EuroSkills to nie tylko walka o medale

EuroSkills to nie tylko walka o medale DMG Mori

Tegoroczna, 8. edycja konkursu EuroSkills odbyła się w Gdańsku i zgromadziła na starcie prawie 600 młodych zawodników z niemal całej Europy. Bardzo dobrze zaprezentowali się polscy zawodnicy, którzy łącznie zdobyli 7 medali, w tym 3 złote.

EuroSkills Gdańsk 2023 to 8. edycja odbywającego się co 2 lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Jest ono organizowane przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi. EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy. Rywalizują oni o szansę zostania najlepszymi w Europie w wybranej przez siebie umiejętności. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem #UnitedBySkills.

Powiązane firmy

Zoller Polska Sp. z o.o.
DMG MORI Polska Sp. z o.o.

W ciągu trzech dni konkursu 576 młodych profesjonalistów (od 18. do 25. roku życia) z 32 krajów Europy rywalizowało ze sobą w 42 konkurencjach o miano mistrzów kontynentu. Do zawodów w Gdańsku zakwalifikowali się, najpierw wygrywając mistrzostwa krajowe w swojej dziedzinie. Polska swoich reprezentantów wystawiła w 36 dyscyplinach (w pięciu składy były dwuosobowe).

ludzie z flagami

Jakość projektów konkursowych wykonanych przez zawodników oceniała liczba ekspertów, którzy wywodzili się z krajów zrzeszonych w organizacji WorldSkills Europe.

Polskie sukcesy na EuroSkills 2023

Zdobycie dużej dawki wiedzy i olbrzymiego doświadczenia z pewnością zaprocentuje w przyszłym życiu zawodowym każdego zawodnika. EuroSkills to jednak nie tylko rodzaj kształcenia młodych profesjonalistów. To także rywalizacja, a ta ma to do siebie, że wyłania się w niej zwycięzców. Wzorem igrzysk olimpijskich w każdej konkurencji przyznawano więc medale, których wręczenie odbyło się na uroczystej ceremonii w ostatni dzień zawodów.

Polscy zawodnicy wypadli bardzo dobrze. Złote medale zdobyli Rafał Rygalik (w kategorii frezowanie CNC), Jan Firlej (elektronika) i Piotr Wyrzyk z Hubertem Krasuskim (integracja robotów przemysłowych). Polski zespół zdobył także jeden medal srebrny i trzy brązowe.

Rafał Rygalik podkreśla, że udział w konkursie i roczny trening przed nim pozwoliły bardzo mu się rozwinąć: – Kiedy zaczynałem treningi z ekspertem z DMG MORI, rysowanie, projektowanie i modelowanie detali, czyli przenoszenie rysunku 2D do programu, który wykona nam pożądany model 3D, zajmowało mi około 4–5 godzin. Dziś na to samo poświęcam... 40 minut.

Rafał Rygalik podczas EuroSkills Gdańsk 2023

Dodam, że przygotowując się do zawodów EuroSkills, wykonywałem bardzo skomplikowane detale, jakich w normalnej produkcji raczej się nie spotyka, czyli elementy o gabarytach 100–150 mm z bardzo dużą liczbą cech. I dziś umiem takie elementy wykonać dokładnie i w stosunkowo krótkim czasie – stwierdza Rygalik. – To przede wszystkim efekt ciężkiej pracy. Przygotowując się do konkursu, pracowałem nawet po 12–14 godzin dziennie. Na ten trening składały się szkolenia w DMG MORI, czyli głównie rysowanie i pisanie programów w różnych środowiskach, ale też moja codzienna zawodowa praca związana z tą branżą.

Poświęciliśmy bardzo dużo czasu i funduszy na przygotowanie Rafała Rygalika. Nie ukrywaliśmy, że naszym oczekiwaniem było zdobycie medalu. I to się w pełni powiodło. To duży sukces nie tylko samego zawodnika, ale i całego zespołu DMG MORI Polska, który przygotowywał złotego medalistę – mówi Marcin Berta, academy manager w DMG MORI Polska. – Nasz zawodnik był przygotowywany i szkolony przez naszych wykwalifikowanych inżynierów aplikacji. Trenował na naszym sprzęcie, ponieważ cała konkurencja odbywała się na naszych najnowocześniejszych frezarkach 5-osiowych.

młodzi ludzie na podium

Według Artura Aleksiejczuka, head of Didactic Cluster NEE w firmie Festo, dla młodych ludzi  – specjalistów w swoim fachu – udział w zawodach jest doskonałą możliwością sprawdzenia się na arenie międzynarodowej. Już same przygotowania do zawodów, pod okiem doświadczonych trenerów, znacznie podnoszą umiejętności zawodników. Przy tym wzrastają umiejętności nie tylko stricte związane z daną konkurencją, ale również dotyczące pracy pod presją czy pracy zespołowej.

Wspieranie i promowanie – ważna rola partnerów konkursu EuroSkills

Z całą pewnością konkurs EuroSkills nie miałby takiej rangi i takiego poziomu, gdyby nie uczestniczące w nim w roli partnerów firmy. Duża część z nich to globalni gracze – często wręcz liderzy w swoim segmencie rynkowym.

DMG MORI Polska od 6 lat wspiera aktywnie uczestnictwo Polski w wydarzeniu EuroSkills i WorldSkills. Co roku jesteśmy głównym sponsorem konkurencji Frezowanie CNC, a od 2 lat organizujemy eliminacje w tej konkurencji. Po wyborze zawodnika jesteśmy głównym partnerem wspierającym zawodnika w przygotowaniach i staramy się, aby polski reprezentant miał szanse na arenie europejskiej i światowej – wyjaśnia Marcin Berta. – Poza tym naszym celem jest również to, aby coraz więcej firm dowiedziało się o inicjatywnie EuroSkills i WorldSkills jako kuźni młodych talentów. Nasi klienci potrzebują wykwalifikowanej kadry operatorów i technologów. Zawody na europejskim i światowym poziomie pokazują, gdzie technologicznie znajduje się przemysł i jakie wymagania stawiane są pracownikom w branży. Przygotowania i same zawody to dobra okazja do zdobycia doświadczenia i promocji zawodu operator frezarek CNC.

Michał Rutkowski, sales director w Mitutoyo Polska, podkreśla, że współpraca między Mitutoyo a zawodami Euroskills i Worldskills trwa już od blisko dekady. Natomiast w 2016 r. przybrała rangę Globalnego Partnera w dziedzinie metrologii. Jak mówi: – Naszą rolą w tych wydarzeniach jest wspieranie konkurencji technicznych (w szczególności inżynierii precyzyjnej) poprzez zapewnienie wykwalifikowanego personelu i dostarczenia sprzętu do pomiarów geometrycznych.

Rutkowski podkreśla też: – Wszędzie tam, gdzie wymagana jest bardzo wysoka precyzja i ocena wyrobów, czy zostały wykonane zgodne z postawionymi przed zawodnikami wymaganiami, pojawia się Mitutoyo. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy podzielić się z zawodnikami i opiekunami konkurencji naszą wiedzą merytoryczną oraz wsparciem z zakresu metrologii. Jesteśmy dumni, że możemy wnieść cenny wkład w społeczeństwo poprzez współpracę z młodą generacją przyszłych inżynierów.

rywalizacja podczas EuroSkills Gdańsk 2023

Michał Pawłowski, dyrektor zarządzający firmy Zoller Polska – srebrnego partnera w kategorii frezowanie CNC – wyjaśnia, że udział w EuroSkills to szansa na promowanie nowych technologii wśród młodych ludzi, wspieranie nowych profesjonalistów i kształcenie młodzieży. Firma użyczyła do konkursu 7 urządzeń do pomiarów narzędzi, z którymi startujący mogli się zapoznać przed rozpoczęciem zawodów. Zaledwie kilkuminutowe szkolenie wystarczyło, żeby młodzi zawodnicy nabyli odpowiednie umiejętności.

Firmy, które są w ogromnej większości liderami w swojej dziedzinie, chętnie wspierają takie inicjatywny z prostego powodu: żeby sprostać dzisiejszym wyzwaniom i napędzać innowacje techniczne, potrzebni są wykwalifikowani specjaliści. A takich zyskuje gospodarka dzięki m.in. EuroSkills – tłumaczy Artus Aleksiejczuk. – Jako lider rynku automatyzacji produkcji doskonale wiemy, jakich pracowników potrzebują przedsiębiorstwa i jakich umiejętności poszukują. Naszym celem jest inspirowanie młodych ludzi do obcowania z technologią, przeciwdziałanie niedoborowi wykwalifikowanych pracowników, a dzięki temu rozwój przemysłu i dobrobytu w społeczeństwie.

Najbardziej pożądane wyróżnienie na EuroSkills – nagrodę Best in Europe i statuetkę Jos de Goey (założyciela WorldSkills Europe i pierwszego prezesa organizacji) dla najlepszego zawodnika w Europe – w tym roku przyznano węgierskiemu duetowi. Tworzą go Tamas Bandur i Zsolt Koncsik, złoci medaliście w konkurencji administrowanie systemami sieciowymi IT.

Polskie medale na EuroSkills Gdańsk 2023

Złote medale
Rafał Rygalik – frezowanie CNC
Jan Firlej – elektronika
Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski – integracja robotów przemysłowych
Srebrny medal
Dawid Miotk – obsługa gości hotelowych
Brązowe medale
Dorota Cieślicka – budownictwo cyfrowe BIM
Krzysztof Żurek – chłodnictwo i klimatyzacja
Rafał Piechaczek – mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych
Medale doskonałości (zawodnicy, którzy uzyskali ponad 700 punktów)
Alan Kaczkowski – spawalnictwo
Janusz Perucki – gotowanie
Emilia Wilde – fryzjerstwo
Łukasz Kobyłecki – serwis restauracyjny
Weronika Kwiatek-Binda – florystyka
Mateusz Wyskok – instalacje sanitarne i grzewcze

 

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę