Enea z LW Bogdanka mogą stworzyć silną grupę

LW Bogdanka
Reklama
Reklama

Minister Tobiszewski: LW Bogdanka wpisuje się w strategię zbudowania silnej grupy surowcowo-energetycznej, mogącej skutecznie konkurować na rynku krajowym i europejskim.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zwrócił uwagę, że najlepszym pomysłem na zreformowanie polskiego górnictwa jest powiązanie wydobycia węgla z sektorem energetycznym. - Od ponad roku realizujemy ten plan. Nasza konsekwencja w działaniu budzi coraz większe zaufanie rynku. Daje nadzieję na stabilizację – dodał.

Reklama

Podczas konferencji wiceminister Tobiszowski zauważył, że symbioza energetyki z górnictwem jest możliwa i służy ich wzajemnym interesom. - Współdziałanie kopalni Bogdanki i koncernu Enea jest tego doskonałym przykładem. Udział właścicielski pozwala energetyce uzyskać dostęp do taniego surowca, a także stabilnych dostaw. Bogdanka także na tych relacjach korzysta, bo ma zagwarantowany zbyt swojego surowca. A planowany rozwój aktywów wytwórczych Enea Wytwarzanie to gwarancja stabilizacji dla Bogdanki na kolejne lata – podkreślił.

Wiceszef resortu energii zauważył także, że w planach Grupy Enea przewidziano budowę pierwszej w Europie elektrowni w technologii tzw. czystego węgla i to w bliskim sąsiedztwie kopalni Bogdanka. Jego zdaniem to przykład na racjonalność powiązania energetyki i sektora węglowego.

Reklama

Prezes Enei Mirosław Kowalik podkreślił, że obecnie najważniejszym zadaniem jest zbudowanie synergii pomiędzy aktywami wydobywczo-wytwórczymi na bazie Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz nowoczesnych mocy wytwórczych Grupy Enea, w tym przejmowanej właśnie przez nas Elektrowni Połaniec. - Zlokalizowany w południowo-wschodniej Polsce wydobywczo-wytwórczy obszar Kozienice-Bogdanka-Połaniec przyniesie korzyści i umocni pozycję Grupy na rynku polskim – dodał.

Z kolei prezes LW Bogdanka Krzysztof Szlaga zwrócił uwagę, że ogłoszona strategia to uszczegółowienie kluczowych celów dla Obszaru Wydobycie przedstawionych w strategii Grupy Enea. - Biorąc pod uwagę zmienność warunków rynkowych w naszej branży, przedstawiliśmy zarówno scenariusz bazowy, zakładający wydobycie na poziomie średnio ok. 8,5 mln ton rocznie w latach 2017-2025, jak i scenariusz elastycznego rozwoju, zakładający średnioroczną produkcję w tym okresie na poziomie ok. 9,2 mln ton – podkreślił.

Źródło: ME

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama