Elementy Elesa+Ganter w akcesoriach strzelectwa sportowego ZERORANGE

Elementy Elesa+Ganter w akcesoriach strzelectwa sportowego ZERORANGE

Jedną z dziedzin, w której kluczowe znaczenie mają regulowane elementy konstrukcyjne jest sport strzelecki. Wysokiej klasy sprzęt wymaga doskonałej ergonomii, stabilności oraz możliwości precyzyjnej regulacji, aby zapewnić strzelcowi optymalne warunki do uzyskania najlepszych wyników. Każdy element, od łoża broni po mechanizmy regulacyjne musi być perfekcyjnie dopasowany.

Firma ZERORANGE już na starcie zyskała zainteresowanie miłośników strzelectwa. Proces projektowania i tworzenia pierwszego prototypu można było śledzić na internetowym forum największego stowarzyszenia strzelecko-kolekcjonerskiego w Polsce. 

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
ZERORANGE

Osada karabinka sportowego, składająca się z łoża i kolby odgrywa kluczową rolę w dostosowaniu broni do jej przeznaczenia.

Łoże: stanowi podstawę systemu broni, do którego mocowane są inne elementy. Aby spełnić swoje funkcje musi charakteryzować się wysoką sztywnością, wytrzymałością i oferować liczne punkty montażowe na akcesoria, takie jak dwójnóg czy ciężarki.

Kolba: głównym zadaniem kolby jest zapewnienie optymalnej ergonomii strzelca. Kluczowe są tutaj mechanizmy umożliwiające wieloosiową regulację (zakres ruchu w płaszczyznach góra-dół, lewo-prawo, przód-tył oraz kąt nachylenia) oraz pozwalające na indywidualne dopasowanie, co przekłada się na lepsze wyniki strzeleckie. Im większa elastyczność w ustawieniach, tym lepsze efekty uzyskuje strzelec, precyzyjnie dopasowując broń do swojej sylwetki. Dodatkowo, stabilność w pozycji leżącej można znacząco poprawić, opierając kolbę o worek strzelecki. W takim rozwiązaniu niezastąpiony okazuje się regulowany „bag rider”. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość szybkiego demontażu lub zmiany pozycji dwójnogu, co realizuje element montażowy wyposażony w dźwignię zaciskową.

W realizacji projektu osady karabinka sportowego firma ZERORANGE postawiła na sprawdzone komponenty Elesa+Ganter, które gwarantują nie tylko precyzyjną regulację, ale również trwałość i niezawodność systemu.

ZERORANGE
ZERORANGE

Wśród wykorzystanych elementów znajdują się:

    1. GFL.40-B M8 – precyzyjne pokrętła regulacyjne stopki, baki oraz „bag ridera”.

Pokrętło GFL zostało zaprojektowane do pełnienia funkcji przeciwnakrętki. Stąd jego płaski kształt oraz przelotowa stopka mosiężna z powierzchnią oporową na każdym końcu. Taka konstrukcja idealnie wpasowuje się w potrzeby pokrętła regulacyjnego, gdzie zależnie od kierunku regulacji pracuje ono jedną, bądź drugą powierzchnią oporową. Dodatkowo okrągły kształt pokrętła z siedmioma wypustkami umożliwia wygodne operowanie pokrętłem dwoma palcami bądź bokiem kciuka, jak to często ma miejsce w tej aplikacji.

    2. B.193/15 p-M4x10 – pokrętła radełkowane odpowiedzialne za eliminację luzów w regulowanych częściach.

Pokrętła radełkowane B.193 służy do blokowania pozycji ustawionej pokrętłem GFL i kasowania luzu. Są to nieduże, ale solidne pokrętła z duroplastu, które charakteryzuje się większą niż termoplasty twardością. Świetnie sprawdzą się w miejscach bardziej narażonych na zużycie. Okrągły, radełkowany kształt części chwytowej jest bardzo wygodny przy dokręcaniu dwoma palcami.

    3. DIN 7979-D-6-60-ST – kołki walcowe pełnią rolę prowadnic regulowanych elementów.

Kołki walcowe DIN 7979 zostały w tym projekcie sprytnie wykorzystane w układach regulacji stopki, baki i „bag ridera”. Wszystkie te trzy układy opierają się na tym samym mechanizmie, w którym regulacja odbywa się wspomnianym pokrętłem GFL, a kołki walcowe DIN 7979 pełnią funkcje prowadnic. Precyzyjny hartowany i szlifowany kołek pozycjonujący z wewnętrznym gwintowanym otworem, służącym do jego zamocowania idealnie nadaje się, by pełnić funkcję niewielkiej prowadnicy.

    4. DIN 319-NI-25-M6-C – gałka dźwigni przeładowania, która bywa zastępowana alternatywnie I.622/25-M6-C2 lub DIN 319-KU-25-M6-E-MS w zależności od zamierzonego finalnego efektu wizualnego.

Różnego typu gałki są stosowane w przemyśle jako elementy chwytowe zakańczające dźwignie przełączające. Tu klient ma duży wybór kształtów, materiałów i kolorów. W tym przypadku klasycznym rozwiązaniem jest znana „od zawsze” gałka DIN 319 z duroplastu. Jako element odstający od konstrukcji broni, narażony na otarcia czy uszkodzenia, wykonana jest z duroplastu, współgrając ze wspomnianymi powyżej pokrętłami B.193.

    5. GN 302.1-45-M5-OS – dźwignia nastawna na systemie szybkiego mocowania dwójnogu.

ZERORANGE

Dla poprawienia stabilności broni stosuje się podporę w postaci dipodu (dwójnogu), który może zostać szybko zamocowany za pomocą dźwigni nastawnej GN 302.1. Dźwignie te mają prostą rękojeść (równoległą do powierzchni zaciskanej), zajmując niewiele miejsca. Ramię dźwigni pozwala na uzyskanie większego momentu dokręcenia niż tradycyjne pokrętło. Korpus dźwigni jest połączony z rękojeścią za pomocą wielokarbu. Przy odciągnięciu rękojeści następuje wyzębienie sprzęgła w mechanizmie wewnętrznym, co pozwala na przekręcenie rękojeści do żądanej pozycji, a sprężyna powoduje automatyczny powrót i zazębienie mechanizmu. Dzięki temu dźwignia ta może być stosowana w miejscach o ograniczonej przestrzeni, a po zablokowaniu rękojeść może zostać ustawiona w określonej pozycji.

ZERORANGE

Decyzja ZERORANGE o zastosowaniu elementów Elesa+Ganter w projekcie osady karabinka była podyktowana kilkoma istotnymi argumentami:

  • jakość komponentów – niezawodność i wysoka precyzja wykonania gwarantują długotrwałe i bezproblemowe działanie systemu;
  • dostępność części – szybki dostęp do szerokiej gamy elementów ułatwia produkcję i ewentualne modyfikacje;
  • brak minimalnych ilości zamówień – pozwala na indywidualizację każdego projektu;
  • rozbudowany katalog on-line – intuicyjna platforma umożliwia łatwe przeglądanie i wybór komponentów;
  • modele 3D – dostępność wizualizacji 3D i możliwość ich pobrania zapewniają swobodę w projektowaniu oraz precyzyjne dopasowanie elementów do specyficznych potrzeb.

Inne cechy:

  • spójność wizualna i kompatybilność systemowa – elementy Elesa+Ganter są zaprojektowane tak, aby współpracować z różnymi rozwiązaniami technicznymi i aby były spójne wizualnie, wpisując się w ergonomię i nowoczesny design;
  • wsparcie techniczne – doświadczenie firmy Elesa+Ganter przekłada się na profesjonalne doradztwo oraz pomoc w optymalnym doborze rozwiązań;
  • elastyczność w zastosowaniach – możliwość szybkiej modyfikacji i adaptacji do zmieniających się wymagań użytkownika.

Projekt osady karabinka sportowego realizowany przez firmę ZERORANGE to doskonały przykład połączenia pasji, precyzyjnego projektowania i niezawodnych komponentów. To wszystko razem przekłada się na nowoczesne i ergonomiczne rozwiązania w sporcie strzeleckim. Wykorzystanie elementów Elesa+Ganter gwarantuje najwyższą jakość, trwałość i funkcjonalność całego systemu, co jest kluczowe dla osiągania optymalnych wyników sportowych.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę