponadto wszystkie produkty charakteryzują się krótkimi terminami realizacji, co umożliwia szybki proces budowy od projektu do realizacji.

Dlaczego warto wybierać standardowe komponenty maszyn do procesu prototypowania?

Większości wymagań klientów nie da się spełnić za pomocą procesów szybkiego prototypowania. Nie oznacza to jednak, że standardowe komponenty powinny być stosowane wyłącznie jako alternatywa. W rzeczywistości istnieje wiele powodów, dla których standardowe komponenty powinny być stosowane nawet w sytuacjach, w których rozwiązania takie jak druk 3D byłyby odpowiednim rozwiązaniem.

Wszystkie standardowe komponenty firmy norelem zostały zaprojektowane w celu zwiększenia wydajności i elastyczności w opracowywaniu prototypów. Dlatego wiele z nich to pojedyncze artykuły, które można łatwo włączyć do większego istniejącego już zespołu lub używając ich w połączeniu ze sobą, stworzyć całkowicie nowy. Ponadto wszystkie standardowe komponenty norelem mogą być modyfikowane pod kątem specyficznych wymagań klientów (na przykład inna długość gwintu na dźwigni zaciskowej.) Należy podkreślić, że wszystkie elementy można modyfikować, niezależnie od tego, czy chodzi o zmianę koloru, długości, czy też innych atrybutów produktu.

Co więcej, standardowe komponenty norelem to produkty wysokiej jakości. Oznacza to, że jest mało prawdopodobne, aby pękły lub odkształciły się pod wpływem obciążeń związanych z testowaniem. Elementy te charakteryzują się również długą żywotnością i mogą być wielokrotnie używane do różnych prototypów, co sprawia, że są zarówno bardziej zrównoważone, jak i ekonomiczne. W związku z tym niektórzy klienci kupują komponenty standardowe wyłącznie z zamiarem wykorzystywania ich do wykonania prototypów.

Produkty norelem, dzięki załączonej dokumentacji technicznej i instrukcji montażu, zapewniają skrócenie czasu przestojów, tym samym zmniejszając zużycie energii. Aby zapewnić większą wydajność prototypowania przy użyciu standardowych komponentów, produkty muszą być przede wszystkim prawidłowo używane.

Wybór komponentów pod kątem zwiększenia elastyczności procesu prototypowania

Decydując się na zakup standardowych komponentów, inżynierowie powinni w pierwszej kolejności rozważyć czy można je dostosować do wymagań danego prototypu. Kwestia ta obejmuje również materiał, z którego wykonano produkty. Standardowe komponenty norelem są dostępne w różnych wersjach materiałowych, co gwarantuje, że klient może znaleźć taką opcję, która najlepiej będzie odpowiadać jego potrzebom. Na przykład komponenty ze stali nierdzewnej o jakości A4 mogą być używane w środowiskach z obecnością słonej wody, podczas gdy standardowe komponenty z ceramiki sprawdzą się nawet w wysokich temperaturach.

Elastyczne rozwiązania do prototypowania i rozwoju produktów zdjęcie w treści artykułu

Kwestia materiału, z którego wykonany jest standardowy komponent w dużej mierze zależy od zastosowania, w którym dany element będzie używany. W niektórych przypadkach wymagany będzie mocny i trwały materiał, taki jak stal, podczas gdy w innych może wystarczyć bardziej ekonomiczne opcja, jak np. tworzywo sztuczne.

Standardowe komponenty maszyn usprawniają proces prototypowania

Pomimo tego, że techniki szybkiego prototypowania są coraz częściej stosowane w procesach rozwoju produktu, to standardowe komponenty również mają swoje miejsce w procesie prototypowania. Standardowe komponenty firmy norelem zapewniają wysoką jakość, elastyczność i trwałość, jakich oczekuje się od produktu końcowego, dlatego jest oczywiste, że będą one również wykorzystywane w tworzeniu produktów finalnych.

Źródło: norelem

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę