Elementy Elesa+Ganter w maszynach dekarskich Sorex Technic

Elementy Elesa+Ganter w maszynach dekarskich Sorex Technic Elesa+Ganter

Maszyny i urządzenia przeznaczone do żłobienia, rowkowania, gięcia, wzmacniania oraz zaokrąglania blach są najczęściej stosowane w warsztatach blacharskich, izolerskich, dekarskich oraz zakładach ślusarskich. Klient firmy Elesa+Ganter – Sorex Technic Michał Przeorek to polski producent tego typu maszyn i urządzeń, specjalizujący się w wysokiej jakości żłobiarkach oraz zaginarkach rolkowych typu bender.

Produkowane maszyny charakteryzują się oryginalną i prostą konstrukcją z szeregiem ciekawych rozwiązań technicznych. Do każdej produkowanej maszyny jest dostępny bardzo zróżnicowany osprzęt dodatkowy. Sorex Technic Michał Przeorek, realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Ręczna zaginarka rolkowa typu Bender firmy Sorex-Technic

To narzędzie służące do gięcia rąbków prostych, wklęsłych i wypukłych o dużych i małych promieniach. Dzięki nowatorskiej konstrukcji długość gięcia jest nieograniczona. Wykorzystano w niej kilka elementów Elesa+Ganter.

W ręcznej zaginarce został zastosowany uchwyt pałąkowy Elesa + Ganter serii GN 565 (rys.1),  produkowany z giętego profilu aluminiowego, zapewniającego doskonałą wytrzymałość i ergonomiczny kształt. Uchwyt służy w tym przypadku do prowadzenia zaginarki wzdłuż krawędzi blachy.

Rys. 1. Uchwyt pałąkowy serii GN 565

Ponadto w projekcie do blokady głębokości roboczej zastosowano dźwignie nastawne serii GN 300 (rys. 2).  Trzpień gwintowany dźwigni jest wykonany ze stali oksydowanej na czarno, ze sfazowanym płaskim czołem. Zapewnia on odpowiednią siłę docisku oraz nie rysuje powierzchni wałka z grawerowaną skalą.

Rys. 2. Dźwignia nastawna serii GN 300

System współdziałających rolek dociskowych pozwala na ręczny przesuw wzdłuż krawędzi blachy, stopniowo zwiększając kąt gięcia. Blokada regulacji szczeliny  odbywa się poprzez radełkowany wkręt dociskowy DIN 653 (rys. 3). Wkręt można szybko dokręcać i odkręcać bez użycia dodatkowych narzędzi. Zakres gięcia przy tego rodzaju urządzeniach wynosi od 0° do 90°.

Rys. 3. Wkręt dociskowy radełkowany DIN 653

Żłobiarka serii CWMK

Służy do żłobienia, rowkowania, gięcia, wzmacniania oraz zaokrąglania blach. Maszyna została zaprojektowana tak, aby jak najbardziej ułatwić i wspomóc pracę operatora.

Rys. 4. Żłobiarka serii CWMK

W przypadku żłobiarki serii CWMK zmiana szczeliny rolek (regulacja wału górnego) oraz regulacja głębokości żłobienia odbywają się za pomocą dźwigni nastawnych serii GN 300 (rys. 5). Wykorzystanie dźwigni sprawdza się ze względu na ich funkcjonalność. Operator maszyny łatwo i szybko dokręca lub odkręca połączenie bez użycia klucza. Dodatkowo po wyregulowaniu danego modułu, przestawia ramię dźwigni w najdogodniejsze położenie, umożliwiając w ten sposób obróbkę skomplikowanych kształtów.

Rys. 5. Dźwignie nastawne serii GN 300

Żłobiarka charakteryzuje się możliwością obróbki elementów o dużych rozmiarach. Do realizacji tych założeń posiada możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy. Blokada kąta odbywa się przy pomocy pokręteł serii VCT-p (rys. 6).

Rys. 6. Pokrętło serii VCT-p

Dodatkowo w maszynie zastosowany został wkręt dociskowy radełkowany DIN 653 (rys.7) do ustalania wygodnej pozycji korby.

Rys. 7. Wkręt dociskowy radełkowany DIN 653

Sterowanie żłobiarką odbywa się przez dwustopniowy przełącznik nożny (pedał) lewo/prawo. Przełącznik ustawiany jest w wygodnym dla operatora miejscu, w tym celu wyposażony został w uchwyt transportowy zakończony gałką kulistą DIN 319-KU (rys. 8).

Rys. 8. Gałki kuliste DIN 319

Dzięki zastosowaniu standardowych elementów maszyn firmy Elesa+Ganter zostały spełnione wysokie założenia i wymogi projektów. Firma Sorex Technic Michał Przeorek ograniczyła konieczność wykonywania detali we własnym zakresie, zyskując oszczędności zarówno w sferze finansowej jak i czasu pracy.  

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę