Firma igus przechodzi na materiały pochodzące z recyklingu dla serii prowadników kablowych E2.1

Po udanym opracowaniu pierwszego na świecie prowadnika kablowego wykonanego z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, firma igus, specjalizująca się w motion plastics, stawia kolejny krok: zmienia materiał całego asortymentu swoich standardowych prowadników kablowych z serii E2.1 na nowy materiał igumid CG LW pochodzący z recyklingu.
Unia Europejska chce stworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym i neutralną dla klimatu najpóźniej do 2050 roku. Zamiast produkcji odpadów, funkcjonująca gospodarka o obiegu zamkniętym opiera się na koncepcji "cradle to cradle". Materiały eksploatacyjne wracają do naturalnego i technicznego obiegu w celu ochrony cennych zasobów i surowców.
Działania firmy igus
Dzięki serii prowadników kablowych E2.1, które wiosną tego roku zostaną całkowicie przekształcone przy wykorzystaniu materiału pochodzącego z recyklingu, firma igus pokazuje, że nie jest to już marzenie przyszłości. Firma podejmuje ten krok po wprowadzeniu pierwszego prowadnika kablowego wykonanego z materiałów pochodzących z recyklingu w 2022 roku. Seria prowadników kablowych jest teraz produkowana z materiału pochodzącego z recyklingu — igumid CG LW. Materiał ten składa się z odpadów poużytkowych pochodzących z recyklingu, np. starych sieci rybackich i zużytych prowadników kablowych, które są poddawane recyklingowi i przetwarzane na recyklat w ramach wewnętrznego programu "chainge".
Zrównoważony rozwój
Prowadniki kablowe wykonane ze zrównoważonego materiału mają nie tylko specyfikacje mechaniczne porównywalne do standardowych prowadników, ale są również dostępne w tej samej cenie, co poprzednia seria E2.1. Nawet pod względem zużycia, stabilności i ciągłych cykli gięcia, prowadniki kablowe oferują tę samą jakość. Seria charakteryzuje się długą żywotnością, wyjątkowo cichą pracą oraz łatwym wypełnianiem i montażem.
– Ta seria prowadników z recyklingu sprawia, że nasi klienci mogą razem z nami mieć wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych. Zmieniając materiał na igumid CG LW, pokazujemy, że gospodarka o obiegu zamkniętym i ekonomiczność nie wykluczają się wzajemnie — twierdzi Jörg Ottersbach, szef działu e-prowadników w firmie igus.
Decydując się na serię E2.1, klienci przyczyniają się do zrównoważonej produkcji przyszłości. W porównaniu ze standardowym materiałem, materiał pochodzący z recyklingu ma o 80% niższy ślad węglowy.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
170 ton materiału
W ramach programu "chainge" firma igus od 2019 roku odbiera prowadniki kablowe, bez względu na producenta, po zakończeniu ich okresu żywotności. W 2022 roku do inicjatywy recyklingu dodano platformę internetową, za pośrednictwem której klienci mogą również poddawać recyklingowi inne komponenty wykonane z technicznych tworzyw sztucznych, przy zakupie przetworzonego materiału w postaci przemiału i regranulatu. Oprócz odbierania starych prowadników kablowych, firma igus odbiera również stare materiały w ramach zamówień montażowych. Około 170 ton tworzyw sztucznych zostało już poddanych recyklingowi za pośrednictwem platformy "chainge".
Za swój program recyklingu firma igus otrzymała nagrodę Rhineland Business Prize w kategorii zrównoważonego rozwoju (2022) i zajęła pierwsze miejsce w konkursie recyklingowym "Going Circular" organizowanym przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Kolonii (2023).
Źródło: igus