EuroSkills to nie tylko walka o medale
Tegoroczna, 8. edycja konkursu EuroSkills odbyła się w Gdańsku i zgromadziła na starcie prawie 600 młodych zawodników z niemal całej Europy. Bardzo dobrze zaprezentowali się polscy zawodnicy, którzy łącznie zdobyli 7 medali, w tym 3 złote.
EuroSkills Gdańsk 2023 to 8. edycja odbywającego się co 2 lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Jest ono organizowane przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi. EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy. Rywalizują oni o szansę zostania najlepszymi w Europie w wybranej przez siebie umiejętności. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem #UnitedBySkills.
W ciągu trzech dni konkursu 576 młodych profesjonalistów (od 18. do 25. roku życia) z 32 krajów Europy rywalizowało ze sobą w 42 konkurencjach o miano mistrzów kontynentu. Do zawodów w Gdańsku zakwalifikowali się, najpierw wygrywając mistrzostwa krajowe w swojej dziedzinie. Polska swoich reprezentantów wystawiła w 36 dyscyplinach (w pięciu składy były dwuosobowe).
Jakość projektów konkursowych wykonanych przez zawodników oceniała liczba ekspertów, którzy wywodzili się z krajów zrzeszonych w organizacji WorldSkills Europe.
Polskie sukcesy na EuroSkills 2023
Zdobycie dużej dawki wiedzy i olbrzymiego doświadczenia z pewnością zaprocentuje w przyszłym życiu zawodowym każdego zawodnika. EuroSkills to jednak nie tylko rodzaj kształcenia młodych profesjonalistów. To także rywalizacja, a ta ma to do siebie, że wyłania się w niej zwycięzców. Wzorem igrzysk olimpijskich w każdej konkurencji przyznawano więc medale, których wręczenie odbyło się na uroczystej ceremonii w ostatni dzień zawodów.
Polscy zawodnicy wypadli bardzo dobrze. Złote medale zdobyli Rafał Rygalik (w kategorii frezowanie CNC), Jan Firlej (elektronika) i Piotr Wyrzyk z Hubertem Krasuskim (integracja robotów przemysłowych). Polski zespół zdobył także jeden medal srebrny i trzy brązowe.
Rafał Rygalik podkreśla, że udział w konkursie i roczny trening przed nim pozwoliły bardzo mu się rozwinąć: – Kiedy zaczynałem treningi z ekspertem z DMG MORI, rysowanie, projektowanie i modelowanie detali, czyli przenoszenie rysunku 2D do programu, który wykona nam pożądany model 3D, zajmowało mi około 4–5 godzin. Dziś na to samo poświęcam... 40 minut.
– Dodam, że przygotowując się do zawodów EuroSkills, wykonywałem bardzo skomplikowane detale, jakich w normalnej produkcji raczej się nie spotyka, czyli elementy o gabarytach 100–150 mm z bardzo dużą liczbą cech. I dziś umiem takie elementy wykonać dokładnie i w stosunkowo krótkim czasie – stwierdza Rygalik. – To przede wszystkim efekt ciężkiej pracy. Przygotowując się do konkursu, pracowałem nawet po 12–14 godzin dziennie. Na ten trening składały się szkolenia w DMG MORI, czyli głównie rysowanie i pisanie programów w różnych środowiskach, ale też moja codzienna zawodowa praca związana z tą branżą.
– Poświęciliśmy bardzo dużo czasu i funduszy na przygotowanie Rafała Rygalika. Nie ukrywaliśmy, że naszym oczekiwaniem było zdobycie medalu. I to się w pełni powiodło. To duży sukces nie tylko samego zawodnika, ale i całego zespołu DMG MORI Polska, który przygotowywał złotego medalistę – mówi Marcin Berta, academy manager w DMG MORI Polska. – Nasz zawodnik był przygotowywany i szkolony przez naszych wykwalifikowanych inżynierów aplikacji. Trenował na naszym sprzęcie, ponieważ cała konkurencja odbywała się na naszych najnowocześniejszych frezarkach 5-osiowych.
Według Artura Aleksiejczuka, head of Didactic Cluster NEE w firmie Festo, dla młodych ludzi – specjalistów w swoim fachu – udział w zawodach jest doskonałą możliwością sprawdzenia się na arenie międzynarodowej. Już same przygotowania do zawodów, pod okiem doświadczonych trenerów, znacznie podnoszą umiejętności zawodników. Przy tym wzrastają umiejętności nie tylko stricte związane z daną konkurencją, ale również dotyczące pracy pod presją czy pracy zespołowej.
Wspieranie i promowanie – ważna rola partnerów konkursu EuroSkills
Z całą pewnością konkurs EuroSkills nie miałby takiej rangi i takiego poziomu, gdyby nie uczestniczące w nim w roli partnerów firmy. Duża część z nich to globalni gracze – często wręcz liderzy w swoim segmencie rynkowym.
– DMG MORI Polska od 6 lat wspiera aktywnie uczestnictwo Polski w wydarzeniu EuroSkills i WorldSkills. Co roku jesteśmy głównym sponsorem konkurencji Frezowanie CNC, a od 2 lat organizujemy eliminacje w tej konkurencji. Po wyborze zawodnika jesteśmy głównym partnerem wspierającym zawodnika w przygotowaniach i staramy się, aby polski reprezentant miał szanse na arenie europejskiej i światowej – wyjaśnia Marcin Berta. – Poza tym naszym celem jest również to, aby coraz więcej firm dowiedziało się o inicjatywnie EuroSkills i WorldSkills jako kuźni młodych talentów. Nasi klienci potrzebują wykwalifikowanej kadry operatorów i technologów. Zawody na europejskim i światowym poziomie pokazują, gdzie technologicznie znajduje się przemysł i jakie wymagania stawiane są pracownikom w branży. Przygotowania i same zawody to dobra okazja do zdobycia doświadczenia i promocji zawodu operator frezarek CNC.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Michał Rutkowski, sales director w Mitutoyo Polska, podkreśla, że współpraca między Mitutoyo a zawodami Euroskills i Worldskills trwa już od blisko dekady. Natomiast w 2016 r. przybrała rangę Globalnego Partnera w dziedzinie metrologii. Jak mówi: – Naszą rolą w tych wydarzeniach jest wspieranie konkurencji technicznych (w szczególności inżynierii precyzyjnej) poprzez zapewnienie wykwalifikowanego personelu i dostarczenia sprzętu do pomiarów geometrycznych.
Rutkowski podkreśla też: – Wszędzie tam, gdzie wymagana jest bardzo wysoka precyzja i ocena wyrobów, czy zostały wykonane zgodne z postawionymi przed zawodnikami wymaganiami, pojawia się Mitutoyo. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy podzielić się z zawodnikami i opiekunami konkurencji naszą wiedzą merytoryczną oraz wsparciem z zakresu metrologii. Jesteśmy dumni, że możemy wnieść cenny wkład w społeczeństwo poprzez współpracę z młodą generacją przyszłych inżynierów.
Michał Pawłowski, dyrektor zarządzający firmy Zoller Polska – srebrnego partnera w kategorii frezowanie CNC – wyjaśnia, że udział w EuroSkills to szansa na promowanie nowych technologii wśród młodych ludzi, wspieranie nowych profesjonalistów i kształcenie młodzieży. Firma użyczyła do konkursu 7 urządzeń do pomiarów narzędzi, z którymi startujący mogli się zapoznać przed rozpoczęciem zawodów. Zaledwie kilkuminutowe szkolenie wystarczyło, żeby młodzi zawodnicy nabyli odpowiednie umiejętności.
– Firmy, które są w ogromnej większości liderami w swojej dziedzinie, chętnie wspierają takie inicjatywny z prostego powodu: żeby sprostać dzisiejszym wyzwaniom i napędzać innowacje techniczne, potrzebni są wykwalifikowani specjaliści. A takich zyskuje gospodarka dzięki m.in. EuroSkills – tłumaczy Artus Aleksiejczuk. – Jako lider rynku automatyzacji produkcji doskonale wiemy, jakich pracowników potrzebują przedsiębiorstwa i jakich umiejętności poszukują. Naszym celem jest inspirowanie młodych ludzi do obcowania z technologią, przeciwdziałanie niedoborowi wykwalifikowanych pracowników, a dzięki temu rozwój przemysłu i dobrobytu w społeczeństwie.
Najbardziej pożądane wyróżnienie na EuroSkills – nagrodę Best in Europe i statuetkę Jos de Goey (założyciela WorldSkills Europe i pierwszego prezesa organizacji) dla najlepszego zawodnika w Europe – w tym roku przyznano węgierskiemu duetowi. Tworzą go Tamas Bandur i Zsolt Koncsik, złoci medaliście w konkurencji administrowanie systemami sieciowymi IT.
Polskie medale na EuroSkills Gdańsk 2023 |
Złote medale |
Rafał Rygalik – frezowanie CNC Jan Firlej – elektronika Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski – integracja robotów przemysłowych |
Srebrny medal |
Dawid Miotk – obsługa gości hotelowych |
Brązowe medale |
Dorota Cieślicka – budownictwo cyfrowe BIM Krzysztof Żurek – chłodnictwo i klimatyzacja Rafał Piechaczek – mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych |
Medale doskonałości (zawodnicy, którzy uzyskali ponad 700 punktów) |
Alan Kaczkowski – spawalnictwo Janusz Perucki – gotowanie Emilia Wilde – fryzjerstwo Łukasz Kobyłecki – serwis restauracyjny Weronika Kwiatek-Binda – florystyka Mateusz Wyskok – instalacje sanitarne i grzewcze |