Frez CoroMill MR80 do ekonomicznego frezowania czołowego i profilowego

Frez CoroMill MR80 do  frezowania czołowego i profilowego Sandvik Coromant

Sandvik Coromant, firma specjalizująca się w produkcji narzędzi skrawających, wypuściła na rynek nową koncepcję frezarską, CoroMill MR80, zaprojektowaną przede wszystkim z myślą o wymagającej obróbce zgrubnej i wielu czynnościach z zakresu frezowania czołowego i profilowego stali i stali nierdzewnej. ​ 

CoroMill MR80 to koncepcja frezu na dwustronne płytki okrągłe, wykorzystująca większą liczbę płytek niż typowe frezy na płytki okrągłe – Sangram Dash, globalny specjalista ds. zastosowań produktów z kategorii narzędzi frezarskich na płytki wymienne w firmie Sandvik Coromant. – Frez ten idealnie nadaje się do frezowania czołowego i profilowego stali i stali nierdzewnej z małą głębokością skrawania do 3 mm.

Frez CoroMill MR80 do ekonomicznego frezowania czołowego i profilowego zdjęcie w treści artykułu

Produkt ten, pierwotnie przeznaczony do obróbki odlewanych nierdzewnych podzespołów w branży samochodowej, zwłaszcza turbosprężarek i kolektorów wydechowych, został dopracowany pod kątem frezowania stali, co wymaga bezpiecznej okrągłej krawędzi skrawającej, np. w branży produkcji form i matryc. W efekcie frez CoroMill MR80 to najbardziej wydajna i wszechstronna koncepcja frezarska, oferująca zarówno większą produktywność, jak i ekonomiczną realizację wielu typów obróbki bez uszczerbku dla bezpieczeństwa procesu.

Okrągła krawędź skrawająca jest uważana za najbezpieczniejszy typ krawędzi do skrawania wymagających materiałów oraz pracy w trudnych warunkach – wyjaśnia Dash. – Ponadto płytka podporowa stanowi dodatkowe zabezpieczenie korpusu frezu, chroniąc go przed zjawiskiem coiningu i wypadkami podczas obróbki, a jednocześnie zabezpieczając płytkę w gnieździe dzięki ograniczeniu mikroruchów podczas skrawania.

Jako ekonomiczne rozwiązanie, frez CoroMill MR80 posiada płytki dwustronne z 12 opcjami indeksowania podczas pracy na głębokości skrawania do 3 mm

Oznacza to, że na każdy zestaw płytek przypada więcej detali – twierdzi Dash. – Ponadto większa liczba płytek na korpusie frezu oznacza większy posuw i wzrost produktywności. Do tego wyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności to mniej uszkodzeń korpusu frezu i płytek, co w ostatecznym rozrachunku obniża koszty.

Dzięki lekkiej geometrii skrawania można również stosować frez CoroMill MR80 do rozwiązywania problemów w trudnych sytuacjach podczas obróbki – nawet na długich wysięgach.

Często odlewane podzespoły samochodowe ze stali nierdzewnej ze względu na swoje złożone kształty są umieszczane w mocowaniu, które nie nadaje się do dużych obciążeń podczas skrawania – wyjaśnia Dash. – Z kolei podczas produkcji form i matryc frez, zamontowany na długim adapterze, musi często wejść głęboko w zagłębienie matrycy. W obydwu wypadkach należy ograniczyć opory skrawania w celu uniknięcia wibracji. Nawet jeśli CoroMill MR80 ma dwustronną geometrię ujemną, pracuje z dość niskimi oporami skrawania i nadaje się do takich zastosowań.

Asortyment CoroMill MR80 oferuje cylindryczne i trzpieniowe korpusy frezów o średnicach od 32 do 100 mm, z 3–12 ostrzami, równomierną podziałką i ochronną płytką podporową. We wszystkich korpusach frezów zastosowano wewnętrzne doprowadzanie chłodziwa. Dwustronne płytki E-L50 oferują łatwe indeksowanie (6 + 6), przy zalecanej głębokości skrawania wynoszącej 3 mm

Źródło: Sandvik Coromant

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę