Elementy Elesa+Ganter w urządzeniu do nakładania kleju na ekstrudowany gumowy profil
Polska firma BSK- TECH specjalizuje się w tworzeniu, produkcji i implementacji maszyn, robotów, stanowisk pracy, narzędzi oraz całych linii produkcyjnych. Jej produkty często wykorzystywane są w sektorze motoryzacyjnym, gdzie priorytetem są niezawodność, wysoka precyzja i konsekwencja. W poniższym tekście przedstawiony został, przykład zastosowania standardowych elementów maszyn produkowanych i dostarczanych przez Elesa+Ganter w aplikacji nakładania kleju na ekstrudowany gumowy profil.
– Branża motoryzacyjna dynamicznie się zmienia, przez co wymusza na producentach samochodów wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Prężny rozwój branży motoryzacyjnej nie byłby możliwy, gdyby nie specjalistyczne urządzenia, które produkują części oraz podzespoły. My z kolei stale dostosowujemy ofertę, by sprostać wymaganiom i potrzebom naszych Klientów, także z branży motoryzacyjnej – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.
Zaprojektowane i wykonane urządzenie jest przeznaczone dla branży automotive, dokładniej dla producenta uszczelnień karoseryjnych. Maszyna aplikuje klej na uszczelkę podczas jej ekstruzji. Precyzyjne nakładanie kleju jest potrzebne do właściwego pokrycia uszczelki flokiem (materiałem po którym przesuwana jest szyba w drzwiach samochodów). Stanowisko składa się z 10 zespołów regulacji. Każdy zespół odpowiada za pozycję jednego aplikatora kleju. Regulacja odbywa się w osiach X,Y,Z oraz w dwóch osiach obrotu aplikatora alfa oraz beta (rys. 2).
Jednym z założeń projektu była precyzja pozycjonowania aplikatora kleju do 0.1 mm. W tym celu zostały dobrane cyfrowe wskaźniki położenia serii DD50 oraz DD51 produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter. Wskaźniki w aplikacji umożliwiają odczyt pozycji przesuwu w milimetrach. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu wskaźników serii DD możliwy jest odczyt pozycji obrotu aplikatora. Obroty są wykonane z przełożeniem: Alfa – 12:1 oraz Beta – 4:1 (odpowiednio – 12 obrotów wskaźnika = 1 obrót mechanizmu) (rys. 3).
Zastosowane w urządzeniu wskaźniki położenia serii DD (rys. 4) są prostymi urządzeniami mechanicznymi, których przeznaczeniem jest wskazywanie bezwzględnych wartości położenia w mechanizmach śrubowych. Umożliwiają one bezpośredni odczyt pozycji mechanizmu z dokładnością w zakresie od 1 do 0,01 [mm]. Możliwość odczytu pozycji w układzie regulacji znacząco przyspiesza proces produkcji, jak również zapewnia jej powtarzalność.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Stosując cyfrowe wskaźniki położenia, często poszukujemy rekomendowanego elementu sterującego, dopasowanego zarówno do naszego wałka, jak i samego wskaźnika. W urządzeniu zastosowane zostały odpowiednio do regulacji osi Y oraz Z koła ręczne serii VRTP oraz do regulacji w osiach obrotu aplikatora pokrętła sterujące serii GN 957 (rys. 5).
Operator maszyny po wykonaniu wszystkich niezbędnych regulacji blokuje każdą pozycję układu za pomocą śrub radełkowanych DIN 464 (rys. 6). Dostarczane śruby są toczone z jednego kawałka metalu, dzięki czemu charakteryzują się dużą wytrzymałością. Zaletą stosowania śrub radełkowanych jest możliwość szybkiego blokowania i odblokowywania układu bez użycia dodatkowych narzędzi.
Kolejnym zastosowanym w projekcie produktem, dostarczanym przez firmę Elesa+Ganter jest trzpień ustalający serii GN 817. Trzpień w tym przypadku służy do blokowania pozycji zespołów regulacji w osi X. Blokada pozycji jest możliwa co 50 mm (rys. 7). Trzpienie z serii GN 817 są przeznaczone do zastosowań maszynowych. W opisywanym projekcie zapewniają wysoką precyzję działania, pewność blokowania i ponadprzeciętną wytrzymałość mechaniczną.
Współpraca z firmą BSK-TECH pokazuje, że standardowe elementy maszyn od Elesa+Ganter pomagają tworzyć innowacyjne projekty, odpowiadające na bieżące potrzeby użytkowników oraz rynku. W przypadku nowych projektów zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym doborze odpowiednich produktów.
Źródło: Elesa+Ganter